Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme la schimbarea vitezelor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme la schimbarea vitezelor

    Salutare

    Si eu sunt nou posesor de Toyota Avensis.Am luat masina acum 2 saptamani.Are 2 ani si 100000 km.Toate reviziile sunt facute la ''maria-sa''
    Inchcape Motors inclusv ultima inainte sa o cumpar la 102600 km.In carte sunt trecute stampile si atat.Nu ce s-a facut, nimic.Pe langa faptul ca am aflat ulterior ca are filtru de particule , acum a inceput sa agatze dar numai la schimbarea vitezelor din 2 in 3 si din 4,3 in 2.Parca simti pinioanele in podul palmei.Bine a nu se intelege ca intra in viteze ca RABA,nici chiar asa Am inteles ca e un service numit GTC ca la ailalti nu am chef sa ma duc.Ideea e daca si alti colegi de forum sau mai confruntat cu asta pana acum.
    Cele bune
    Alex
    Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

  • #2
    probleme la schimbarea vitezelor

    OK
    Multumesc de sfaturi si raspunsuri.O sa incerc la fostii colegi de la Skoda Forum,care sunt saritori si oameni de treaba.
    Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

    Comment


    • #3
      Originally posted by mahony View Post
      OK
      Multumesc de sfaturi si raspunsuri.O sa incerc la fostii colegi de la Skoda Forum,care sunt saritori si oameni de treaba.
      ...............
      Salut
      Desi nu a catadicsit nimeni sa imi spuna ''bine ai venit'' sau altceva si/sau sa-mi raspunda la intrebarea privind ''agatatul''
      Alex, nu trebuie sa fii suparat pe noi, daca nu ti-a raspuns nimeni inseamna (probabil) ca nu s-a confruntat nimeni pana acum cu problema ta.
      Forumul Skoda cu care erai obisnuit este mai populat si implicit, mai activ, aici deocamdata suntem putini si cu masini relativ noi, deci inca nu avem o baza de date in care sa gasesti "problema"+"rezolvarea".
      Daca masina e luata din Romania nu cred sa aiba filtru de particule, ce cod de motor ai? Eu tot diesel 2.0 am si am 1AD-FTV si sigur n-am filtru de particule.

      Si...bine ai venit!
      Last edited by gabi-BT; 11-02-2009, 13:44 PM.
      Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

      Comment


      • #4
        Bine ai venit (DJ) Mahony! Ce avea cutia de viteze, un sincron?

        Comment


        • #5
          Salutare la toata lumea.Ptr. Mahonyroblema cu schimbatorul o am si eu la masina mea,numai k la mine mai face figuri in momentul cand bag in treapta 1 si de obicei cand sunt in aglomeratie si schimb treptele 1-2-3 fff des...De rezolvare la Inchcape,n-ai sa vezi..nu vreau sa-mi aduc aminte ce probleme am avut cu ei...eventual poti sa le ceri sa-ti mai greseze una alta p-acolo,in rest mare lucru n-or sa faca.
          "we ride together...we die together,bad boys for life!"
          Avensis 1,8 vvt-i

          Comment


          • #6
            Salutare

            Nu m-am suparat.....prea tare.Aveti dreptate aici masinile sunt ceva mai noi si se presupune ca nu ar fi prea multe probleme.Asta pana se vor inmultii Toyote-le.Desi daca ne uitam prin orase cel putin in Buc e plin de Avensis, Corolla,Yaris.Si bine v-am gasit.

            Intr-adevar treaba s-a rezolvat.Cel putin in prima instanta.A fost aerisist ambreiajul si s-a mai reglat cursa la pedala de ambreiaj.Dar din nefericire pompa si cilindrul sunt uzate,mai merg asa de fataiala prin Buc pana strang argintii necesari.Nici nu stiu cat costa.Poate stie cineva de unde se cumpara piese japoneze (bune).De nemtesti nu duc lipsa dar acum sunt japonez nu?
            Cele bune
            Alex
            Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

            Comment


            • #7
              Originally posted by gabi-BT View Post
              Alex, nu trebuie sa fii suparat pe noi, daca nu ti-a raspuns nimeni inseamna (probabil) ca nu s-a confruntat nimeni pana acum cu problema ta.
              Forumul Skoda cu care erai obisnuit este mai populat si implicit, mai activ, aici deocamdata suntem putini si cu masini relativ noi, deci inca nu avem o baza de date in care sa gasesti "problema"+"rezolvarea".
              Daca masina e luata din Romania nu cred sa aiba filtru de particule, ce cod de motor ai? Eu tot diesel 2.0 am si am 1AD-FTV si sigur n-am filtru de particule.

              Si...bine ai venit!
              Salut
              Si eu am tot 1AD-FTV si e luata de la Inchcape Pipera asta cand era noua .Eu am luat-o SH de la firma la care lucreaza cumnatul meu.A fost masina lui de servici.Din cate stiu a avut grija de ea si a mers numai el cu ea.Are revizii la zi tot .Dar toata lumea stie ce inseamna sa mergi la reprezentanta si sa nu stai langa ea(ca nu te lasa oricum).
              Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

              Comment


              • #8
                Originally posted by mahony View Post
                Salutare

                Nu m-am suparat.....prea tare.Aveti dreptate aici masinile sunt ceva mai noi si se presupune ca nu ar fi prea multe probleme.Asta pana se vor inmultii Toyote-le.Desi daca ne uitam prin orase cel putin in Buc e plin de Avensis, Corolla,Yaris.Si bine v-am gasit.

