Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc frumos Vali44

    Comment


    • Buna ziua,

      Doresc sa urez un PASTE FERICIT tuturor membrilor forumului.

      Cu respect,

      Comment


      • Buna ziua,

        Stiu ca am mai abordat in trecut acest subiect insa mi-ar fi de folos daca ma mai puteti ajuta inca o data in urmatoarea problema:

        In cazul unui Avensis T25, motor D4D, 2.2 diesel , an fabricatie 2005 am inteles ca acest tip de motorizare are distributia pe lant si trebuie inlocuita doar cureaua si rolele.
        Imi puteti preciza din ce este alcatuit acest set care trebuie inlocuit ?

        Este format din:
        curea + rola intinzatoare + Rola ghidaj sau
        Curea + rola intinzatoare ?

        Imi puteti recomanda o marca atat pentru curea cat si pentru rola/sau role ?

        Cu multumiri,

        Comment


        • Originally posted by avensis75 View Post
          Buna ziua,

          Stiu ca am mai abordat in trecut acest subiect insa mi-ar fi de folos daca ma mai puteti ajuta inca o data in urmatoarea problema:

          In cazul unui Avensis T25, motor D4D, 2.2 diesel , an fabricatie 2005 am inteles ca acest tip de motorizare are distributia pe lant si trebuie inlocuita doar cureaua si rolele.
          Imi puteti preciza din ce este alcatuit acest set care trebuie inlocuit ?

          Este format din:
          curea + rola intinzatoare + Rola ghidaj sau
          Curea + rola intinzatoare ?

          Imi puteti recomanda o marca atat pentru curea cat si pentru rola/sau role ?

          Cu multumiri,
          Este vorba de inlocuirea curelei de accesorii , adica cea care antreneaza AC, alternatorul si pompa servodirectiei .Cartea spune ca se inlocuieste la 105000km . Ca marca , am vazut pe aici GATES . E scumpa rola intinzatoare . Intreaba tot la GTC si te vei lamuri .

          Comment


          • Buna ziua si bine v-am gasit
            Am nevoie de niste sfaturi
            Am o Avensis D 2D Executive din 2012, 30000 km si a inceput de ceva tim sa scoata un zgomot metalic in jurul turatie de 1800 cand accelerez brusc. Am fost la reprezentanta m-au aburit un pic si m-au trimis acasa. Am cautat e prin forumuri si am intels ca cel mai probabil de vina sunt tachetii. Nu am gasit insa o solutie pentru treaba asta. Probabil ca daca schimb injectoarele zgomotul va disparea. Dar asta inseamna ca eu voi schimba injectoarele la fiecare 20 - 30000 de km? Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?
            Multumesc

            Comment


            • Originally posted by dvl View Post
              Buna ziua si bine v-am gasit
              Am nevoie de niste sfaturi
              Am o Avensis D 2D Executive din 2012, 30000 km si a inceput de ceva tim sa scoata un zgomot metalic in jurul turatie de 1800 cand accelerez brusc. Am fost la reprezentanta m-au aburit un pic si m-au trimis acasa. Am cautat e prin forumuri si am intels ca cel mai probabil de vina sunt tachetii. Nu am gasit insa o solutie pentru treaba asta. Probabil ca daca schimb injectoarele zgomotul va disparea. Dar asta inseamna ca eu voi schimba injectoarele la fiecare 20 - 30000 de km? Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?
              Multumesc
              Din pacate dai foarte putine detalii si ceri ajutor ... ar fi bine sa treci pe motorina PETROM , eu am avut motorul *zgomotos* in primii 3000 km cand foloseam motorina Rompetrol ! In plus , e posibil ca zgomotul care apare la 1800 rpm sa fie generat de cutia filtrului de aer , unde se gaseste o imbinare bandajata cu burete tocmai pentru a nu aparea acest zgomot. Este total aiurea sa incepi cu injectoarele ... bani multi si rezultate zero !!!!

              Comment


              • Multumesc de raspuns

                Zgomotul este unul metalic, ca un clinchet si apare doar in sarcina atunci cand apas mai tare acceleratia. Mi se pare e la viteze mari e chiar mai pregnant.
                Am verificat cutia filtrului de aer si e in regula.
                Motorina am bagat pe rand de la fiecare producator si fiecare sortiment. Cred ca doar de la Rompetrol nu am bagat.
                Am luat un mecanic in masina si spunea ceva de culbutoare. Din ce am citit pe net la Avensis acestea sunt compensate hidraulic si nu ar trebui sa am astfel de probleme.
                Last edited by dvl; 04-20-2014, 16:09 PM.

