Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

roata spate blocata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • roata spate blocata

    Am spalat masina si am lasat-o parcata cu frana de mana trasa, cand am vrut sa plec (dupa 24 h) roata dreapta spate era blocata. Am incercat inainte, inapoi, nimic tot blocata si am inceput sa merg in spate asa taras si abia la un soc mai puternic, cand am coborat o bordura micuta, a pocnit si s-a deblocat. Am mai patit odata asa ceva dar afata erau -15 grade si am zis ca am fost berbec cand am tras frana de mana dar acum nu se pune problema temperaturii.
    Care ar putea fi cauza?

  • #2
    Originally posted by kobe View Post
    Am spalat masina si am lasat-o parcata cu frana de mana trasa, cand am vrut sa plec (dupa 24 h) roata dreapta spate era blocata. Am incercat inainte, inapoi, nimic tot blocata si am inceput sa merg in spate asa taras si abia la un soc mai puternic, cand am coborat o bordura micuta, a pocnit si s-a deblocat. Am mai patit odata asa ceva dar afata erau -15 grade si am zis ca am fost berbec cand am tras frana de mana dar acum nu se pune problema temperaturii.
    Care ar putea fi cauza?
    Mizeria depusa in carcasa cablului care actioneaza frana de mana !

    Comment


    • #3
      Daca masina are discuri de frana si pe spate,este posibil ca placuta sa ramana lipita de disc in urma oxidarii acestuia,am patit si eu,s-a auzit o pocnitura la plecare si pe disc era urma placutei de frana.Daca are tamburi pe spate, cauza este, asa cum a spus si Vali,blocarea cablului de la frana de stationare.

      Comment


      • #4
        masina are discuri pe spate, si nu cred ca s-a blocat din cauza oxidarii. Probabil ca am ceva mizerie pe cablu. Pot curata cumva cablul sau trebuie sa ajung in service?

        Comment


        • #5
          Salut,am patit si eu asa ceva acum 2 sapt,am tras frana de mana cand am intrat la o benzinarie si dupa ce am iesit pe autostrada se auzea un zgomot ciudat, am oprit si am simtit miros de fier incins iar janta spate dreapta frigea. Dupa cateva manevre fata spate s-a deblocat probabil a fost din cauza apei de ploaie si a noroiului prin care am mers
          Vineri merg la un service pentru schimb ulei si ii rog sa imi dea roata jos
          Am tinut frana de mana trasa si cand erau afara -30 grade si n-am avut probleme

          Comment


          • #6
            Originally posted by kobe View Post
            masina are discuri pe spate, si nu cred ca s-a blocat din cauza oxidarii. Probabil ca am ceva mizerie pe cablu. Pot curata cumva cablul sau trebuie sa ajung in service?
            Chiar daca masina are discuri de frana pe spate , frana de mana este pe tamburi in interiorul discului de franare . Cat priveste cablul e bine sa mergi la un atelier unde au elevator si te lamuresti pe loc despre ce s-a intamplat si cum poti curata cablul . Din experienta altor masini te sfatuiesc sa gresezi cablul cu glicerina si nu vei mai avea probleme .

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
            Politica de Securitate Google