Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

zgomote la consola centrala. E normal?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • zgomote la consola centrala. E normal?

    buna ziua. sunt, de aproximativ 0 luna posesorul (māndru ) al unei Toyota avensis 2d-4d elegance. am 2500 de km şi īm momentul īn care conduc cu piciorul lipit de consola centrala, apar greieri. nu mi se pare normal la o maşină de 27000 E (eu am luat-o la alt pret, cu discount). ce credeţi? e prima toyota, pānă acum am condus 65000 km un renalut megane sedan şi nu mi-a făcut aşa ceva.
    cum aş putea să remediez problema?

  • #2
    Salut,

    La intrebarea ta raspunsul este: nu, nu este normal. Dar se intampla. Mi s-a intamplat si mie, la modelul meu.

    Pentru rezolvarea problemei iti recomand sa mergi la service. Eu am fost de doua ori in decurs de un an. Ultima oara, baietii au pus un material la imbinarile dintre elementele consolei centrale si acum totul este ok.

    Comment


    • #3
      pretul

      si cit a costat? ceva pasta sau ????

      Comment


      • #4
        Chiar daca masina era in garantie le-am scris un e-mail in care le-am spus ca le platesc manopera numai sa rezolve problema.

        Din cate am inteles au demontat si casetofonul. Raspunsul baiatului de la service a fost ca au pus "material antiscartait" peste tot. De fapt, (se si vede putin) este un material pus sub plasticul acel gri care vine peste consola centrala, pe tot bordul masinii.

        M-a costat 65 de lei (mi s-a normat 0,5 h manopera) desi baietii au lucrat mai mult.

        Comment


        • #5
          treaba cu animalele zornaitoare este doua .. ca sa vb asa .... prima prb se rezolva cu banda cu burete . a doua se rezolva prin schimbarea gurilor de aer din bord. vedeti exact de unde provine zgomotul .la avensis am schimbat o data gurile centrale si dupa 7 luni a aparut animalu din nou...dispare . apare ... asta e ... pe min unu' nu ma derajeaza.

          Comment


          • #6
            Cred ca "adicor", autorul topicului, are Avensis T27...

            Comment


            • #7
              Deci problema persista si la noul Avensis. Eu am classic (din 2008) si ma dispera problema mai ales vara cand de la caldura scartaie si mai tare consola la denivelari. Este singura problema care ma enerveaza la Avensis dar decat sa-i las pe mecanicii romani sa-si bage degetele in bord mai bine ma obisnuiesc cu greierii. Sanatate!

              Comment


              • #8
                da, am modelul nou şi nu mi se pare normal să am acest zgomot. Nu este vorba de gurile de aerisire ci jos, la consolă, unde se sprijină piciorul drept in timpul mersului. Am făcut programare la service şi cānd m-am dus la ei, mi+au spus că o să mă sune după ce iau documentaţia, că nu ştiu exact cum să desfacă bordul şi să nu īmi strice mai mult.

                Comment


                • #9
                  Si la mine se aud greierashi...tot de la consoa centrala. E vorba de un avensis din 2001. Cum apas un buton de la radio tace. Tot la ei (reprezentanta) trebuie sa te duci. trebuie sa se rezolve. Bafta!

                  Comment


                  • #10
                    Plasticele de la interior sunt de slaba calitate. Belele de genul asta apar la majoritatea modelelor Toyota.
                    Eu unul nu m-as incumeta sa-i las sa-mi dea jos bordul. Sa nu ma trezesc cu alte bucurii.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by OvidiuH View Post
                      Plasticele de la interior sunt de slaba calitate. Belele de genul asta apar la majoritatea modelelor Toyota.
                      Eu unul nu m-as incumeta sa-i las sa-mi dea jos bordul. Sa nu ma trezesc cu alte bucurii.

                      Depinde cine da jos bordul ... exista si reprezentante cu oameni care chiar stiu ce au de facut .

                      Comment


                      • #12
                        Si asta e foarte adevarat, Vali.
                        Eu m-am invatat sa suflu in iaurt cu astia din Bucuresti.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google