Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Instalare cruise control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by catalin_rio View Post
    Am luat luat de la un avensis 2.2 D4D lovit volanul cu totu( mai putin airbag)...
    Tin sa mentionez ca a plecat din prima fara a fi nevoie de a activa functa cu testerul sau alte chestii de genul asta. Pur si simplu merge
    O veste buna. Cat te-a costat treaba asta?
    Daca intr-adevar merge o sa fie multi care vor. Si de ce oare Toyota spune ca nu se poate?
    Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

    Comment


    • #17
      Eu am crezut ca se poate monta si pe 1.8VVT-i dar se pare ca nu este posibil doar montand maneta (originala sau OEM). Am si cumparat maneta OEM de pe Ebaycare m-a ajuns pana in 150 de lei cu tot cu transport si vama.
      Daca aflati ceva noutati privitoare la montarea cruise controlului pe 1.8VVT-i va rog sa le postati.

      Comment


      • #18
        Originally posted by tandrei_99 View Post
        Eu am crezut ca se poate monta si pe 1.8VVT-i dar se pare ca nu este posibil doar montand maneta (originala sau OEM). Am si cumparat maneta OEM de pe Ebaycare m-a ajuns pana in 150 de lei cu tot cu transport si vama.
        Daca aflati ceva noutati privitoare la montarea cruise controlului pe 1.8VVT-i va rog sa le postati.
        Poti sa faci o poza a manetei si sa o pui pe forum? Sunt curios sa vad cum arata, este f. ieftina.
        Ca idee, original sau OEM (original equipment manufacturer) e tot aia.
        Banuiesc ca ai cumparat ceva "pe producator" cum zic cei din magazinele de piese.

        Domnu' catalin_rio, daca tot ne-ai lamurit cum e cu cruzu' la Avensis, mai da-ne te rog niste detalii...
        Last edited by gabi-BT; 09-01-2010, 14:51 PM.
        Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

        Comment


        • #19
          Vezi acest link: http://www.toyotaownersclub.com/foru...ic=79371&st=30.
          De aici am luat informatiile si tot de aici am gasit furnizorul de pe ebay.
          Cauta acolo "kbank47". Este un OEM dar arata bine ca si realizare si are si cablul de legatura +conectorul.
          Pretul este foarte bun si, asa cum am spus, am cheltuit pana in 150 de lei ca sa intru in posesia lui(pret+costuri transport+tva-vama+drumuri pana la posta, banca pentru extras de cont).
          Se pare ca merge pe Avensis cu motor diesel de 2 litri fabricate intre 2003 si 2006.
          Eu sunt ghinionist:m-am grabi sa cumpar maneta fara sa studiez daca-mi foloseste pe Avensis 1.8VVT-i.
          PS. Maneta arata exact asa cum o posteaza kbank47 pe ebay. Daca crezi ca are vreo relevanta furnizorul este din Thailanda si este serios.
          Asa arata maneta: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TOYOT...Q5fAccessories
          O seara buna.
          Last edited by tandrei_99; 09-01-2010, 18:03 PM.

          Comment


          • #20
            Revin cu mici corectii referitoare la contul de ebay al furnizorului.
            http://www.toyotaownersclub.com/foru...ic=79371&st=30.
            De aici am luat informatiile si tot de aici am gasit furnizorul de pe ebay.
            Cauta acolo "kbank477". Este un OEM adica imita originalul dar arata bine ca si realizare si are si cablul de legatura +conectorul. In definitiv este o maneta cu ceva microintrerupatoare si rezistori! Toyota il vinde cu 90 Euro (enorm).
            Pretul de pe ebay este foarte bun si, asa cum am spus, am cheltuit pana in 150 de lei ca sa intru in posesia lui(pret+costuri transport+tva-vama+drumuri pana la posta, banca pentru extras de cont).
            Se pare ca merge pe Avensis cu motor diesel de 2 litri fabricate intre 2003 si 2006.
            Eu sunt ghinionist:m-am grabi sa cumpar maneta fara sa studiez daca-mi foloseste pe Avensis 1.8VVT-i.
            PS. Maneta arata exact asa cum o posteaza kbank477 pe ebay. Daca crezi ca are vreo relevanta furnizorul este din Thailanda si este serios.
            Asa arata maneta: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TOYOT...Q5fAccessories
            Important: mi-a confirmat livrarea a doua zi dupa ce am facut plata(diferenta de fus orar) si am primit produsul in 7 zile dupa expediere.
            Maneta este de vanzare pentru cei interesati.
            O seara buna.[/QUOTE]

            Comment


            • #21
              nu e deajuns maneta. trebuia sa te duci cu mashina la reprezentantza sa vezi daca e precablata pt asa ceva . maneta are aceleashi functii la toate modelele toyota

              Comment


              • #22
                Originally posted by catalin_rio View Post
                Cel mai simplu se instaleaza cumparand maneta de cruise control originala.
                de unde pot cumpara maneta de cruise control originala ? aveti cumva idee de unde pot afla codurile Toyota ale acestor repere (maneta + masca de plastic cu suport pentru ea, ca cea de pe volanul de 2.2) ?

