Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

impresii despre avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutarile mele.
    Am si eu o Toyota Avensis 1.8 benzina noua. Abia am facut 2000 km.
    Masina este super dar consumul ma cam ingrijoreaza un pic consumul mai ales ca nu conduc sportiv. Am calculat consumul mediu 7,313.
    Va rog sa-mi spune-ti cat consuma masina dvs. cu aceeasi motorizare si cu benzina?
    Ma astept sa mai scada un pic consumul dupa 5000 km.

    Comment


    • Consumul se mai lasa pana pe la 10000 km, dar la zero nu ajunge niciodata , orice ai face. Functie de stilul de condus si de benzina masina mea a scos intre 5.6-8.5 in extraurban si 8.5-12.5 in urban. Valorile mici scoase de sotie celelalte de mine. Am incercat sa merg si eu la consum mic, am reusit o scurta perioada, dar mai frumos suna motorul la 4-5000 ture.
      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

      Comment


      • Eu, am un consum mediu de 10.5/100km. E adevarat ca stau nimai cu clima cuplata, dar am si piciorul greu. Mi-ar placea sa scot un consum ca al tau dar, cred ca nici in afara nu l-as putea atinge. Maina mea are un motor identic cu al tau.
        Avensis 1,8 VVTi

        Comment


        • Buna ziua,

          Ma adresez cate d-voastra cu urmatoarea rugaminte:
          - ma confrunt cu urmatoarea situatie: din motor pleaca un furtun catre filtrul de aer ( cred ca se numeste epurator gaze ) care este umed la ambele capete ( din ce am mai intrebat de la vaporii de ulei).Este un motiv de ingrijorare ? Cum se remediaza ? Este suficient sa schimb colierele de la capete sau furtunul ?

          Cu respect,

          Comment


          • Intrebare

            Buna ziua,
            Am o intrebare....am 11k euro si vreau sa-mi cumpar o masina. M-am uitat pe net la mai multe...dar mi-a ramas in minte toyota avensis. Am observat ca sunt niste preturi relativ mici avand in vedere clasa, motorizarea, nr. km. si dotarile. Iar in toyota ca firma am f mare incredere...dar nu stiu mai nimic despre Avensis.
            Merita sa dau 10-11 mii pe una 2.0d cu 30-40 de mii de km? E mult, e putin? Astea sunt preturile in general la masinile astea sau au vreo problemuta?
            Multumesc

            Comment


            • Avensisul este una din masinile reusite de la TOYOTA,printre cele mai fiabile, preturile mici sunt datorate crizei si ofertelor actuale de la dealerii auto. Daca masina nu are probleme tehnice atunci merita sa o cumperi. La 40000 km este ca si noua.
              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

              Comment


              • Originally posted by zorro View Post
                Avensisul este una din masinile reusite de la TOYOTA,printre cele mai fiabile, preturile mici sunt datorate crizei si ofertelor actuale de la dealerii auto. Daca masina nu are probleme tehnice atunci merita sa o cumperi. La 40000 km este ca si noua.
                Mersi de raspuns. Nu eram sigur cu preturile....dar am fost si intr-un parc auto...si tot la fel. Am si facut un drive-test si am ramas placut surprins. Cred ca o sa ma alatur comunitatii voastre

                Comment


                • Te asteptam...

                  Originally posted by bgd84 View Post
                  Mersi de raspuns. Nu eram sigur cu preturile....dar am fost si intr-un parc auto...si tot la fel. Am si facut un drive-test si am ramas placut surprins. Cred ca o sa ma alatur comunitatii voastre
                  Inca de pe acum iti urez bun venit in "comunitatea" noastra, a detinatorilor de Avensis, in speranta ca ni te vei alatura.
                  Am un AVE de 1,5 ani. Are acum 38.000 km la bord si mi se pare ca merge din ce in ce mai bine.
                  Cumpara-l si daca nu iti va placea astept "injuraturile" tale pe forum.

                  Comment


                  • Salut ,

                    Stie cineva cum se schimba becul care lumineaza brigheta si scrumiera de la Avensis ?

