Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by avensis75 View Post
    Buna ziua domnilor,

    O intrebare:
    Este adevarat ca lichidul de frana se schimba la 2 ani ?
    Aveti idee cat lichid de frana imi trebuie in cazul unui Avensis 2.2 ?

    Cu respect,
    Ti-am dat un link pe PM. Eu am luat de-acolo cand l-am schimbat la revizia de 30k de la el am luat si a fost totul bine.

    Bafta !
    Toyota Corolla E15, 2008, 1.6 Dual VVTi, Luna

    Comment


    • Originally posted by brewed View Post
      Mersul subturat cu dieselul e o moda pe acest forum , multi cauta sa posteze pe aci consumuri mici de sub 5 schimband mult sub 2000 ture ca sa nu intre turbina si sa nu pape

      Eu sunt unul dintre cei care a facut un drum de la Caracal la Bucecea-Bt si am reusit un consum de 4,5/100 . Vreau sa spun ca nu am schimbat nicicum sub 2000 rpm , ba dincontra , am schimbat la 2200-2400 si apoi am mers constant cu 2000-2200 rpm . Ba mai mult , cam la 150 km rulati am mers cu 4000 rpm in treapta 4 pentru 2-3 minute si viteza a fost de 150 km/h asta pe E 85 . Ca sfat pentru posesorii de diesel am spus-o si o repet - mersul subturat , adica sub 2000 rpm , produce infundarea EGR si a catalizatorului !

      Comment


      • vali44, colegul brewed oricum nu crede in astfel de consumuri.
        Cred... zic cred... sper sa nu gresesc zicand ca inutil am incercat sa-i explic (pe alt forum) ca si eu obtin consumuri de sub 5 fara a merge subturat ci exact asa cum ai explicat tu insa vad ca insista.

        Bafta!

        Comment


        • @bodhi si vali : voi crede in acele cifre cand le voi vedea si pe bordul meu , din pacate de 6 ani intarzie sa apara ;
          asa sunt eu ca toma necredinciosul si nu cred in snoave
          In rest, multumesc pentru explicatiile date.
          bafta si voua!
          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

          Comment


          • Originally posted by serbanica View Post
            Ti-am dat un link pe PM. Eu am luat de-acolo cand l-am schimbat la revizia de 30k de la el am luat si a fost totul bine.

            Bafta !
            Multumesc Serbanica,

            Comment


            • apare si astfel de consum de 5 litri...dar e irelevant...ca plec si eu de la Drajna pana la Bucuresti si scot un consum de 3.4 litri...dar merg cu 70 km/h si nu o scot din a 6 a ...deci nu opresc..nu accelerez,si tot asa...IRELEVANT...
              Toyota Auris.D4D-2.0.

              Comment


              • Dar prin oras care este consumul?
                Daca merg cu turatii mici la 7,8l. Am incercat sa schimb si la turatii mari(2500-2800) nu ajung la a 4 ca trebuie sa frinez la semafor, desigur si consumul este mai mare -> la 8,5l.
                Toyota Avensis 2.2 D-4D 2006

                Comment


                • Originally posted by brewed View Post
                  @bodhi si vali : voi crede in acele cifre cand le voi vedea si pe bordul meu , din pacate de 6 ani intarzie sa apara ;

                  Pai in cazul asta inseamna ca mai ai timp sa incerci ... ... tu chiar nu ai cum sa scoti un asemenea consum deoarece ai o jumatate de halba in plus la capacitatea cilindrica si in plus ai motorul D-CAT . Din cate stiu , acest motor arde la un anume interval de timp o cantitate suplimentara de combustibil pentru autocuratirea catalizatorului . In ceea ce ma priveste te asigur ca am fotografii cu asemenea consum , in schimb acest lucru poate fi confirmat de inginerul Andrei Vrabie de la Toyota Focsani deoarece l-a vazut in ziua cand am facut revizia de 45000 la el , apoi a doua zi m-am intalnit in Botosani cu Pal-co si gasca de Toyot-isti .Sa nu-ti inchipui ca asa a ramas consumul si la drumul de intoarcere catre casa , a urcat la 6,0l/100 km .

