Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Revizie TOYOTA View Post
    Atentie !!! Folositi doar ulei LV75

    Cantiatea de ulei necesara inlocuirii este 2.3 Litri.
    Daca achizitionati de la noi prin intermediul magazinului online www.RevizieTOYOTA.ro, in luna martie, va oferim gratuit si garnitura de la busonul de golire al uleiului din cutia viteze.
    Buna seara,

    Cum este cu plata transportului ?

    Comment


    • Salutare,

      Imi puteti spune cu ce marca de amortizoare vin echipate din fabrica Toyota Avensis D4D, an fabricatie 2005 ?
      Daca vreau sa le inlocuiesc ( am 141000 km) ce marca imi recomandati ?
      Este vreo diferenta intre un amortizor cu ulei si unul cu gaz ? Care este mai indicat ?

      In speranta unui raspuns va multumesc anticipat.

      Comment


      • La ave meu 2.0d4d 2005 are in echiparea originala Kyb(kayaba) si sunt pe gaz,bitubulare daca te ajuta.nici nu cred ca ai sa gasesti pe ulei.le poti gasi la pret in jur de 250-300 ron bucata pe fata,iar oe spate parca ceva mai scumpe dar nu cu mult.poti intra pe multe site-uri sa te orientezi la pret

        Comment


        • Originally posted by jus View Post
          La ave meu 2.0d4d 2005 are in echiparea originala Kyb(kayaba) si sunt pe gaz,bitubulare daca te ajuta.nici nu cred ca ai sa gasesti pe ulei.le poti gasi la pret in jur de 250-300 ron bucata pe fata,iar oe spate parca ceva mai scumpe dar nu cu mult.poti intra pe multe site-uri sa te orientezi la pret
          Multumesc Jus,

          Comment


          • Mai am o intrebare: vreau sa curat valva EGR dar nu stiu ce solutii sa folosesc pentru a curata depunerile.
            INFARA DE SPARY-UL PENTRU CURATRE FRANE CE SOLUTII RECOMANDATI ?

            Banuiesc ca unii dintre d-voastra. au desfacut si au curatat valva EGR. Ce imi recomandati si in special la ce trebuie sa fiu atent ?

            Cu multumiri,

            Comment


            • Spray de curatat carburatorul

              Comment


              • Se gaseste spray pt curatat carburatoare.iese bec.nu e scump

                Comment


                • Salut,

                  Cu curatarea supapei EGR am rezolvat. Am folosit carbusol si spray de frane.
                  Dupa ce am curatat supapa cu o periouta de dinti si am suflat-o cu pistolul de aer a iesit bec.
                  Recomand tuturor sa curete periodic valva EGR, la mine din 3 gauri care trebuiau sa fie libere 2 erau complet acoperite.

                  Pe langa curatarea EGR am schimbat si uleiul la cutie ( cutie manuala, 6 trepte) ocazie cu care am descoperit ca imi pierde ulei.
                  Cand am golit uleiul din cutie au iesit 2,1 litri iar de intrat au intrat 2,4 litri.

                  Conform mecanicului se pare ca pierde ulei in partea de sus a cutiei la cautator.

                  Avand in vedere ca nu am idee ce inseamna asta sau cat de grav este mi-ar fi de folos parerile voastre fata de problema sesizata.

                  S-a mai confruntat cineva cu problema asta ? Orice sfat sau recomandare este bine venita.

                  Comment


                  • O alta problema pe care trebuie sa o rezolv este cea a curelei si a rolelor de ghidaj.
                    Masina are 142.000 km si nu am schimbat cureaua de accesorii si rolele de ghidaj.

                    Ce marca de curea si role recomandati ? a mai inlocuit cineva cureaua si rolele ?

                    Cu ce curea si role vine masina echipata din fabrica ?

                    Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu un sfat sau o recomandare.

                    P.S. La 142.000 km ce trebuie sa mai verific sau ce mai trebuie inlocuit ?

                    Comment


                    • Avensis75...daca te referi la rolele de la cureaua de transmisie eu unul am schimbat doar rulmentii de la respectivele role,deoarece ele nu aveau vreun defect si pretul cel putin pentru cea de "sus" este mare.codurilele-am gasit de la alt coleg de forum.costul rulmentilor este de vreo 200 parca.rolele cu totyl tot pe skf le gasesti asa ca nu se merita daca nu au defect.iti pot trimite codurile de la rulmenti daca despre asta e vb

                      Comment


                      • Originally posted by jus View Post
                        Avensis75...daca te referi la rolele de la cureaua de transmisie eu unul am schimbat doar rulmentii de la respectivele role,deoarece ele nu aveau vreun defect si pretul cel putin pentru cea de "sus" este mare.codurilele-am gasit de la alt coleg de forum.costul rulmentilor este de vreo 200 parca.rolele cu totyl tot pe skf le gasesti asa ca nu se merita daca nu au defect.iti pot trimite codurile de la rulmenti daca despre asta e vb
                        Multumesc Jus,

                        Corect, despre asta este vorba. Trimite-mi si mie codurile te rog.

                        Banuiesc ca se potrivesc si la Avensis T25, motor 2 AD-FTV, 150 cp, 110 kw.

                        Cu multumiri,

                        Comment


                        • Coduri rulmenti:
                          6203-2rsh
                          61908-2rs1


                          Coduri role transmisie motor 2.0 d4d,85 kw,2005,cod motor-1cd-ftv
                          16603-27011
                          44350-12052
                          Inainte de a cumpara ai putea sa vb cu ing. Vrabie de la toyota focsani sa vezi daca iti poate da codurile de role pt a le putea compara cu ale mele,asa cred ca se vede si daca rulmentii sunt identici sau mai poti intreba doar daca rolele de codul meu motor sunt identice cu cele de pe codul tau motor.spor la treaba si un PASTE FERICIT

                          Comment


                          • Originally posted by jus View Post
                            Coduri rulmenti:
                            6203-2rsh
                            61908-2rs1


                            Coduri role transmisie motor 2.0 d4d,85 kw,2005,cod motor-1cd-ftv
                            16603-27011
                            44350-12052
                            Inainte de a cumpara ai putea sa vb cu ing. Vrabie de la toyota focsani sa vezi daca iti poate da codurile de role pt a le putea compara cu ale mele,asa cred ca se vede si daca rulmentii sunt identici sau mai poti intreba doar daca rolele de codul meu motor sunt identice cu cele de pe codul tau motor.spor la treaba si un PASTE FERICIT
                            Multumesc Jus,

                            Imi poti spune cum pot lua legatura cu dl. Vrabie ?

                            De asemenea iti doresc Un Paste Fericit si linistit !

                            Comment


                            • Suna la serice toyota focsani.gasesti nr pe net si cere cu el.

                              Comment


                              • Va doresc tuturor un paste fericit !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google