Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    sau:

    spate de LANCER, mijloc de PASSAT, faţă de ACCORD

    ???
    トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

    Comment


    • #32
      Salut!
      Sunt in plin proces de upgradare a clasei, doresc sa scimb Corolla 1.6 VVTi cu Avensis. Problema e ca actualul Avensis nu prea ma incanta la imagine, si anume botul masinii! Am cautat pe net sa vad cum arata noul avensis, bineinteles ca nu am gasit nimic. Am contactat Toyota Romania si mi-au spus ca Toyota Japan doreste sa revolutioneze imaginea noului Avensis. Mai departe am contactat prin e-mail Toyota Japan spunandu-le ca nu doresc sa parasesc brandul dar ca nu mai am rabdare sa astept pana apar poze cu noul Avensis. Mi-au respuns ca nu pot divulga infatisarea dar ca idee mi-a dat un link din care sa imi fac idee cum va arata noul model Avensis si Auris, cu modificarile corespunzatoare impuse de reglementarile si cerintele cumparatorilor europeni. Cat de exact vor ramane asemanarile nu pot estima. Iata!

      Comment


      • #33
        Daca va uitati la pozele noului avensis, cele cu "prezervativul" pe ele, veti recunoaste (cunoscatorii) modelul Crown de la Toyota, pe baza caruia s-a redesenat noul Avensis. Poza di linkul http://www.cautaauto.ro/avensis/ este un photoshop grosolan, modelul este de fapt un Nissan la baza. Chiar daca nu credeti.

        Comment


        • #34
          Se mai aude ceva cu Buyback-ul de la toyota?
          Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

          Comment


          • #35
            Si eu sunt interesat de serviciul buy-back... ma duc saptamana viitoare la service cu masina pentru revizie si o sa intreb.
            TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

            Comment


            • #36
              Am fost eu la mitsubishi, si ziceau ca valoarea masinii la buyback nu poate depasi 50% din valoarea masinii noi.. ceea ce e o porcarie. Si le-am zis sa mi-o evalueze sa stiu ~ cat as primi pe ea. 7600 euro. Avand in vedere ca masina a costat ~10400, avea 5500 km si 4 luni vechime. Si asta avand in vedere ca modelul identic cu al meu, dar din 2006(2 ani vechime) si cu 16K+ km la bord se vinde cu 8500 in targ.
              Deci, buyback-ul e un mare rahat, nu mai stiu cum sa te fure. Mai bine o vinzi in targ si iti scoti mult mai mult decat vei primi la un asa-numit 'program'.
              Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

