Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

un auris mai putin fericit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by ale View Post
    Ce fiabilitate... La 3000km deja am proleme cu Toyota. Masina de 2 luni si simt in volan toate denivelarile din asfalt.
    Raspuns service: Domnule, asa este, masina are o problema dar nu putem schimba caseta de directie ca este prea noua masina si mai mergeti asa cu ea pana la revizia de 15000km si o schimbam atunci. Acum nu o sa ne creada cei de la Toyota ca o masina noua are probleme.

    Ca sa nu spun ca nu am mai avut pana acum masina mai lenta ca asta.
    Ce masini ati mai avut d-voastra???
    Ce motorizare are acest Auris???
    Va multumesc...
    Toyota Auris.D4D-2.0.

    Comment


    • #17
      Cu prima masina nu are rost sa incep... dar acum mai am un Renault Clio Symbol cu care merge sotia si un Fiat Panda care il folosesc in oras, inainte de Toyota a fost o Skoda.

      Vreti sa stiti si ce masina am la firma???
      Ce legatura are un joc in caseta de directie cu capacitatea masinii???

      Vreau sa spun ca nu se compara nici macar cu Fiatul la fermitatea acceleratiei ce sa mai spun de Renault. Dau exemplul acestor doua masini pentru ca simt diferenta foarte bine cand trec de la una la alta. Nu se compara.
      Last edited by ale; 08-31-2010, 18:21 PM.

      Comment


      • #18
        Acum am citit mai bine...

        Auris VVT 1,33 101CP

        Inteleg de ce intrebati dar totusi mi se pare mult prea lenta acceleratia chiar si pentru un motor de 1,33
        Iar de fiabilitate ce sa mai zic, daca la 3000km trebuie sa schimb directia la ce sa ma mai astept de acum incolo.

        Comment


        • #19
          Salul ale

          Pentru problema tehnica de care spuneai ar fi bine daca ai insista la service. Daca nu vor cei din Craiova sa rezolve, incerca si la Bucuresti Sud. Cu mine au fost foarte atenti.

          Cat despre masina ar trebui sa stii ca la conceptia ei s-a luat in calcul limitarea ridicarii botului in timpul acceleratiei. De aceea iti da senzatia de lipsa de vlaga. Ar fi fost bine sa faci un drive-test inainte. Dar nu uita raportul intre greutate si putere. Motorul trebuie turat. Schimbarea treptelor dupa ce spune computerul de bord ar face fericit doar un batranel intr-o duminica dupaamiaza...

          Spor.

          Comment


          • #20
            Originally posted by ale View Post
            Acum am citit mai bine...

            Auris VVT 1,33 101CP

            Inteleg de ce intrebati dar totusi mi se pare mult prea lenta acceleratia chiar si pentru un motor de 1,33
            Probabil esti obisnuit cu o masina diesel care are cuplul maxim la turatii mici.
            Ia incearca sa schimbi la peste 4000 rpm sa vezi ce se "trezeste".
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #21
              Originally posted by POT View Post
              Salul ale

              Pentru problema tehnica de care spuneai ar fi bine daca ai insista la service. Daca nu vor cei din Craiova sa rezolve, incerca si la Bucuresti Sud. Cu mine au fost foarte atenti.

              Cat despre masina ar trebui sa stii ca la conceptia ei s-a luat in calcul limitarea ridicarii botului in timpul acceleratiei. De aceea iti da senzatia de lipsa de vlaga. Ar fi fost bine sa faci un drive-test inainte. Dar nu uita raportul intre greutate si putere. Motorul trebuie turat. Schimbarea treptelor dupa ce spune computerul de bord ar face fericit doar un batranel intr-o duminica dupaamiaza...

              Spor.

              O sa incerc la Pitesti, am auzit ca sunt mai seriosi... Intradevar trebuia sa fac un drive-test inainte, dar eram hotarat sa iau o Mazda3, dar cand am ajuns cu banii acolo m-am trezit ca au mai adaugat ceva la bani desi mi se spusese ca ala este pretul final. Pentru ca nu au fost seriosi am plecat spre Toyota.... dar acum imi pare rau ca nu am platit diferenta de bani la mazda

              Comment


              • #22
                Originally posted by ale View Post
                O sa incerc la Pitesti, am auzit ca sunt mai seriosi... Intradevar trebuia sa fac un drive-test inainte, dar eram hotarat sa iau o Mazda3, dar cand am ajuns cu banii acolo m-am trezit ca au mai adaugat ceva la bani desi mi se spusese ca ala este pretul final. Pentru ca nu au fost seriosi am plecat spre Toyota.... dar acum imi pare rau ca nu am platit diferenta de bani la mazda


                stai calm ca nici mazda nu face masini indestructibile
                am citit recent ca sunt multi posesori de mazda care reclama probleme la.....ghici???!!! raspuns corect!!! DIRECTIE!!!
                Asa caci nu ai fi facut altrceva decat sa sari din lac in put!!

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google