                Comment


                • Pai si atunci ce treaba au injectoarele in toata ecuatia asta?
                  Simptomele de la injectoare sunt cu totul altele, nu faptul ca se aude ceva tacanind.
                  Culbutorii sunt intr-adevar compensati hidraulic, nu prea ai ce umbla la ei, cel putin nu la rulajul asta.
                  Ai zis ca "tacanitul" apare la 1800 rpm. In ce conditii, din punct de vedere al sarcinii, apare el (sarcina mica, mare, medie, sarcina zero (frana de motor))? Are vreo importanta temperatura motorului?
                  Cand dispare, la ce turatie?

                  Comment


                  • Te rog nu ma certa
                    Nu ma pricep de loc la masini.
                    Cand am spu sarcina ma refeream la nevoie de acceleratie, depasire, urca panta etc. Nu are importanta ce greutate am in masina si nici temperatura motorului.
                    Situatia este urmatoarea: Conduc cu 100 km/h in viteza a 5-a. Vreau sa depasesc un tir si apas mai tare acceleratia dar fara a schimba in treapta inferioara. Turometrul se afla undeva sub 2000. Zgomotul se aude cam pana turometrul urca pe a 2200. Nu simt pierdere de putere, masina accelereaza bine nu am pierdere de putere.

                    Comment


                    • Salutari. E greu sa spunem cu exactitate ce are. Vali 44 spune de un zgomot datorita faptului ca intra in rezonanta cutia filtrului de aer cu suportul acestuia. Acest zgomot a fost prezent la mai multi posesori de diesel pe plaja de turatii 1600-2200. Se audea mai pregnant la deceleratie (frana de motorr).

                      Verifica daca pe loc se aude zgomotul, eventual tine masina turata la 2200 si la lasa acceleratia. Sau accelereaza usor.

                      Ai fost recent la revizie? Au schimbat filtrul de aer? Ca sa-ti dai seama daca cutia filtrului de aer e ok trebuie sa o dai jos. Eu asa am patit dupa o revizie la ei, au schimbat filtrul dar nu au pus buretii de protectie la loc.
                      Bafta.

                      Comment


                      • Da am fost
                        Zgomotul e prezent dinainte de ultima revizie
                        Cu masina pe loc nu face nici un zgomot, indiferent de turatie
                        Doar la drum
                        Am desfacut filtrul de aer zilele trecute si buretele e acolo.
                        Oricum zgomotul are un caracter metalic clar.
                        Cand am facut revizia am luat un mecanic de la Toyoyta in masina si mi-a spus ca e motorina care loveste in capul pistonului cand accelerez si ca nu am ce face.Un al doilea mecanic, nu de la Toyota mi-a zis ca sunt tachetii.

                        Multumesc de raspunsuri
                        Am sa ma duc la service pentru o reevaluare
                        Am crezut ca e o problema comuna si am vrut sa vad daca mai are si altcineva astfel de probleme.

                        Comment


                        • Salut,
                          Astazi am observst ca pielea cu care este invelit volanuls-a crapat.Pentru a prevenii o degradare mai mare a volanului si a elementelor din plastic si cauciuc, gen: chedere usi, bord, etc. am rugamintea sa imi recomandati si mie niste produse pentru tratarea elementelor din plastc si cauciuc.
                          Cu multumiri

                          Comment


                          • Ai la secțiunea de Tips & Tricks un post al lui OvidiuH - Cum ne intretinem masina.

                            Poți găsi acolo tutoriale și exemple de produse folosite.

                            Eu folosesc produse de la Sonax: spray curățat bord cu efect mat și soluție pentru tratat chedere. Dar pentru o mașină care nu a fost īngrijită pānă acum, poate ar fi mai bine să arunci o privire atentă pe topicul de mai sus. Vei găsi și soluții pentru revigorarea pielii.
                            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                            Comment


                            • salutare

                              sunt nou pe forum si sunt nou in masini,toyota..am un avensis din 2000 benzina,motor 2000,dar ma omoara consumul..e exagerat..10-12 ..poate si mai mult la 100 de km..care ar fi cauza
                              ?????????????

                              Comment


                              • Un prieten si a montat instalatie pe gaz si are o problema recent aparuta. Cand schimba din treapta a 3-a in a 2-a si accelereaza la podea ii da in nas. Asta se intampla doar din 3 in 2. Pe benzina nu apare problema.
                                Aveti idee ce poate fi la instalatie?
                                http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google