                  Comment


                  • @ vali :
                    s-o lasam deocamdata pe halba cu dcat-ul cu aia ma dau de cateva luni si inca decopar una alta.
                    Sa vorbim de 5 ani de ave 2.0 d4d cu care m-am dat inainte de DCAT.
                    In acei 5 ani nu a aparut niciodata (pe ecranul acelui ave 2.0 d4d) sub 6.4 extraurban-consum mediu, nu ma refer la instant ( condus cu maxim 2 persoane, fara catel, fara purcel sau geamantane cu lingouri in spate ), cu schimbari la 2000-2200 ;
                    in Bucuresti sunt 8,5 niciodata cu 2.0 d4d , condus la fel.
                    In Botoshani nu am incercat, nu sunt fan al recordurilor de consum mic in asa masura incat sa experimentez alte orase.
                    Ca tot mai merg la mare in perioada urmatoare ,as putea sa incerc la coborarile de pe dealurile Dobrogei, cu halba de DCAt cum ii spui tu ,eventual s-o scot si din viteza in varf de deal si sa-mi dau drumul , poate coboara de la 9.5 cat a fost la ultimul drum pe la 7.5 si apoi sa pun poza pe aci, ce zici ?
                    177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                    Comment


                    • Daca eu la benzinara de 1.8 am scos saptamana trecuta 5.3 consum mediu la drumul de la Craiova la Tg. Mures, voi la tractoare ar trebui sa scoateti mai putin, fara nici un efort.
                      Traficul si frica de radare au scos consumul asta, nu dorinta de afirmare pe forum. La intoarcere am venit pe Transalpina (superb peisajul ) si a crescut consumul mediu la 6.0, si au fost momente cand am urcat cu viteza I-a si cu ceva ture la bord.
                      Adevarat ca nici nu am mers in forta, ca nu eram dornic sa ajung repede acasa, in Ardeal parca este alta tara, mai curata si linistita.
                      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                      Comment


                      • Originally posted by zorro View Post
                        Daca eu la benzinara de 1.8 am scos saptamana trecuta 5.3 consum mediu la drumul de la Craiova la Tg. Mures, voi la tractoare ar trebui sa scoateti mai putin, fara nici un efort.
                        Traficul si frica de radare au scos consumul asta, nu dorinta de afirmare pe forum. La intoarcere am venit pe Transalpina (superb peisajul ) si a crescut consumul mediu la 6.0, si au fost momente cand am urcat cu viteza I-a si cu ceva ture la bord.
                        Adevarat ca nici nu am mers in forta, ca nu eram dornic sa ajung repede acasa, in Ardeal parca este alta tara, mai curata si linistita.
                        Cu benzinarii nu vorbesc de consum
                        177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                        Comment


                        • Originally posted by brewed View Post
                          Cu benzinarii nu vorbesc de consum
                          Cu Zorro ar trebui vorbit ... cand consuma putin conduce Maria !!!!
                          Acum revenind la discutia despre acel consum care nu l-am mai repetat , aveam programata revizia la Focsani si am plecat de acasa foarte devreme deoarece in zona mea era ceata . Dupa Alexandria ceata a disparut si am constatat ca daca merg * normal * voi sta in masina in fata reprezentantei . Atunci mi-a venit ideea sa merg * mangaind * acceleratia . A fost o experienta interesanta deoarece am traversat mai mult de jumatate din tara mergand ca tata ... sincer , am vrut sa vad cat de putin poate consuma in conditii de exploatare * batranesti * . Culmea este ca sub 4,5 nu am putut sa scad ... daca reuseam ma omora nevasta ca merg mai economic decat ea cu Tico ! Oricum , iti doresc drumuri libere si consumuri mici !
                          Si inca ceva - cand am spus ca ai in plus o jumatate de halba la D-CAT m-am referit strict la capacitatea cilindrica !
                          Last edited by vali44; 08-24-2011, 18:40 PM.

                          Comment


                          • cu 1/2 halba in + m-am prins, se simte si consum si la impozit dar si la dinamica.
                            multumesc de urare, drumuri libere prin RO mai rar in cei 25.000 pe care-i fac an de an.Dincolo de Belgrad sau Mako incepe sa fie liber, mai respiri ca nu mai ai in peisaj carutzashi si tractoristi semi-magnetizati sau conducatori de basculante portocalii eurocostruct care asfalteaza cu " depline succesuri " mandra tzara.
                            177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                            Comment


                            • Originally posted by brewed View Post
                              cu 1/2 halba in + m-am prins, se simte si consum si la impozit dar si la dinamica.
                              multumesc de urare, drumuri libere prin RO mai rar in cei 25.000 pe care-i fac an de an.Dincolo de Belgrad sau Mako incepe sa fie liber, mai respiri ca nu mai ai in peisaj carutzashi si tractoristi semi-magnetizati sau conducatori de basculante portocalii eurocostruct care asfalteaza cu " depline succesuri " mandra tzara.
                              Heheheheeee ... euroconstruct ... vezi sa nu te ia la ochi un fan al lor care activeaza pe acest forum ...
                              In rest , sa ne auzim cu bine si daca va fi posibil , daca supravietuim * succesurilor * , sa ne vedem la 1/2 halba !!!

                              Comment


                              • imi poate spune si mie pe un avensis d4d daca pot pune un acumulator de 77 ah(acum are de 70 ah-originala) are 6 ani dar ma gandesc ca s-a duce si ea saraca.intreb daca a pus cineva mai mare de 70 ah

                                multumesc anticipat

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google