Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Avensis - izolare fonica proasta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Avensis - izolare fonica proasta

    Salut,

    Am un Avensis 1,8 benzina. In mare masina este super ok, afara de zgomotul din cabina (in special trenul de rulare se aude) care depaseste limitele decente.
    Specific faptul ca am schimbat setul de anvelope dar fara rezultate notabile.

    Va rog sa imi spuneti daca aveti probleme similare si ce metode profesionale de reducere a nivelului de zgomot din habitaclu cunoasteti.

    Am auzit de urmatoarele:
    - Dynamat (sau solutii similare)
    - Active Noise Cancelation (dar este disponibil doar pt lexus si crown)
    - un kit de la toyota disponibil pentru d4d rav4 dar destul de subtire

    Exista vreo alta solutie? Exista firme specializate & profi pe piata care sa ofere astfel de servicii?

    Multumesc

  • #2
    Si eu am avut o astfel de nedumerire in leg cu antifonarea.Problema este de la cauciucuri,respectiv profilul lor.Am pus resapate asta iarna si zgomotul a disparut ..Destul de ciudat
    Inainte de resapate aveam cauciucuri chinezesti Wanli....oribil de zgomotoase ,profil V...parca erau din plastic ,nu din cauciuc..

    Comment


    • #3
      Eu am folosit asa:

      anvelope de vara GoodYear Excelence (cu care era deja echipata din fabrica)
      anvelope de iarna Nokian

      ambele sunt la fel de zgomotoase...in contextul asta nu m-as arunca sa mai iau un set nou de anvelope numai pentru a 'testa'...

      altfel de solutii de reducere a zgomotului mai aveti?

      Comment


      • #4
        Poti face un filmulet din interiorul masinii, la o viteza la care zici ca zgomotul este foarte mare, sa ne dam si noi seama cat de mare e?

        Comment


        • #5
          sigur, revin cu filmuletul (de la 50km/hr e suparator zgomotul). cum as putea masura nivelul zgomotului pentru a avea si ceva cantitativ? Am pe telefon o aplicatie care masoara intensitatea (db) dar nu pare pe bune...

          Comment


          • #6
            Fara suparare, dar cand omul nu are ce face isi cauta de lucru
            Am citit in ultimii patru ani mii de posturi despre Toyota si in special despre acest model, pe care il si detin, si trebuie sa-ti spun ca esti singurul care se plange de asa ceva. Oare are masina o problema?
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #7
              El are modelul nou, T27-le, nu ce avem noi, T25-ul

              Comment


              • #8
                Originally posted by closchkutza View Post
                El are modelul nou, T27-le, nu ce avem noi, T25-ul
                tot imi este greu sa cred ca t27 e mai prost antifonata decat t25
                poate ma insel eu si atunci imi cer scuze
                Ave 1.8 Luna '08

                Comment


                • #9
                  salut Tudor. Sincer nu stiu care dintre modele, t25 sau t27 este mai ok. Ca si tehnologie sunt convins ca t27 sa fie 'peste'. Chiar ar fi fain un test comparativ, in cartea de identitate la mine apar trecuti 74db/73db in dreptul rubricilor 'zgomot in stationare/mers'.

                  Totusi...am retinut de la dealer faptul ca materialele folosite la t25 erau superioare fata de t27 unde, acolo unde s-a putut s-au folosit exclusiv materiale reciclabile....adk altfel spus criza i-a constrans sa faca taieri de costuri.

                  Sunt curios daca voi aveti ranforsare pentru portierele din spate, la a mea nu exista (am vazut intamplator dupa un incident care a necesitat inlocuirea portierei).

                  Acum sa nu intelegeti ca imi critic masina, e super ok (afara de zgomot care devine deranjant incepand cu 50km/hr).

                  Comment


                  • #10
                    De curiozitate, ce masina ai avut tu inainte de asta?

                    Comment


                    • #11
                      Ultimele trei: Logan VW Golf si Mazda3. Comaparand, Golf-ul (exceptand motorul) si mai ales Mazda3 erau mult mai silentioase.

                      Intrebarea mea este daca aveti ideie de solutii profesionale care sa reduca zgomotul din habitaclu. Am gasit ceva pe net dar sunt curios daca a experimentat cineva si care este castigul.

                      Comment


                      • #12
                        ultimele 3: Logan, VW Golf, Mazda3. Ultimele doua mi-au parut superioare in ceea ce priveste insonorizarea (exceptand zgomotul provenit de la motor pt Golf3)

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ender73 View Post
                          salut Tudor. Sincer nu stiu care dintre modele, t25 sau t27 este mai ok. Ca si tehnologie sunt convins ca t27 sa fie 'peste'. Chiar ar fi fain un test comparativ, in cartea de identitate la mine apar trecuti 74db/73db in dreptul rubricilor 'zgomot in stationare/mers'.

                          Totusi...am retinut de la dealer faptul ca materialele folosite la t25 erau superioare fata de t27 unde, acolo unde s-a putut s-au folosit exclusiv materiale reciclabile....adk altfel spus criza i-a constrans sa faca taieri de costuri.

                          Sunt curios daca voi aveti ranforsare pentru portierele din spate, la a mea nu exista (am vazut intamplator dupa un incident care a necesitat inlocuirea portierei).


                          Acum sa nu intelegeti ca imi critic masina, e super ok (afara de zgomot care devine deranjant incepand cu 50km/hr).
                          salut.
                          tin eu loc de comparativ dupa 4 ani de t25 (luna, 5 viteze ) si 6 luni de t27 (luxury, 6 viteze ): T27 este mai bine izolata fonic decat T25 , indiferent ca materialele sunt reciclate sau nu. Daca ai zgomot in masina peste limita pe care o poti suporta cred ca sunt 2 explicatii : ori ai avut o masina mult mai silentioasa inainte si nu te-ai obisnuit cu "zgomotul " din ave t27 ori exemplarul tau are o problema la rulare ( anvelope /jenti descentrate, rulmenti, plastice care flutura pe dedesubt, etc ). crede-ma,la trecerea de pe t25 pe t27 am simtit aceea senzatie pe care o ai cand iti pui dopuri in urechi
                          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Multumesc pentru comparatie, imi este de ajutor.
                            Suspectez si anvelopele de vara cu care T27 este echipat (GoodYear Excellence), practic nu am simtit nici o diferenta intre ele si cele de iarna Nokian (16" fd 17" cele de vara).
                            In cazul tau T27 cu ce anvelope a venit echipat?

                            Comment


                            • #15
                              Bridgestone 225/45/18 de vara. iarna am Continental aceleasi dimensiuni. balon jos care din pacate e dificil in bucuresti; la cele de vara am unul pe fatza care are o abatere radiala pe verticala de 2 mm datorita gropilor .la viteza mica scoate un zgomot ciudat, ca de bataie, dar le schimb la toamna. sunt pregatit de investitie
                              177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google