Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • amortizoare

    salut baieti

    imi poate spune cineva,pe un avensis 2.0 d4d cu ce fel de amortizoare vine echipata?sau cu ce fel as putea sa o echipez pe fata?sfaturi?trebuie sa-l schimb pe dreapta fata si logic si cel de pe stanga(am dat cu dreapta intr-o gropa mare tare si a curs si face galagie,asta e).astept sfaturile voastre.

    multumesc anticipat

  • #2
    intra pe ingaraj.ro si cauta dupa modelu la masina. Eu stiu ca piesele Sachs sunt foarte bune .
    Last edited by mallasorte; 08-09-2011, 07:16 AM.

    Comment


    • #3
      Originally posted by mallasorte View Post
      intra pe ingaraj.ro si cauta dupa modelu la masina. Eu stiu ca piesele Sachs sunt foarte bune .
      Originally posted by jus View Post
      salut baieti

      imi poate spune cineva,pe un avensis 2.0 d4d cu ce fel de amortizoare vine echipata?sau cu ce fel as putea sa o echipez pe fata?sfaturi?trebuie sa-l schimb pe dreapta fata si logic si cel de pe stanga(am dat cu dreapta intr-o gropa mare tare si a curs si face galagie,asta e).astept sfaturile voastre.

      multumesc anticipat
      salut!
      la ave-ul 2.0 d4d din 2004 am avut la un moment dat, pe la 100-105k km un amortizor mai moale pe dreapta. Le-am schimbat pe ambele, asa cum este bine, cu unele tot marca toyota ROUGH ROAD PACKAGE cumparate de la japan parts .fata de dotarea standard, dupa schimbare am observat o imbunatatire a tinutei de drum .masina a devenit putin mai sigura si cu raspuns mai prompt la directie si franare.
      177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

      Comment


      • #4
        breweb imi poti spune si cam cat te-au costat amortizoarele alea?eu ma gandeam la nis kyb,ca vb aia tot japoneze sunt.de asta cer pareri pana ma bag sa le schimb.ms

        Comment


        • #5
          Originally posted by jus View Post
          breweb imi poti spune si cam cat te-au costat amortizoarele alea?eu ma gandeam la nis kyb,ca vb aia tot japoneze sunt.de asta cer pareri pana ma bag sa le schimb.ms
          Kyb cred ca e o alegere buna, eu am pus la 2.0 d4d pe spate si sunt multumit foarte multumit de ele. 440 RON/bucata au fost cele de pe fata la nivelul lui 2010. Sa te uiti si la rolele de sus ( sau rulment sau flansa, cum ii spune ca-mi scapa la cat de inginer sunt... ) sa nu ai jocuri sau sa fie imbatranit cauciucul, eu le-am schimbat si pe acelea din cauza cauciucului care era cam batraior ...
          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

          Comment


          • #6
            da da normal.se numesc flanse cele de susu au rulment iar cele de jos daor un cauciuc unde se aseaza arcul pe amortizor stiu ca la alea de jos s-a dus margina de cauciuc si atinge in suportul de la amortizor.kyb am gasit pe fata la 300 momentan dar am gasit pe stocul dealerilor toyota amortizor fata la 270 la toyota brasov sa-i sun sa vada daca mai au.am sa vad eu cum procedez.msmult am sa va anunt ce am pus pe masina si cum este

            Comment


            • #7
              Salut baieti,

              Am schimbat si eu amortizoarele de spate pe la 215000 km dupa ce am facut un test pe un stand de proba. Mi-au iesit cele de pa fata la 88-90% iar cele de pe spata 55-60%. Cica sub 50% se schimba. Le-am inlocuit pe cele de pe spate cu KYB parca au fost sub 400/buc factura e in contabilitate. De atunci lanseaza mult mai bine.

              Comment


              • #8
                merci mult problema e la mine pe fata k am dat intr-o groapa de am crezut k am rupt toata roata dar spre fericirea mea e numai amortizorul scurs

                Comment


                • #9
                  Originally posted by jus View Post
                  merci mult problema e la mine pe fata k am dat intr-o groapa de am crezut k am rupt toata roata dar spre fericirea mea e numai amortizorul scurs
                  Hhhhhmmmm .... esti sigur ca doar astea sunt pagubele ? Daca a ajuns sa curga telescopul eu cred ca e mult mai grav , sper sa nu fie asa ! Ca sfat , mergi la o reprezentanta serioasa pentru o investigatie amanuntita , ar fi pacat sa te trezesti mai tarziu cu pagube care necesita costuri nesimtite ...

                  Comment


                  • #10
                    asa e vali44 dar nu mai are nimica flansele de sus sunt bune bratele la fel,practic nu are jocuri deloc doar ca amortizorul a fost afectat de soc.am facut vreo 5 constatari plus un test al amortizoarelor.ms mult

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google