Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme discuri frana !!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme discuri frana !!!!

    Incep acest mesaj cu speranta aveti un sfat,o idee de cum as putea rezolva ceea ce mi s-a intamplat cu o Toyota Avensis , ce as putea face in continuare.
    In noiembrie 2008 am cumparat de la Inchape Pipera o Toyota Avensis 1.8 executive ,cutie manuala de viteze , platita cash , achizitionata pe firma.
    La sfarsitul lunii februarie aveam 1500 de km facuti cu ea ,trecusem prin revizia obligatorie de 1000 km si am constatat ca discurile frana spate si stanga si dreapta au facut santuri.santuri adanci si late cam de 3mm.asta si pe stanga si pe dreapta.primul lucru care mi-a venit in minte a fost ca ele nu au fost noi si ca am fost pacalit inca de la ridicarea masinii.
    Am fost la Inchape am semnalat defectul , am fost programat pentru schimbarea discurilor care nu erau pe stoc si le-am schimbat la sfarsitul lunii martie.mi-au fost schimbate ambele discuri si ambele placute de frana adica si stanga si dreapta spate fara sa imi poata spune ce anume a produs acele santuri.Toti de acolo care au fost intrebati de mine (cei de la receptie,un baiat din service) ce cauza ar putea fi au ridicat din umeri . Ajuns acasa , asta inseamna dupa aproximativ 15 km am verificat starea discurilor si am constatat ca deja se crease o dara pe discul frana stanga spate.
    Discurile au fost schimbate la 1750 de km acum masina are 2050 km si in locul darei este un sant de toata frumusetea lat de 0,5 cm si adanc de 1 mm cel putin.de asemenea marginea discului este tesita si pe stanga si pe dreapta lucru pe care l-am observat si la discul dreapta fata.In plus jantele sunt innegrite ca si cum ar fi fost afumate si nu doar pe spate si si pe fata.
    Avand in vedere ca santurile s-au format pe discuri noi ,schimbate in fata mea varianta ca ele sa nu fi fost noi de la bun inceput nu mai e valabila.Singura varianta ramane o defectiune majora la sistemul de franare sau asa cum mi-a sugerat cineva o punte stramba.
    Eu personal am luat deja legatura cu un avocat pentru ca nu mai doresc schimbarea discurilor si cu atat mai mult schimbarea altor parti ale sistemului de franare.Nu mi se pare normal ca o masina cu 2000 km sa fie deja in situatia de a schimba a doua oara discurile de frana piesa care se schimba peste 50 000 km.Nu cred ca i-ar conveni cuiva sa dea atatia bani pe masina si ea eventual sa fie desfacuta la 2000 km pana la ultimul surub pentru schimbarea sistemului de franare sau mai stiu eu ce trebuie schimbat.Nu doresc decat schimbarea masinii sau banii inapoi orice alta varianta nu ma intereseaza.
    O sa trimit un mail sau o scrisoare recomandata si la Toyota Europa.
    Poate cineva (cu toate ca eu sper ca nu a mai patit asta nimeni) s-a mai confruntat cu asemenea probleme si ma poate indruma .

    Multumesc

  • #2
    Salut,

    La Avensisul meu, 2.0 D am schimbat toate cele 4 discuri de frana si placutele aferente. Cand am fost la verificarea de 1000 Km am observat acele santuri pe 3 discuri din patru. Avand in vedere faptul ca nu trebuia primita confirmarea de la Toyota Romania, discurile nu am fost schimbate pe loc ci dupa 14 zile. Mecanicul a curatat atunci placutele si a scos cu o surubelnita insertiile metalice din acestea care erau vizibile. Dupa ce am schimbat discurile si placutele am facut 3000 km si nu mai sunt probleme.

    Parerea mea este ca problema este la placute si nu la sistemul de franare. Cele pe care le pun ei pe masina sunt destul de proaste. Se poate face un test sa se vada forta de franare pe fiecare roata desi nu cred ca electronica e de vina sau sa verifice daca nu sunt probleme la pistonas, dar atunci nu se justifica santurile de pe disc.

    Poti sa scrii la Toyota Europa, iti vor raspunde si vei fi redirectionat catre Toyota Romania. Nu cred ca-ti vor schimba masina, iti vor schimba din nou discurile si placutele.

    Comment


    • #3
      Salut,
      Aceeasi problema si lamine la un Ave wagon 2.0 d-4d.
      Am fost programat pentru schimbat discurile pe garantie la toyota Bacau.
      Si un furtun iesit la valva turbinei (ceva de genul asta) problema asta a fost rezolvata
      pe loc in 5 minute fara programere. Este clar ca s-au mai intalnit cu problema.
      Am 4500 km cu masina

      Comment


      • #4
        au mai fost probleme cu furtunul iesit de la turbo
        eu zic ca placutele sunt proaste nu discurile
        aveti idee cam la cat ajunge un disc fata-spate ptr AVE ?

        Comment


        • #5
          Originally posted by art View Post
          Si un furtun iesit la valva turbinei (ceva de genul asta) problema asta a fost rezolvata
          Cum se manifesta? N-ai vazut pe unde e acel furtun?
          Si...bine ai venit in forum! suntem putini cei cu SW-uri!
          Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

          Comment


          • #6
            Multumesc!


            Pur si simplu la un moment dat scade cu mult puterea motoruli. Se poate merge
            si cu viteze mari 140 / 150 dar se ajunge mult mai greu la ele. Asta este singurul semn. La inceput am pus problema pe calitatea motorinei dar este bine cand simti
            ceva in neregula imediat sa-i anunti.
            Se speram ca sunt singurele probleme pe care o sa le avem.

            Comment


            • #7
              ma ingrijorati! am schimbat disc spate dreapta la 500 km 530 lei bine cu garantia. am 5600 km 2000 diesel consum 5,4 demaraj super dar ma infricosati . Se zicea ca e cea mai fiabila din lume! s-or fi prostit? Daca vedeam nemultumirile dvs. nu o cumparam. 22000 E.

              Comment


              • #8
                Sa speram ca sunt singurele probleme ale acestui lot. Si eu tot pentru
                fiabilitate am ales toyota. Sper sa nu-mi para rau de alegerea facuta.

                Comment


                • #9
                  Ai putea sa ne spui pe unde erau furtunasele acelea de la turbo? Pe unde ar trebui sa ne uitam dupa ele? Sunt vizibile/accesibile fara a demonta nimic?

                  Comment


                  • #10
                    Nu am nici cea mai vaga idee, dar sigur se ajunge usor la ele, spun asta ca cei de la service au deschis capota au cotrobait putin si in maxim 5 minute au terminat treaba.

                    Comment


                    • #11
                      stati linistiti nu cred ca o toyota sa aibe defecte de fabricatie,k daca ar fi le-ar chema in service.se pot intampla multe in romania.am un prieten care a lucrat la o reprezentanta auto,nu dau nume,si se intampla cateodata k atunci cand vine tirul sa descarce masinile,sa mai cada cate una de pe tirul platforma in momentul cand le da jos.se mai intampla.in momentul ala masinile au casco.se instituie starea de urgenta la reprezentanta respectiva,se amana clientul cu nu stiu ce fel de minciuni,se repara masina in timp record si se da ca noua.asta e am vazut treaba asta si o recunosc

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google