Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stie cineva ce marca sunt discurile cu care vine echipata Toyota Avensis ?
    Vreau sa le schimb pe cele de pe spate.
    Avand in vedere costul destul de ridicat al pieselor in reprezentanta Toyota puteti sa imi recomandati alte marci ?

    Cu multumiri,

    Comment


    • Pentru COMENTATOR:

      Am vorbit la service Toyota ( cel din Pipera) si mi-au comunicat ca nu se face initializarea pompei de combustibil la Avensis diesel, motor D4D.


      Cu respect,

      Comment


      • Originally posted by avensis75 View Post
        Pentru COMENTATOR:

        Am vorbit la service Toyota ( cel din Pipera) si mi-au comunicat ca nu se face initializarea pompei de combustibil la Avensis diesel, motor D4D.


        Cu respect,
        Exista un buletin tehnic despre asta chiar la ei pe site dar cred ca trebuie sa platesti pentru a-l putea citi. Insa iti poti da seama din subiect ca pompa ta se initializeaza:

        Insa nu-i contrazic pe cei de la service. Probabil stiu ei ce stiu.

        Comment


        • avensis 75

          Comment


          • scuze avensis 75

            ia numarul de tel de la service oyota focsani si vorbeste cu inginerul de acolo si vezi si parerea lui crede-ma ca sunt cei mai profesori eu am schimbat 3 service-uri toyota pana am dat de ei.iar ca discuri frana poti merge cu incredere pe ferrodo premier eu am placute si sunt f multumit la 60.000 le schimb si nici nu imi mananca discurile numar focsani contact:---0237217587 si ceri cu inginerul andrei vrabie

            multa bafta

            Comment


            • Originally posted by jus View Post
              scuze avensis 75

              ia numarul de tel de la service oyota focsani si vorbeste cu inginerul de acolo si vezi si parerea lui crede-ma ca sunt cei mai profesori eu am schimbat 3 service-uri toyota pana am dat de ei.iar ca discuri frana poti merge cu incredere pe ferrodo premier eu am placute si sunt f multumit la 60.000 le schimb si nici nu imi mananca discurile numar focsani contact:---0237217587 si ceri cu inginerul andrei vrabie

              multa bafta
              Multumesc pentru sfat JUS,

              Despre calitatile si profesionalismul celor de la Toyota Focsani, respectiv despre dl Vrabie stiu din posturile si experienta celor care au intrat in contact cu dansii.( numai cuvinte de lauda...tot respectul)
              O sa vorbesc cu dl. Vrabie ( pentru o verificare pe tester, respectiv despre posibilitatea efectuarii unei initializari a pompei de combustibil) in momentul in care o sa am drum pe la Focsani.( nu are rost sa sacai omul si sa ajung peste cateva luni).

              Cu respect,

              Comment


              • Buna ziua domnilor,

                O intrebare:
                Este adevarat ca lichidul de frana se schimba la 2 ani ?
                Aveti idee cat lichid de frana imi trebuie in cazul unui Avensis 2.2 ?

                Cu respect,

                Comment


                • Originally posted by avensis75 View Post
                  Buna ziua domnilor,

                  O intrebare:
                  Este adevarat ca lichidul de frana se schimba la 2 ani ?
                  Aveti idee cat lichid de frana imi trebuie in cazul unui Avensis 2.2 ?

                  Cu respect,
                  Schimba-l odata cu placutele de frana si nu vei avea probleme . De retinut ca trebuie schimbat si cel din pompa servo a ambreiajului . Aceasta pompa are un aerisitor , e bine sa incepi de acolo daca il schimbi tu , daca nu , urmareste mecanicul sa inceapa de acolo . Capacitatea instalatiei este de aprox 1 litru dar iti recomand sa cumperi lichidul de frana din reprezentanta ... e cam scump dar nu vei avea probleme cu el , parca 85 lei / litru . Codul de pe bidon este SAE J1704 sau FMVSS No 116 DOT 4 .

                  Comment


                  • Originally posted by vali44 View Post
                    Schimba-l odata cu placutele de frana si nu vei avea probleme . De retinut ca trebuie schimbat si cel din pompa servo a ambreiajului . Aceasta pompa are un aerisitor , e bine sa incepi de acolo daca il schimbi tu , daca nu , urmareste mecanicul sa inceapa de acolo . Capacitatea instalatiei este de aprox 1 litru dar iti recomand sa cumperi lichidul de frana din reprezentanta ... e cam scump dar nu vei avea probleme cu el , parca 85 lei / litru . Codul de pe bidon este SAE J1704 sau FMVSS No 116 DOT 4 .
                    Multumesc Vali 44,

                    Informatiile tale sunt folositoare.
                    Lichidul este DOT 5.1.
                    Asa scrie pe bidon..il am de la Toyota.

                    Cu respect,

                    P.S. Stii cumva ce marca sunt discurile cu care vine echipat Avensis 2.2 ?