                    Cu multumiri,

                    Comment


                    • salutare tuturor si un an cat mai bun
                      sunt nou pe acest forum
                      am o intrebare: pt. un avensis 1.8 VVT-i vreau sa-mi schimb anvelopele (am 202/55 R16), as vrea mai late
                      Se poate 225/55 sau 225/50 pe aceleasi jante (aliaj, de 16``)
                      va multumesc cu anticipatie
                      Dragos Munteanu Iasi

                      Comment


                      • masina este din 2007, am uitat sa precizez

                        Comment


                        • Originally posted by doctor_munt View Post
                          am o intrebare: pt. un avensis 1.8 VVT-i vreau sa-mi schimb anvelopele (am 202/55 R16), as vrea mai late
                          Se poate 225/55 sau 225/50 pe aceleasi jante (aliaj, de 16``)
                          Cf. configurator poti pune: 205/50ZR16, 205/55R16, 215/50R16, 225/50ZR 16

                          Comment


                          • salutare forumisti
                            din greu am reusit sa strang si eu 4800 euro si acum vreau sa-mi cumpar o masina.

                            ca atare de 2 saptamani tot ma uit pe net la mai multe modele si marci de masini si nu ma pot hotari ce anume sa cumpar pentru ca NU am mai condus alte masini si abia acum 3 luni mi-am luat si eu carnetelul

                            ...un prieten posesor de mitsubishi outlander mi-a recomandat din toata inima sa caut o Toyota si cam ceea ce as vrea eu ar fi un Avensis nici prea mare nici prea mica ...

                            in principiu masina o voi folosi in weekend pentru plecari din localitate pe la munte pe la mare si mai putin in oras

                            ce imi puteti spune despre acest avensis ? este fiabila ?

                            se pare ca la banii mei, in general, am gasit doar Avensis cu peste 120.000 km si de 7-8 ani vechime!!

                            intrebari:
                            - cum se comporta masina la peste 120.000 km ?
                            - sa caut benzina sau motorina ?
                            - ce probleme, costuri as putea avea cu ea ?
                            - merita sa cumpar masina din aceasta oferta ? sau ma pacalesc ?

                            va multumesc anticipat pentru raspunsuri

                            Comment


                            • Originally posted by stefanutz30 View Post
                              salutare forumisti
                              din greu am reusit sa strang si eu 4800 euro si acum vreau sa-mi cumpar o masina.

                              ca atare de 2 saptamani tot ma uit pe net la mai multe modele si marci de masini si nu ma pot hotari ce anume sa cumpar pentru ca NU am mai condus alte masini si abia acum 3 luni mi-am luat si eu carnetelul

                              ...un prieten posesor de mitsubishi outlander mi-a recomandat din toata inima sa caut o Toyota si cam ceea ce as vrea eu ar fi un Avensis nici prea mare nici prea mica ...

                              in principiu masina o voi folosi in weekend pentru plecari din localitate pe la munte pe la mare si mai putin in oras

                              ce imi puteti spune despre acest avensis ? este fiabila ?

                              se pare ca la banii mei, in general, am gasit doar Avensis cu peste 120.000 km si de 7-8 ani vechime!!

                              intrebari:
                              - cum se comporta masina la peste 120.000 km ?
                              - sa caut benzina sau motorina ?
                              - ce probleme, costuri as putea avea cu ea ?
                              - merita sa cumpar masina din aceasta oferta ? sau ma pacalesc ?

                              va multumesc anticipat pentru raspunsuri
                              Salut Stefan . Am o cunostinta care are o masina asemanatoare si in peste 250 000 km nu a schimbat la ea decat consumabile . Este o masina care merita insa te sfatuiesc ca inainte de cumparare sa mergi , impreuna cu proprietarul , la o reprezentanta Toyota pentru o verificare amanuntita . Argumentezi proprietarului ca ii oferi pretul cerut cu conditia verificarii . Atunci ai sa stii daca merita sa o cumperi . Bafta si speram sa devii de-al nostru !

                              Comment


                              • vali44 .... cunostinta ta are pe benzina sau pe motorina ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google