                Intr-adevar treaba s-a rezolvat.Cel putin in prima instanta.A fost aerisist ambreiajul si s-a mai reglat cursa la pedala de ambreiaj.Dar din nefericire pompa si cilindrul sunt uzate,mai merg asa de fataiala prin Buc pana strang argintii necesari.Nici nu stiu cat costa.Poate stie cineva de unde se cumpara piese japoneze (bune).De nemtesti nu duc lipsa dar acum sunt japonez nu?
                Cele bune
                Alex
                pentru piese incearca la cei de la japan parts, sunt piese after market, dar mai toate de la producatori consacrati.ma descurc cu ele de 2 ani fara nicio problema.
                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                Comment


                • #9
                  Salut Mahony
                  si eu am trecut de la Skoda la Avensis 2.2 D4D 85.000km si am si eu aceeasi problema la schimbarea treptelor de viteza dar numai cand este cutia rece mai ales acum de cand s-a lasat frigul. Iese greu din prima treapta si trebuie sa astept 1- 2 secunde pana sa trec in 2.Asta se intampla cand este rece cutia. Dupa cateva demaraje ( dupa ce se incalzeste motorul) mai lungi incepe sa lucreze normal.Nici eu nu astept rezultate magice de la service dar sa vedem.....S-ar parea ca sunt totusi sincroanele.Cand aflu te clacsonez.

                  Daca ai tu vesti mai repede asteptam pe forum.

                  Iti doresc schimbari usoare !!!

                  Comment


                  • #10
                    Salut
                    Se pare de fapt ca din nefericire la mine se intampla lucrul asta si dupa ce se incalzeste masina.Dupa ce uleiul intra in toate locsoarele nu ar trebui sa mai "agatze'';eu am depistat ca si debreierea este la limita.Asta inseamna Cilindru,Pompa de servoambreiaj si kitt de frictiune(placa disc rulment)>o sa o desfac sapt viitoare si o voi lua pe bucati.La vestitul Inchcape unde nu sfatuiesc pe nimeni sa arunce banii pretul era tineti-va bine:8000lei Kitt ambreiaj +volanta,trebuie sa fie cineva nebun sa dea banii astia.
                    Oricum masina nu este asa de stralucita precum se zice,asta e parea mea, bineinteles.Dar...... incep sa lacrimez dupa ..........Skoda mea.Sau VW.
                    Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

                    Comment


                    • #11
                      Am uitat sa mai postez pt ca , de !!!!,asa este romanul dupa ce isi rezolva problema nu il mai intereseaza de altii. Scuze. Am fost la service la , Toyota Focsani, unde s-a rezolvat in proportie de 80%. Nu cred ca este vorba de sincroane inca.Total era de la reglajul timoneriei de la maneta de viteze, si anume cursa spre stanga pt treapta intai care era mica. Dupa reglajul de la service schimbatul treptelor de viteza se face mult mai fin.Cu prima ocazie cand mai ajung pe la Focsani o sa mai fac inca un mic reglaj si cred ca va fi perfect. Va recomand tuturor acest service. Poti intra in service sa stai langa masina, oamenii sunt super amabili si spre deosebire de altii acolo ei chiar gandesc fenomenul mecanic inainte de a incepe sa-ti faca lista de piese. Eu am fost super multumit.Seful de service este D-l Andrei Vrabie.Exista si un topic deschis pe aceasta tema - service focsani.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by biban2904 View Post
                        Am uitat sa mai postez pt ca , de !!!!,asa este romanul dupa ce isi rezolva problema nu il mai intereseaza de altii.
                        http://www.forumtoyota.ro/forum/serv...i-t1078p9.html
                        Salut
                        Sa stii ca la mine chestia cu asa e romanul nu functioneaza.Am ajutat o gramada de prieteni,neamuri cu probleme la masini(marea majoritate aveau masini de sorginte germana).Dar nu asta e treaba ca nu am venit aici sa ma laud.Oricum nu am rezolvat mare lucru acum face la fel si chiar mai rau.Cuplul de la 1000 la 2000 de ture este ca si inexistent de unde rezulta ca debreierea este praf.Asta este.Am vrut masina asiatica.De abia astept sa scap de ea.
                        Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

                        Comment


                        • #13
                          pai scapa de ea )

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mahony View Post
                            Salut
                            Sa stii ca la mine chestia cu asa e romanul nu functioneaza.Am ajutat o gramada de prieteni,neamuri cu probleme la masini(marea majoritate aveau masini de sorginte germana).Dar nu asta e treaba ca nu am venit aici sa ma laud.Oricum nu am rezolvat mare lucru acum face la fel si chiar mai rau.Cuplul de la 1000 la 2000 de ture este ca si inexistent de unde rezulta ca debreierea este praf.Asta este.Am vrut masina asiatica.De abia astept sa scap de ea.

                            Aia germana unde este *praf* ? Eu dupa 2500 de ture vad *germanele * doar in retrovizor ... ... sper ca nu ai venit aici sa ne spui ca *masina germana* este *masina suprema* ... NE MINTI ...

                            Comment


                            • #15
                              Stii ce ma mira?De fapt nu ma mai mira nimic .Ca oamenii inteleg numai ce vor ei sa inteleaga.Asta vis-a-vis de mintit.Eu nu laud nici Jap nici Deutsch.e vorba de fiabilitatea fiecarui model in parte.Ce sa-ti zic ca KIA Sorento e o masina fiabila .O sa zici dupa 2500 de ture le lasi pe la Ploiesti si tu intri in Baneasa.Era vb doar de un service bun ca sa nu ma indoaie la Inchcape.Atat.La Focsani mi-e cam greu sa ma duc.Nu am rude in Moldovia.
                              Toyota Avensis 2.0 D-4D Executive

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google