Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asta cu garantia la montaj este o magarie.din cate stiu orice service autorizat trebuie sa dea garantie la montajul oricarei piese cat de mici este ea.da na traim in romania si ne cupa tot timpul.

    Comment


    • eu in nici intr-un caz nu vreau sa spun prin posturile anterioare ca piesele originale(oem) nu sunt bune,ci doar am vrut sa atrag atentia asupra lucrurilor care se intampla prin reprezentante.un nestiutor pune botu imediat la ce ii spune chiar si un amarat de mecanic la bordura sau service mare.se practica des ca piesele din cutiile originale sa fie inlocuite cu altele mai ieftine,ca doar pe camera cum esti invitat acum la noi sa te uiti la masina cat iti face revizia,nu vezi ce mai scrie si pe piesa.

      Comment


      • Sunt de acord ca in teorie, in service-uri se pot intampla o sumedenie de nazdravanii. Cu toate acestea nu avem dovezi si nu putem trage concluzia ca si la toyota ar fi la fel. Oricum, mai exista reprezentante care permit accesul in hala pe parcursul reviziei.
        Si da, se pot gasi piese aftermarket identice cu cele care se monteaza in reprezentanta, ca doar Toyota nu fabrica piese.
        In final alegerea este a fiecaruia, cum face si unde face, de unde ia piesa si unde o monteaza.
        Oricum, suntem off-topic aici.

        Comment


        • la toyota nu am cum sa ma pronunt deoarece eu am stat numai langa masina in toata perioada revizie.ce vb mai sus e de prin alte reprezentante.oricum am vb mult si degeaba.oricum nu putem schimba mare lucru peste noapte.inchidem subiectul si sa ne axam pe lucruri care ii pot ajute si pe ceilalti membri ai forumului.ms

          Comment


          • Buna ziua tuturor,

            In curand o sa am ocazia de a face un drum la Moldova ocazie cu care as vrea sa curat un pic catalizatorul.
            Am inteles ca la motoarele diesel, 2.2 D4D in cazul meu este recomandat sa mergi cu motorul mai turat sa se curete.
            In acest sens puteti sa imi spuneti cam la ce turatii trebuie sa merg si cati kilometrii ?
            Precizez ca drumul pana la Moldova este de 325 km.

            Cu multumiri,

            Comment


            • Desi nu am diesel, parerea mea este ca atat timp cat ai pe la 2500rpm sau peste este ok. In principiu un mers normal la turatii in jurul acestei valori este suficient. Nu sunt fan al tacticilor ce presupun turarea inutila a motorului.

              Comment


              • Originally posted by closchkutza View Post
                Desi nu am diesel, parerea mea este ca atat timp cat ai pe la 2500rpm sau peste este ok. In principiu un mers normal la turatii in jurul acestei valori este suficient. Nu sunt fan al tacticilor ce presupun turarea inutila a motorului.
                Salut closchkutza,

                Nici eu nu sunt adeptul unei astfel de tactici dar am auzit de multe ori vorbind-se de acest "mod de curatare" prin parcurgerea unor distante la o turatie mai ridicata a motorului.
                Avand in vedere ca mare parte din km efectuati sunt in oras ( coloane de masini,stat la semafor, etc) am inteles ca este benefic sa faci din cand in cand o astfel de "curatare".
                In weekend am un drum pana la tara si vroiam sa stiu daca este in regula sa aplic aceasta metoda de curatare si in ce mod.

                Cu respect,

                Comment


                • Cred ca mai degraba cateva serii de sprint-uri in treptele 2, 3 si 4 cu schimbare pe la 3500rpm te-ar ajuta mai mult insa asigura-te ca motorul/uleiul este cald cand faci chestiile astea, altfel mai rau faci. In principiu ar trebui sa te apuci s-o calci pe coada dupa ce ai mers ceva gen 50km in extra-urban, ca sa fii sigur ca si uleiul este la temperatura de regim (se incalzeste mai greu decat antigelul).

                  Pentru linistea ta poti sa mergi un 10-15 km la un 3000rpm insa peste eu n-as duce-o in mod constant.
                  Cati km ai cu uleiul din motor si de cand e acolo? Ar fi indicat sa ai un ulei proaspat in motor pentru chestiile astea si nu unul care se apropie de schimb si cu care ai trecut peste iarna(mers mult cu motor rece => ulei contaminat).

                  Eu nici pe a mea, benzinara, nu prea o calc pe coada daca este frig afara/am un ulei cu care ma apropii de schimb, cu atat mai mult cu cat este uleiul de peste iarna si la mine treaba e mai simpla, motorul se incalzeste cat de cat iarna (pe la un 80 grade), la fel si uleiul (~30/40 grade).
                  Last edited by closchkutza; 03-18-2013, 10:49 AM.

                  Comment


                  • Originally posted by closchkutza View Post
                    Cred ca mai degraba cateva serii de sprint-uri in treptele 2, 3 si 4 cu schimbare pe la 3500rpm te-ar ajuta mai mult insa asigura-te ca motorul/uleiul este cald cand faci chestiile astea, altfel mai rau faci. In principiu ar trebui sa te apuci s-o calci pe coada dupa ce ai mers ceva gen 50km in extra-urban, ca sa fii sigur ca si uleiul este la temperatura de regim (se incalzeste mai greu decat antigelul).

