Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lumina slaba faruri xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mi se pare mie sau nu prea sunt reglate? Farul din stanga trebuie putin ,,lasat", daca intelegi ce zic. Nu sunt amandoua ,,pe aceeasi linie".
    Toyota Auris.D4D-2.0.

    Comment


    • #17
      Originally posted by br83lau View Post
      Mi se pare mie sau nu prea sunt reglate? Farul din stanga trebuie putin ,,lasat", daca intelegi ce zic. Nu sunt amandoua ,,pe aceeasi linie".
      Farurile nu trebuie sa fie pe aceasi linie. Cel din stanga trebuie sa fie mai jos pentru ca sa nu-i orbeasca pe participantii la trafic din sens opus iar cel din dreapta mai sus pentru ca sa vezi indicatoarele rutiere de pe marginea drumului si ce se afla pe marginea drumului! Daca la asta te refereai?!

      Comment


      • #18
        Eu cred ca cel din stanga nu este bine asezat in soclu si astfel nu focalizeaza unde trebuie. Daca nu e deranj prea mare verifica. Am intalnit la cineva aceeasi problema.
        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

        Comment


        • #19
          Originally posted by wiskyman View Post
          Farurile nu trebuie sa fie pe aceasi linie. Cel din stanga trebuie sa fie mai jos pentru ca sa nu-i orbeasca pe participantii la trafic din sens opus iar cel din dreapta mai sus pentru ca sa vezi indicatoarele rutiere de pe marginea drumului si ce se afla pe marginea drumului! Daca la asta te refereai?!
          Ele trebuie sa formeze o linie paralela cu solul ,dar spre marginea din dreapta face o curba in sus... stie toata lumea cum e..vorbele-s de prisos
          La tine insa se vede clar ca un far bate mai sus decat celalalt
          Toyota Auris.D4D-2.0.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Legionaru' View Post
            Eu cred ca cel din stanga nu este bine asezat in soclu si astfel nu focalizeaza unde trebuie. Daca nu e deranj prea mare verifica. Am intalnit la cineva aceeasi problema.
            Te referi la bec?

            Comment


            • #21
              Originally posted by wiskyman View Post
              Te referi la bec?
              In primul rand masina este prea departe de zid si nu este perpendiculara pe acesta . Din ce vad , farul din stanga bate foarte jos si este posibil ca becul sa fie asezat rau in soclu , arcul de zavorare sa fie cauza abaterii fasciculului catre in jos . La 1,5-2 metri departe de zid , lunima trebuie sa fie ca o linie continua pe orizontala si focalizarea trebuie sa fie in prelungirea farului . Nu este bine sa mergi cu becul dereglat deoarece va fi grav afectata oglinda farului din cauza caldurii degajate de bec . * Lasarea * la care te referi este data de oglinda farului stang , asta in cazul masinilor cu volan pe stanga ... este exact invers la jafurile cu volan pe dreapta ! E ca dracu sa te intalnesti noaptea cu o asemenea rabla cu volanul pe dreapta si care in 95% din cazuri este condusa de * descremenati * !!!!!
              Last edited by vali44; 03-08-2013, 19:30 PM.

              Comment


              • #22
                Da, eu cred ca becul stang este pus gresit in soclu.
                http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                Comment


                • #23
                  Originally posted by vali44 View Post
                  In primul rand masina este prea departe de zid si nu este perpendiculara pe acesta . Din ce vad , farul din stanga bate foarte jos si este posibil ca becul sa fie asezat rau in soclu , arcul de zavorare sa fie cauza abaterii fasciculului catre in jos . La 1,5-2 metri departe de zid , lunima trebuie sa fie ca o linie continua pe orizontala si focalizarea trebuie sa fie in prelungirea farului . Nu este bine sa mergi cu becul dereglat deoarece va fi grav afectata oglinda farului din cauza caldurii degajate de bec . * Lasarea * la care te referi este data de oglinda farului stang , asta in cazul masinilor cu volan pe stanga ... este exact invers la jafurile cu volan pe dreapta ! E ca dracu sa te intalnesti noaptea cu o asemenea rabla cu volanul pe dreapta si care in 95% din cazuri este condusa de * descremenati * !!!!!
                  Da farul din stanga a fost prea jos. Nu am apucat foarte mult sa il reglez deoarece a fost foarte frig afara aici la mine dar maine o sa fie mai cald si am sa incerc ce ai spus tu Vali ca nu apucasem sa citesc ce ai scris eram deja afara si reglam la ele. Asta e ce am obtinut pana acuma eu zic ca arata mai bine! Maine am sa verific ce ai spus tu!



                  Uploaded with ImageShack.us

                  Comment


                  • #24
                    Acum e cu totul altceva! A fost doar din reglajul farului?
                    http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Legionaru' View Post
                      Acum e cu totul altceva! A fost doar din reglajul farului?
                      Da doar din reglajul farului. Ma gandesc ca ele cum au fost reconditionate s-a modificat si pozitia acestora.
                      Multumesc pentru sfaturi!

                      Comment


                      • #26
                        Buna
                        si eu am aceeasi problema cu xenoanele... La Pipera mi-au scimbat becurile xenon, insa nu s-a rezolvat nimic - respectiv nu se vede mare lucru in continuare. Mi-au zis sa schimb farurile si doar asa se va rezolva problema - asta dupa ce mi-au luat banii pentru xenoane...
                        Cred ca am sa merg pe o solutie aftermarket, inteleg ca farurile originale, chiar daca le schimb, vor avea aceeasi problema pana la urma...

                        Comment


                        • #27
                          Detin Avensis 2.2 2005 xenon OEM. De curand am constatat ca DOAR un far proiecteaza lumina putina. Am analizat farurile si am concluzionat ca, desi sticla de far arata la fel la ambele, din lupe lumina iese diferit. MULT diferit: la cel chior e cam 20% (cel mult) lumina fata de cea de la cel bun. Consider ca poate fi lupa, oglinda, daca e vorba de opacizare, si de bec, balast daca e vb. de electric. Nu stiu exact, pentru ca nu facut teste.
                          Daca e opacizare, ma incumet sa o rezolv singur. (dupa ce ma pregatesc/documentez temeinic).
                          Daca e electric... se rezolva cu bani, prin inlocuire.

                          Marea problema e ... in stil romanesc: am observat aceasta diferenta dupa ce am scos masina din service, dupa o mica vopsire.
                          De aceea, ma obsedeaza gandul ca- inainte de toate - sa apelez la un criminalist, pentru niste ridicari si comparari de amprente...
                          トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                          Comment


                          • #28
                            Operatiunea de vopsitorie a necesitat demontarea farului respectiv ? Daca nu,se poate constatata o eventuala demontare.Farurile au si o stanta cu data de fabricatie si se poate compara.

                            Comment


                            • #29
                              Nu a necesitat.
                              Ca sa dai bara fata jos, nu e necesar.

                              Cred ca va fi o cercetare-la-fata-locului in toata regula.
                              トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                              Comment


                              • #30
                                Asa am inceput si eu - un far a facut figuri - am schimbat becul xenon si a fost ok o perioada. Insa finalul a fost cel descris mai sus...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google