Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizia la 60000 km

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by czz View Post
    Despre lichidul de cutie, am gasit pe net ca asta ar fi cu ce lucreaza reprezentanta: MOBIL Mobilube 1 SHC 75W90.
    Stie cineva, ceva despre el?
    Nu stau sa caut ce motor ai , daca ai Ave diesel tipul de ulei recomandat este SAE 75W . Tine cont de acesasta caracteristica a uleiului deoarece este foarte importanta in ceea ce priveste functionarea cutiei de viteze . Cartea spune ca daca folosesti alt tip de ulei risti sa o strici iremediabil ... am citit undeva pe acest forum ca un Yaris a avut probleme la schimbarea vitezelor dupa ce a folosit alt tip de ulei . Mare atentie !!!

    Comment


    • #17
      Originally posted by czz View Post
      Despre lichidul de cutie, am gasit pe net ca asta ar fi cu ce lucreaza reprezentanta: MOBIL Mobilube 1 SHC 75W90.
      Stie cineva, ceva despre el?
      Am vazut acum ca ai motor benzina . Este bun uleiul pe care l-ai cumparat , cartea spune SAE 75W- 90 . Vezi daca pe bidon scrie API GL-4 sau GL-5 .

      Comment


      • #18
        Originally posted by vali44 View Post
        Am vazut acum ca ai motor benzina . Este bun uleiul pe care l-ai cumparat , cartea spune SAE 75W- 90 . Vezi daca pe bidon scrie API GL-4 sau GL-5 .
        mersi mult de tot pentru raspunsuri!
        Viteza ... strică freza !!!!

        Comment


        • #19
          sa ma lamureasca si pe mine cineva...acum 2 luni am vb cu cineva de la Inchcape despre uleiul de la cutia de viteze si mi-a zis k se verifica la 60k si daca nu-s probleme se schimba km la 120k. Acum, in cartea de service scrie sa se schimbe la 3 ani sau la 45k...eu ce sa mai cred?!
          "we ride together...we die together,bad boys for life!"
          Avensis 1,8 vvt-i

          Comment


          • #20
            daca ai mashina din semnatura se schimba , 60 000 sau 3 ani . mai ales ca probabil mergi mult in orash ceea ce intra la conditii de exploatare grele.

            Comment


            • #21
              Nu ti-l schimba la 3 ani, poate la 4
              Si eu am avut dilema asta si am intrebat in mai multe locuri pana sa ma lamuresc
              Iar mersul in oras nu se incadreaza la conditii grele cum spune zeus, poate doar daca faci taximetrie
              Ave 1.8 Luna '08

              Comment


              • #22
                la 3 ani fix se schimba nu la 4 si crede ma mersu in oras e mers in coditii grele pt ca uleiu ala se incinge rau si se duce draq ... nu are timp de racire ca in regim de mers in afara ,,.. aia cu 4 ani e praf in ochi . numai la CV cu 6 vit din 2007-2008 incoace se schimba la 4 sau doar se verifica ,,, asa scrie si in tabelul de servisare oficial de la Toyota Europe ... alta treaba care nu stiti si nu vi s-a zis la service este ca dupa ce schimbi antigelul prima data indiferent de ce tip de antigel e vb LLC sau SLLC acesta se v-a schimba din 2 in 2 ani dupa asta ... si multe chestii care vi se baga pe gat aiurea de catre mecanici care habar nu au sa se stearga la nas...

                plus ca asa scrie la cartea de service ... si ei sunt obligati 100% sa o respecte nu sa o interpreteze.
                Last edited by zeus; 04-15-2011, 21:08 PM.

                Comment


                • #23
                  Nu inteleg de ce la cele cu 6 viteze doar se verifica iar la cele cu 5 se schimba.
                  Exista o explicatie?
                  Eu am si 60.000 si 3 ani si cred m-am hotarat sa nu schimb uleiul din CV, cel putin 2/3 din km sunt facuti extraurban...
                  O sa-l schimb la 75.000.
                  Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by zeus View Post
                    daca ai mashina din semnatura se schimba , 60 000 sau 3 ani . mai ales ca probabil mergi mult in orash ceea ce intra la conditii de exploatare grele.
                    dap, e 1,8 vvt-i...ok, uleiul l-am cumparat de anul trecut k initial am vrut sa-l schimb, dar la sfatul unor prieteni de-ai tatalui meu, am renuntat...acum fac 4 ani cu masina si am 46000 km...deci concluzia e k tre' sa-l schimb si da Zeus, merg mai mult prin oras si toata lumea stie in ce hal se merge prin Bucuresti.
                    "we ride together...we die together,bad boys for life!"
                    Avensis 1,8 vvt-i

                    Comment


                    • #25
                      si eu trebuie sa fac revizia de 60000. si gind la gind cu ceilalti, am de gind sa evit reprezentanta. spuneti-mi va rog cit ulei de motor imi trebuie pt 1,8 vvt-i si ce si cit ulei pt cutia de viteze. antigelul e roz. lichidul de frina e dot4?

                      Comment


                      • #26
                        ulei 4 litrii 5w30
                        pentru cutie 1.9 litrii 75w90
                        antigelul roz la 5 ani
                        lichidul frana este DOT4 si se schimba la 2 ani
                        daca vrei sa eviti reprezentanta, cauta GTC auto, sunt ieftini si seriosi
                        Ave 1.8 Luna '08

                        Comment


                        • #27
                          Un Maintenance Schedule pentru avensis de anul asta are cineva?
                          Pe situl toyota (http://www.toyota-tech.eu) vad ca acum este contra cost.
                          Pe cel din 2009 scria la antigel cam asa:
                          Inverter coolant S-LLC (pink) First replace at 150,000 km (90,000 miles); after, every 90.000 km (54.000 miles)
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #28
                            SLLC la 150.000 km sau 5 ani si cum de regula sunt putini care fac atati km in 5 ani am trecut anii
                            Ave 1.8 Luna '08

                            Comment


                            • #29
                              Salutare dragi prieteni toyotisti.
                              Doresc un sfat : ma aproprii cu pasi repezi de 120 k km. Cine a trecut prin cifra asta, ce trebuie facut la aceasta revizie ? Motor 1.4 D4d(corolla evident).
                              Va multumesc anticipat.

                              Comment


                              • #30
                                Aici este aria de Avensis. Tot evident.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google