              Comment


              • #37
                Salutare tuturor din Marea Familie TOYOTA! Am cumparat noul Avensis 2.2 litri. Superba! 3km. la bord la livrare si indemnul: trageti la Peco. Zis si facut. Plinul si sa merg sa vad cum merge; Cam zgomotosa la reprize dar trage vizibil dreapta. Verificare presiune pneuri, telefon la Toyota (Constanta) si m-i se spune sa observ in exploatare masina si ne vedem la reviziz de 1000km. Azi am(13.05.2009, ora14.00) am fost la rev.1000. Le sugerez sa inverseze rotile de pe fata intre ele , spun ca da si ca vor verifica si geometria directiei pe stand. Zis si facut!!!???? dar la proba de parcurs masina numai trage vizibil dreapta dar volanul sta rotit spre dreapta cu aprox.5-10grade cand masina merge in linie dreapta. In proba arat celui de la service anomalia( stare volan si ca totusi masina tinde sa se duca spre dr. la care el imi spune ca daca merge 15m????????!!!!!!!!!!in linie dreapta e ok) Eu spun s-o lase deocamdata asa sub supravegherea mea si la plecare intreb: Pai consemnare in carnet service despre interventia la sist. directie si mai ales LISTINGUL cu valorile existente si cele dupa interventie dvs?/// Consemnare carnet rev 1000km si m-i s-a adus un listing dar nu-l pot lua in consideratie ptr. ca nu reiese nr. de inmatric. nume client, etc. Acum intreb:? Care stie un service OK sa-mi pot rezolva problema? Cine are sau stie valorile geometriei la noul Avensis? Va multumesc mult.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Bonanno View Post
                  Salutare tuturor din Marea Familie TOYOTA! Am cumparat noul Avensis 2.2 litri. Superba! 3km. la bord la livrare si indemnul: trageti la Peco. Zis si facut. Plinul si sa merg sa vad cum merge; Cam zgomotosa la reprize dar trage vizibil dreapta. Verificare presiune pneuri, telefon la Toyota (Constanta) si m-i se spune sa observ in exploatare masina si ne vedem la reviziz de 1000km. Azi am(13.05.2009, ora14.00) am fost la rev.1000. Le sugerez sa inverseze rotile de pe fata intre ele , spun ca da si ca vor verifica si geometria directiei pe stand. Zis si facut!!!???? dar la proba de parcurs masina numai trage vizibil dreapta dar volanul sta rotit spre dreapta cu aprox.5-10grade cand masina merge in linie dreapta. In proba arat celui de la service anomalia( stare volan si ca totusi masina tinde sa se duca spre dr. la care el imi spune ca daca merge 15m????????!!!!!!!!!!in linie dreapta e ok) Eu spun s-o lase deocamdata asa sub supravegherea mea si la plecare intreb: Pai consemnare in carnet service despre interventia la sist. directie si mai ales LISTINGUL cu valorile existente si cele dupa interventie dvs?/// Consemnare carnet rev 1000km si m-i s-a adus un listing dar nu-l pot lua in consideratie ptr. ca nu reiese nr. de inmatric. nume client, etc. Acum intreb:? Care stie un service OK sa-mi pot rezolva problema? Cine are sau stie valorile geometriei la noul Avensis? Va multumesc mult.
                  “Sa traiti!” Sper ca nu regreti pasul facut in 2001.
                  In primul rand “Bine Ai Venit” in randul celor care cred in fiabilitatea si renumele acestei marci. Nu sunt ironic, sunt chiar fff suparat, in primul rand ca se poate intampla asa ceva la aceasta marca, la acest model care se vrea mai bun decat vechiul si mai ales la pretul imens (de aceeasi talie sunt Acordul si Mazda6 dar si cu reduceri bune) – eu o vad ca pe o limuzina din clasa ei, deci implicit, ar trebui sa i se acorde multa atentie. In al doilea rand de tratamentul celor de la service Constanta.
                  Ce-ti recomand:
                  1. in primul rand ai putea sa ceri ceva informatii/explicatii aici http://www.forumtoyota.ro/forum/serv...ani-t1078.html - e un tip f serviabil care poate stie despre ce e vorba.
                  2. apoi, daca ai drum prin Focsani sau Pitesti, iti recomand service Focsani. Eu am fost aici (ce-i drept doar pentru revizia de 15000 km) si am fost multumit: n-am asteptat mult (de fapt chiar am intarzita vreo 15 min – n-au comentat nimic), n-au tras de timp (de fapt chiar m-au lasat sa stau in hala), si mi-au oferit si explicatii la intrebari. Service Pitesti mi l-au recomandat altii – nu am fost acolo.
                  Cat despre “doar 2,7 km”, din cate stiu eu, motoarele la orice masina sunt rodate/verificate pe banc, nu montate pe masina, deci masina nu este rulata. Cei 2,7 km reprezinta distanta parcursa dupa ce a iesit de pe linia de asamblare pana pe vapor, apoi pe trailer, apoi in parcarea service.... C-ta, evantual si pe la spalatoria proprie. Mie mi se par chiar putini.
                  Apropo, ai m-ai platit ceva in afara de pretul masinii? Cei de la Estima Braila mi-au spus ca politica Toyota s-a modificat, clientul trebuind sa plateasca si pretul spalarii (de fapt o curatare de stratul protector de ceara) si chiar si pretul pachetului legislativ obligatoriu.
                  Si acum doar o curiozitate proprie. Sper sa nu deranjez pe nimeni. Daca codul etic profesional de la Renault iti permite poti sa ne spui ceva de preturile la Laguna comparativ cu Avensisul. M-am contrat mult cu un coleg, care afirma ca preturile la revizii nu sunt asa de mari precum intelesesem eu pe forumul lor.
                  Gata ca m-am intins prea mult si poate plictisesc.
                  In speranta ca data viitoare ne vei scrie doar de impresiile bune din drumetii si placerea de a o conduce la nesfarsit, iti urez numai de bine!

                  Comment


                  • #39
                    In seara asta ma intorceam cu masina unor prieteni cand ... la o intersectie vad noul Avensis - nr rosii, de BR, culoarea ca la cea pt test drive. Alaturi, cineva 'misuna' pe langa ea - fericit, desigur. Sa-mi frang gatul, cat m-am uitat dupa ea! Ajuns la destinatie, cobor repede si ma intorc la locul 'faptei' - dezamagire, masina disparuse!
                    S-o stapanesti sanatos, d-le, si fara probleme!