                Comment


                • #23
                  Salut,
                  Mai vin si eu cu cateva informatii. Eu am cumparat volanul cu totu(fara airbag) cu 100E. Am cautat si eu inaite sa cumpar doar manata separata dar nu am gasit. La reprezentatnta daca te duci vine doar completa cu volanul( e o prostie), dar nu doar la noi in tara vine asa ci pretutindeni in Europa. cand mai vreti sa va face-ti idee cum vin piesele pe masina si cam cat costa( sau coduri originale de piese) intrati pe:
                  toyota forever

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by tandrei_99 View Post
                    Revin cu mici corectii referitoare la contul de ebay al furnizorului.
                    http://www.toyotaownersclub.com/foru...ic=79371&st=30.
                    De aici am luat informatiile si tot de aici am gasit furnizorul de pe ebay.
                    Cauta acolo "kbank477". Este un OEM adica imita originalul dar arata bine ca si realizare si are si cablul de legatura +conectorul. In definitiv este o maneta cu ceva microintrerupatoare si rezistori! Toyota il vinde cu 90 Euro (enorm).
                    Pretul de pe ebay este foarte bun si, asa cum am spus, am cheltuit pana in 150 de lei ca sa intru in posesia lui(pret+costuri transport+tva-vama+drumuri pana la posta, banca pentru extras de cont).
                    Se pare ca merge pe Avensis cu motor diesel de 2 litri fabricate intre 2003 si 2006.
                    Eu sunt ghinionist:m-am grabi sa cumpar maneta fara sa studiez daca-mi foloseste pe Avensis 1.8VVT-i.
                    PS. Maneta arata exact asa cum o posteaza kbank477 pe ebay. Daca crezi ca are vreo relevanta furnizorul este din Thailanda si este serios.
                    Asa arata maneta: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TOYOT...Q5fAccessories
                    Important: mi-a confirmat livrarea a doua zi dupa ce am facut plata(diferenta de fus orar) si am primit produsul in 7 zile dupa expediere.
                    Maneta este de vanzare pentru cei interesati.
                    O seara buna.
                    [/QUOTE]
                    Sunt interesat sa o cumpar,daca nu e prea tarziu!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by catalin_rio View Post
                      In final dupa toate aceste discutii pe forrum eu am reusit sa pun pilot automat pe Avensisul meu.
                      Eu am Avensis D4D 126 CP fabricatie 2006 facelift.
                      Mentioonez ca la Avensis se poate pune pliot automat original din fabrica( asa cum am pus si eu) dor pe urmatoarele modele D4D si 2.0 Benzina- adica numai la modelele care au pedala de acceleratie electrica.
                      Modele 1.6 si 1.8 nu au pedala de acceleratie electrica si nu merge montat cel original din fabrica( pote after market- nu am probat si nu stiu)
                      Cel mai simplu se instaleaza cumparand maneta de cruise control originala.
                      Salut,
                      Am reusit sa-mi montez si eu maneta cruise control originala, cumparata de pe un Avensis 2.2 avariata total.
                      Intre timp am probat-o la un drum de peste 1000 km pe autostrada si merge perfect.
                      M-a costat 80 Euro volanul complet (evident fara airbag).
                      Asa ca pentru cine are aceasta versiune de motorizare (D-4D, 1995cc, 116 CP) si doreste sa-si monteze cruise control
                      ii recomand aceasta varianta.
                      Multumesc mult pentru ajutor catalin_rio

                      Comment


                      • #26
                        ghilase daca poti sa imi spui,as vrea si eu sa imi pun cruise control la un avensis d4d 2.0 116cp an 2005,daca eu cumpar un volan de la un 2.2 d4d cu tot cu maneta il pot instala?

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by jus View Post
                          ghilase daca poti sa imi spui,as vrea si eu sa imi pun cruise control la un avensis d4d 2.0 116cp an 2005,daca eu cumpar un volan de la un 2.2 d4d cu tot cu maneta il pot instala?
                          Nu ai nevoie de tot volanul , e suficienta maneta si firul care o insoteste . E bine sa mergi la reprezentanta pentru un tester care sa-ti confirme faptul ca parametrii pilotului automat se afla in memoria calculatorului de bord . Nu exista o regula clara in privinta acestei informatii ce ar trebui sa fie in calculator - unele o au chiar daca nu au pilot automat , alte masini nu o au ....

                          Comment


                          • #28
                            da vali dar m-am uitat la volan si partea din spate la mine nu are acel locas care sa vina maneta de cruise asa ca imi trebuie partea din spate de la volan,maneta si firul ala.dupa cum spune ghilase a reusit fara sa duca masina la tester.asta ar costa 300 ron vor cei de la toyota.bun e sa iau volanul si sa ii fac proba inainte sa dau banii acolo la dezmembrari

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by jus View Post
                              da vali dar m-am uitat la volan si partea din spate la mine nu are acel locas care sa vina maneta de cruise asa ca imi trebuie partea din spate de la volan,maneta si firul ala.dupa cum spune ghilase a reusit fara sa duca masina la tester.asta ar costa 300 ron vor cei de la toyota.bun e sa iau volanul si sa ii fac proba inainte sa dau banii acolo la dezmembrari
                              Mdaaa ... in acest caz este *jus* ...t !!!! Te rog sa ne tii la curent cu rezultatul . Bafta multa !!!

                              Comment


                              • #30
                                ok asa am sa fac dar nu stiu cand.trebuie sa alocam bani pt asa ceva ca a fost imprevizibil.oricum am sa incerc si va anunt.cel mai simplu ar fi sa iau volanul cu totul de la un prieten care are o toyota d4d 2.2 si sa il pun la mine sa vad daca merge,asta numai daca e si el deacord sa ii scot volanul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google