                    Pentru linistea ta poti sa mergi un 10-15 km la un 3000rpm insa peste eu n-as duce-o in mod constant.
                    Cati km ai cu uleiul din motor si de cand e acolo? Ar fi indicat sa ai un ulei proaspat in motor pentru chestiile astea si nu unul care se apropie de schimb si cu care ai trecut peste iarna(mers mult cu motor rece => ulei contaminat).

                    Eu nici pe a mea, benzinara, nu prea o calc pe coada daca este frig afara/am un ulei cu care ma apropii de schimb, cu atat mai mult cu cat este uleiul de peste iarna si la mine treaba e mai simpla, motorul se incalzeste cat de cat iarna (pe la un 80 grade), la fel si uleiul (~30/40 grade).
                    Uleiul este 5W30, de la Toyota, si il am de anul trecut din luna mai ( sub 10.000 km).Luna viitoare vreau sa il schimb.

                    Multumesc pentru precizari ( am mai aflat ceva nou -chestia cu mers mult cu motor rece => ulei contaminat).

                    Comment


                    • Salutare,

                      A montat cineva placute de frana DELPHI pe un Avensis diesel ?
                      Ce stiti de placutele DELPHI ? Sunt bune ?Merita cumparate ?

                      Acum am placute NIPPARTS si scartie ca un autobuz.Sunt montate din luna mai 2012 si vreau sa le schimb ca nu mai suport scartaitul.

                      Cu multumiri,

                      Comment


                      • Originally posted by avensis75 View Post
                        Salutare,

                        A montat cineva placute de frana DELPHI pe un Avensis diesel ?
                        Ce stiti de placutele DELPHI ? Sunt bune ?Merita cumparate ?

                        Acum am placute NIPPARTS si scartie ca un autobuz.Sunt montate din luna mai 2012 si vreau sa le schimb ca nu mai suport scartaitul.

                        Cu multumiri,
                        Eu am pus TRW si nu fac nici o diferenta intre cele de prima echipare si ele . Acelasi efect de franare si nici o dunga pe discuri .
                        Mentionez ca eu sunt de la tara si folosesc frana destul de putin la viteze mari si in limita de spatiu ... oricum , le-am incercat si la viteze mari pentru a le testa si rezultatul este multumitor !
                        In plus , diferenta de pret cred ca este un factor ce trebuie luat in considerare , cel putin in cazul meu ...

                        Comment


                        • Originally posted by vali44 View Post
                          Eu am pus TRW si nu fac nici o diferenta intre cele de prima echipare si ele . Acelasi efect de franare si nici o dunga pe discuri .
                          Mentionez ca eu sunt de la tara si folosesc frana destul de putin la viteze mari si in limita de spatiu ... oricum , le-am incercat si la viteze mari pentru a le testa si rezultatul este multumitor !
                          In plus , diferenta de pret cred ca este un factor ce trebuie luat in considerare , cel putin in cazul meu ...
                          Si eu am TRW pe puntea spate si pe puntea fata GRESEALA !!! Jako Parts
                          Scartie de cand le-am pus .....groaznic , nici macar placuta metalica "anti scartait " nu au , doar ceva carton care s-a dezintegrat.
                          Abia astept sa le schimb........... dezastru.
                          TRW-ul se comporta OK pe spate , pe fata nu stiu sa spun.

                          Comment


                          • Originally posted by ddc View Post
                            Si eu am TRW pe puntea spate si pe puntea fata GRESEALA !!! Jako Parts
                            Scartie de cand le-am pus .....groaznic , nici macar placuta metalica "anti scartait " nu au , doar ceva carton care s-a dezintegrat.
                            Abia astept sa le schimb........... dezastru.
                            TRW-ul se comporta OK pe spate , pe fata nu stiu sa spun.
                            Eu am spus doar cum se comporta la mine . Discurile tale la a cata pereche de placute sunt si daca au ceva santuri profunde pe ele , te-ai uitat ?
                            Daca tu spui ca Jako sunt mai bune am sa tin cont si urmatoarele vor fi si la mine tot Jacko .

                            Comment


                            • Originally posted by vali44 View Post
                              Eu am spus doar cum se comporta la mine . Discurile tale la a cata pereche de placute sunt si daca au ceva santuri profunde pe ele , te-ai uitat ?
                              Daca tu spui ca Jako sunt mai bune am sa tin cont si urmatoarele vor fi si la mine tot Jacko .
                              Nuuuuuuuuuuuu , am spus GRESEALA !!!!
                              Discurile pe fata le-am schimbat odata cu placutele , sunt noi , nu au santuri sunt OK .
                              Urmatoarele vor fi BOSCH , astea erau in echiparea originala chiar daca erau marcate TOYOTA , aveau logo-ul de la BOSCH pe ele si codul de fabricatie.placute-frana-fata-toyota-avensis.jpg

                              DSC02643.JPG

                              Comment


                              • Eu am jakoparts pe avensisul meu si nu mai scartaie franeaza normal ca cele originale.inainte de jako am avut marca ferodo si nu mi-au prea placut la franare,dar nici alea nu scartaiau.mult noroc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google