                    Comment


                    • Originally posted by avensis75 View Post
                      Multumesc Vali 44,

                      Informatiile tale sunt folositoare.
                      Lichidul este DOT 5.1.
                      Asa scrie pe bidon..il am de la Toyota.

                      Cu respect,

                      P.S. Stii cumva ce marca sunt discurile cu care vine echipat Avensis 2.2 ?
                      Habar nu am !!! Oricum , cand voi fi nevoit sa le schimb voi merge pe TRW . Nu sunt nici pilot de curse pe sosea dar nici * bosorog * ... macar asa imi place sa cred !?!
                      Daca vrei mai multe informatii intra pe * masini.ro * si vezi ca acolo e cineva cu pseudonimul * ralubestia * . Te poate sfatui si iti poate vinde discuri de frana pentru stilul tau de condus .

                      Comment


                      • Am si eu o problema -->
                        Cum apas pe accelerator se aude turbina asa ca in secventa de aici:

                        http://www.youtube.com/watch?v=0ga7cimd-CU,
                        si la toratii mici nu are putere.

                        Spunetimi va rog e defectata turbina, se poate repara sau trebuie schimbata.
                        Motor 2.2 d-4d anul 2006 parcurs 185000km.
                        Multumesc anticipat.
                        Last edited by cio3banu; 08-21-2011, 20:41 PM.
                        Toyota Avensis 2.2 D-4D 2006

                        Comment


                        • Originally posted by cio3banu View Post
                          Am si eu o problema -->
                          Cum apas pe accelerator se aude turbina asa ca in secventa de aici:

                          http://www.youtube.com/watch?v=0ga7cimd-CU,
                          si la toratii mici nu are putere.

                          Spunetimi va rog e defectata turbina, se poate repara sau trebuie schimbata.
                          Motor 2.2 d-4d anul 2006 parcurs 185000km.
                          Multumesc anticipat.
                          Turbina ta nu stiu daca are o problema dar tu sigur nu ai mai condus masina diesel pana acum. Schimba in treapta superioara pe la 2500rpm si nu la 1800 cum o faci acum si vezi daca ai putere. Tu nu vezi ca-ti scade turometru la 1000 rpm? Mergi subturat ca taximetristii
                          Nu te supara pe mine dar turbina intra abia pe la 1800-1900 rpm si sub aceste valori nu trebuie sa te duci.

                          Comment


                          • Originally posted by cio3banu View Post
                            Am si eu o problema -->
                            Cum apas pe accelerator se aude turbina asa ca in secventa de aici:

                            http://www.youtube.com/watch?v=0ga7cimd-CU,
                            si la toratii mici nu are putere.

                            Spunetimi va rog e defectata turbina, se poate repara sau trebuie schimbata.
                            Motor 2.2 d-4d anul 2006 parcurs 185000km.
                            Multumesc anticipat.
                            Daca s-a mers asa cu masina ca in videoclip pana acum la 185 000 km...nu te astepta sa mai mearga turbina...motorul nu are ce cauta sub 2000 rpm...incearca sa te obisnuiesti sa schimbi la 3000 rpm...ca nu pateste nimic
                            Toyota Auris.D4D-2.0.

                            Comment


                            • Originally posted by comentator View Post
                              Turbina ta nu stiu daca are o problema dar tu sigur nu ai mai condus masina diesel pana acum. Schimba in treapta superioara pe la 2500rpm si nu la 1800 cum o faci acum si vezi daca ai putere. Tu nu vezi ca-ti scade turometru la 1000 rpm? Mergi subturat ca taximetristii
                              Nu te supara pe mine dar turbina intra abia pe la 1800-1900 rpm si sub aceste valori nu trebuie sa te duci.
                              Va Multumesc!

                              Masina din videoclip nu este a mea -> dar turbina se aude tot asa.

                              ? Daca turbina intra abia pe la 1800-1900 rpm de ce suera la 1000rpm.

                              Trec in trepta superioara pe la 2000rpm -->poate de aceasta nu are putere -->am inteles ca trebuie sa trec dupa 2500rpm.

                              Ai dreptate este prima mea masina Disel;
                              De sfat ma bucur nu ma supar.
                              Va Multumesc mult!
                              Toyota Avensis 2.2 D-4D 2006

                              Comment


                              • Originally posted by br83lau View Post
                                Daca s-a mers asa cu masina ca in videoclip pana acum la 185 000 km...nu te astepta sa mai mearga turbina...motorul nu are ce cauta sub 2000 rpm...incearca sa te obisnuiesti sa schimbi la 3000 rpm...ca nu pateste nimic
                                Mersul subturat cu dieselul e o moda pe acest forum , multi cauta sa posteze pe aci consumuri mici de sub 5 schimband mult sub 2000 ture ca sa nu intre turbina si sa nu pape
                                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google