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by moritz View Post
                      “Sa traiti!” Sper ca nu regreti pasul facut in 2001.
                      In primul rand “Bine Ai Venit” in randul celor care cred in fiabilitatea si renumele acestei marci. Nu sunt ironic, sunt chiar fff suparat, in primul rand ca se poate intampla asa ceva la aceasta marca, la acest model care se vrea mai bun decat vechiul si mai ales la pretul imens (de aceeasi talie sunt Acordul si Mazda6 dar si cu reduceri bune) – eu o vad ca pe o limuzina din clasa ei, deci implicit, ar trebui sa i se acorde multa atentie. In al doilea rand de tratamentul celor de la service Constanta.
                      Ce-ti recomand:
                      1. in primul rand ai putea sa ceri ceva informatii/explicatii aici http://www.forumtoyota.ro/forum/serv...ani-t1078.html - e un tip f serviabil care poate stie despre ce e vorba.
                      2. apoi, daca ai drum prin Focsani sau Pitesti, iti recomand service Focsani. Eu am fost aici (ce-i drept doar pentru revizia de 15000 km) si am fost multumit: n-am asteptat mult (de fapt chiar am intarzita vreo 15 min – n-au comentat nimic), n-au tras de timp (de fapt chiar m-au lasat sa stau in hala), si mi-au oferit si explicatii la intrebari. Service Pitesti mi l-au recomandat altii – nu am fost acolo.
                      Cat despre “doar 2,7 km”, din cate stiu eu, motoarele la orice masina sunt rodate/verificate pe banc, nu montate pe masina, deci masina nu este rulata. Cei 2,7 km reprezinta distanta parcursa dupa ce a iesit de pe linia de asamblare pana pe vapor, apoi pe trailer, apoi in parcarea service.... C-ta, evantual si pe la spalatoria proprie. Mie mi se par chiar putini.
                      Apropo, ai m-ai platit ceva in afara de pretul masinii? Cei de la Estima Braila mi-au spus ca politica Toyota s-a modificat, clientul trebuind sa plateasca si pretul spalarii (de fapt o curatare de stratul protector de ceara) si chiar si pretul pachetului legislativ obligatoriu.
                      Si acum doar o curiozitate proprie. Sper sa nu deranjez pe nimeni. Daca codul etic profesional de la Renault iti permite poti sa ne spui ceva de preturile la Laguna comparativ cu Avensisul. M-am contrat mult cu un coleg, care afirma ca preturile la revizii nu sunt asa de mari precum intelesesem eu pe forumul lor.
                      Gata ca m-am intins prea mult si poate plictisesc.
                      In speranta ca data viitoare ne vei scrie doar de impresiile bune din drumetii si placerea de a o conduce la nesfarsit, iti urez numai de bine!
                      Pot spune doar ca pretul unei revizii la un Renault Simbol 1.5 dCi nu a fost sub 7 milioane, in timp ce la Avensis am platit (la 15000 km) 5 milioane.

                      Comment


                      • #41
                        Ati vazut reducerile la noul Avensis? Nu sunt la toate variantele de echipare, dar oricum sunt bune. Oare vor mai continua?

                        Comment


                        • #42
                          Am stat pentru cateva minute in spatele unui nou Avensis. In trafic.
                          Pentru a gasi totusi ceva atragator la el. Sau pentru ma acomoda. Sau pentru a-l accepta. N-am reusit.
                          Fundul noului Avensis este jalnic. Ca design. Nu stiu care e mai urat: cel de new Ave sau cel de new Mondeo...
                          トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                          Comment


                          • #43

                            Salut ...mai mult de vorba de gusturi...eu unu personal o vad ca o masina solida si matura dpdv estetic...am facut un test drive cu avensisul nou motor de 2.0 d4d per total e ok ...ce nu mi-a placut au fost urmatoarele...interiorul 90% e ok ...dar daca stai sa te uiti la detalii nu mai este ok..sunt unele chestii care sunt din plastic....iar legat de motor...e ok ....dar ca si putere trebuie mai mult...motorul de 2.2 e mult mai ok cred eu ...
                            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                            Comment


                            • #44
                              Buna voua pasionati de Toyote !

                              Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb ceva detalii despre motorizarile noului Avensis.

                              Cu motoarele pe benzina, m-am lamurit, au distributie pe lant si sunt tare incantat, dar la cele diesel, cum sunt ? Inca nu m-am decis la motorizare, tare mult mi-ar fi placut un 2 litri pe benzina, dar din cate vad, echiparea e numai luxury.

                              Mai precis, pentru noul Avensis, motoarele D-4D de 2.2 litri si cel D-CAT, cum au distributia, pe curea sau pe lant ?

                              Cu scuzele de rigoare daca va plictisesc cu astfel de intrebare....merci

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by digioptic View Post
                                Buna voua pasionati de Toyote !

                                Sunt nou pe aici si vreau sa va intreb ceva detalii despre motorizarile noului Avensis.

                                Cu motoarele pe benzina, m-am lamurit, au distributie pe lant si sunt tare incantat, dar la cele diesel, cum sunt ? Inca nu m-am decis la motorizare, tare mult mi-ar fi placut un 2 litri pe benzina, dar din cate vad, echiparea e numai luxury.

                                Mai precis, pentru noul Avensis, motoarele D-4D de 2.2 litri si cel D-CAT, cum au distributia, pe curea sau pe lant ?

                                Cu scuzele de rigoare daca va plictisesc cu astfel de intrebare....merci
                                Salut !
                                Toate motoarele actuale Toyota au distributia pe lant .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google