Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

consum - calculator de bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum - calculator de bord

    as dori sa intreb daca setarile calculatorului de bord pot influenta consumul de carburant la o toyo avensis 2007 2l diesel?

  • #2
    Te referi la calculatorul din bordul masinii ? Acest calculator este cu rol informativ,cateodata departe de realitate,nu poate sa influenteze consumul de combustibil,setarile acestui computer.

    Comment


    • #3
      multumesc pt raspuns! eu am avut o problema ( inca neclara ): am cumparat o toyo avensis sh, 2007 si in bord, consumul la drum lung era de 7l/100 . am facut proba cu rezervorul plin, si mi-a iesit la fel, 7. m-am dus apoi la o reprezentanta toyota, pt diagnostic, si baieitii au zis ca totule ok, iar brusc, calculatorul a inceput sa arate bine, 7 in oras, 5.5 afara...am facut iar proba cu rezervorul, si e in concordanta cu ce arata in bord...nu mai inteleg nimic, dar oricum sunt multumit

      Comment


      • #4
        Eu n-am inteles nimic. Iti arata bine consumul computerul de bord si apoi dupa ce te-ai dus la o verificare iti arata bine iar? Huh?

        Comment


        • #5
          Originally posted by urszilla View Post
          multumesc pt raspuns! eu am avut o problema ( inca neclara ): am cumparat o toyo avensis sh, 2007 si in bord, consumul la drum lung era de 7l/100 . am facut proba cu rezervorul plin, si mi-a iesit la fel, 7. m-am dus apoi la o reprezentanta toyota, pt diagnostic, si baieitii au zis ca totule ok, iar brusc, calculatorul a inceput sa arate bine, 7 in oras, 5.5 afara...am facut iar proba cu rezervorul, si e in concordanta cu ce arata in bord...nu mai inteleg nimic, dar oricum sunt multumit
          Nu e de mirare . Cel de la care ai cumparat masina a mers subturat crezand ca va consuma putin iar tu ai mers normal si a intrat in parametrii ei de functionare . Nu e prima data cand spun ca mersul subturat duce la consum exagerat de motorina , la infundarea injectoarelor , a EGR-ului si a catalizatorului ...

          Comment


          • #6
            La o Toyota Avensis de 1.6 litri cati km mai poti parcurge cu aproximatie din momentul in care se aprinde indicatorul de low fuel ?

            Comment


            • #7
              La un 1.6 vvt-i din 2003 i-mi arata un consum de 11.5 % combinat pe vreo 300km. Mers haotic( mers calm in oras combinat cu sprinturi, mers 110-120 extraurban combinat cu sprinturi pana la 160 chiar 190km/h franari "bruste" 190-60, 160 - 60) Masina deabea a intrat in posesia mea si e in perioada de teste.
              Am sa realimentez maine cu 20l benzina (am inteles ca o alimentare de minim 5l reseteaza consumul ) si mai updatez postul, mentionez ca acu 2 zile,inainte de sprinturi arata 9.2 .

              Comment


              • #8
                consumul de pe bord e o poezie. calculatorul de bord este extrem de inacurat daca ai fluctuatii mari in regimul de condus : urban sportiv-urban lent sau urban-extra. Erorile sunt mari si la distanta ramasa; cand imi arat ca mai am 50 km pe bord, in rezervor, real , mai am combustibil pentru inca 130.... deci ce vezi pe bord, nu e real. chiar departe de realitate.
                consumul real se masoara la pompa, atunci cand pompa nu "ciupeste " in +
                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                Comment


                • #9
                  Am verificat consumul in acest weekend.

                  Ave 1.6, 2008 - 470 km in Bucuresti, consum de la plin la plin 10.27. Beculetul de avertizare nu era inca aprins la alimentarea cu benzina. Cursele au fost in majoritate de circa 5 km. Intrarea si iesirea din garaj si curte consuma mai mult.

                  Consumul cel mai mic se realizeaza incepand cu treapta a treia, la drum drept si cu turatii constante. Constatarile mele arata ca turatia optima pentru un benzinar este sub 2000. Nu stiu daca are consecinte. Presupun ca bujiile se curata singure in reprize temporare de supraturare, in depasiri sau in apropierea de viteza de drum.

                  Comment


                  • #10
                    Consumul la mine, cel putin media de pe bord e o ADEVARATA poezie, avand in vedere ca la orice stationare fie semafor, trecere pietoni , instantul arata 36l/100km iar acesta se ia in calcul la medie..... fapt verificat dupa alimentare, la primul stop media crestea simtitor, dimineatza cat dezget masina in alea 2-5 minute iar .. consum de 36/100 - da toata media peste cap...

                    Comment


                    • #11
                      da, nu vorbeam de consumul instant ca e o poezie , ci de cel mediu. cel instant chiar nu are nicio semnificatie, detour. la mine pe afisaj mai apare la instant si 99.9 )
                      si cel mediu e o poezie fata de cel la pompa, care la mine e mai mic intotdeauna cu 0.4/0.8 %.
                      177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                      Comment


                      • #12
                        Panarama de pe bord ia in considerare acel consum instant la stopuri..
                        Cu pcmscan consumul instant la relanti e undeva intre 0.52-0.58
                        Consumul mediu in momentul asta pe bord indica 17.2 (mediu), desi cu acest plin am facut deja 485km si mai am mai mult de 25% din rezervor ... deci ma astept sa apara beculetul cam la 550-600 km, torque arata un consum mediu pe ulimele calatorii de 8.4, la un calcul sumar daca as face 600 cu cei 50l care i-am putut bga imediat dupa aprinderea beculetului ar veni un consum de 8.3 cu 550 -- ar veni un 9 DECI 17.2 e o aberatie. ( n plus la o medie pe plinu asta cu consum de 17.2 ar trebui sa fi consumat deja peste 83l benzina...).
                        Maine fac plinul si voi avea un calcul exact al consumului mediu.

                        ps. torque si pcmscan calculeaza consumul instant in functie de MAF ( debitul de benzina aruncat in motor ) si viteza indicata de ECU ( viteza ce concorda cu cea indicata de bord (normal)

                        0.4 - 0.8% e PARFUM
                        Last edited by DeToUr; 03-07-2013, 21:47 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Dap. azi facui plinu -- 49 litri au intrat ( nu se aprinsese becu galben ) si in bord 537 km -- asta da un 9.12 (putin cam mult la un mediu combinat 50-50% dar la stilul meu de mers...se intelege) media pe bord scazuse la 11.2.
                          dupa plinul de la piatra .. la roman(47 km distanta, mers la consum) aveam un consum de 6.5(torque) 6.6 (comp de bord) deci la extern consumul e calculat bine, vedem peste cateva zile diferenta la intern.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google