Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Auris HSD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Auris HSD

    Salutare, m-am inscris si eu pe acest forum chiar daca nu posed o Toyota, dar am o nelamurire. Recent am facut un test-drive cu modelul Auris HSD din pura curiozitate si am ramas foarte impresionat de masina, mi-a placut la nebunie cum mergea, suficient cat sa ma puna pe ganduri daca merita cumparata, in conditiile in care taxele la orice o sa tot creasca. Ma retine insa amanuntul legat de consum, producatorul zice 4l/100km in oras dar dealerul de acolo mi-a zis ca defapt e in jur 6l/100km, si sincer nu as vrea sa raman dezamagit dupa ce as da 24 000 euro si sa nu vad efectul unui hibrid. Intr-o revista auto scria ca pe autostrada consumul este de 8 si ceva !!! daca e sa fie adevarat e cam foarte mare. In fine, daca aveti sa-mi dati niste sfaturi, va multumesc anticipat !

  • #2
    Originally posted by adrian.1389 View Post
    Salutare, m-am inscris si eu pe acest forum chiar daca nu posed o Toyota, dar am o nelamurire. Recent am facut un test-drive cu modelul Auris HSD din pura curiozitate si am ramas foarte impresionat de masina, mi-a placut la nebunie cum mergea, suficient cat sa ma puna pe ganduri daca merita cumparata, in conditiile in care taxele la orice o sa tot creasca. Ma retine insa amanuntul legat de consum, producatorul zice 4l/100km in oras dar dealerul de acolo mi-a zis ca defapt e in jur 6l/100km, si sincer nu as vrea sa raman dezamagit dupa ce as da 24 000 euro si sa nu vad efectul unui hibrid. Intr-o revista auto scria ca pe autostrada consumul este de 8 si ceva !!! daca e sa fie adevarat e cam foarte mare. In fine, daca aveti sa-mi dati niste sfaturi, va multumesc anticipat !
    24000 Euro ??? Pai trebuie sa fii tare bogat frate ... ... vezi ca sunt Avensis-uri din 2007-2008 cu 12000 euro maxim . Si sa ma scuzi dar intre Auris si Avensis e diferenta mare ... te lasi influentat de hibrid ??? Vezi mai intai ce inseamna , care sunt costurile de intretinere si nu in ultimul rand pretul de achizitie ! Ne preocupa mediul ? - da-l dracu , nu-i preocupa pe idiotii care ne conduc decat prin taxe dar cand vine vorba de adunat deseurile care ne intra in fund nu-i mai intereseaza ............ fiii serios , cumpara o masina care iti ofera comfort , eleganta si SIGURANTA !!!!

    Comment


    • #3
      Merge nemaipomenit hibridul(motorul nu se aude deloc pana in 50 km/h,apoi are destula putere sa te bage in scaune)...dar si fff scump...ma intreb cand o iesi din garantie...cat o costa sa repari motorul electric..sau alte componente de la masina???
      Despre consum ce sa spun...consuma dupa ce treci de 50 km/h ,si consuma exagerat dupa 100 km/h...sa nu uitam ca are un motor si pe benzina 1,8 l...
      Eu personal nu as da aurisul meu pe motorina 2.0 pe cel hibrid...diferenta de banii e mult prea mare...si nu se amortizeaza niciodata,ba dimpotriva...
      Toyota Auris.D4D-2.0.

      Comment


      • #4
        Poti vedea cateva pareri p'aci http://www.informatiiauto.ro/toyota-...d-sid6936.html , http://www.automarket.ro/stiri/recor...uta-34333.html, http://www.clubkiaromania.ro/forum/a...rid-t3317.html. Sau dai cautare pe net - la un moment dat gasisem un test facut deromani, chiar in Bucuresti. Concluzia era pozitiva, dar obtinuta in conditii pe care eu nu le-am prea vazut prin Buc: demaraj lin, fara depasiri exagerate. Testul imi aduc aminte ca a demonstrat ca se poate obtine un consum apropiat de cel din carte.
        De un lucru poti fi sigur: depasesti viteza "economica" (90 afara) iti "sare" consumul. Apoi depinde si de stilul de condus, dar in primul rand de cat de asemanatoare sunt conditiile din traficul real cu cele considerate "normale" de cei care fac testarea consumului. Iar in Bucuresti stii tu mai bine ...
        Poti sa-ti mai faci o idee citind parerile celor careau Prius.
        Sau poti face cam cum am facut eu cand mi-am luat Aurisul diesel: n-am tinut cont ca in aceeasi bani pot lua un benzinar cu o dotare superioara, sau daca mai adaugam ceva luam un benzinar cu motor mai mare. Am vrut diesel, mi-a placut si gata!
        Important e sa fii convins ca o vrei.
        Last edited by moritz; 12-23-2010, 19:49 PM.

        Comment


        • #5
          .......mi-a placut si gata!
          Important e sa fii convins ca o vrei.[/QUOTE]

          E ca la insuratoare ... ... vezi tu dupa aceea ce ai facut !!!
          Culmea e ca regretele tarzii sunt ca pasarile fara aripi .... ...

          Comment


          • #6
            Pana la urma asa am sa fac, n-o sa tin cont de nimic, ce-o fi o fi. Credeti ca as primi vreun discount ceva? Ma gandesc ca nu se ingramadeste lumea sa cumpere si trebuie sa-mi faca o reducere...

            Comment


            • #7
              Buna Adrian si bine ai venit! Daca-ti permiti, cumpara-ti ce-ti place, fara nici o retinere! Sarbatori fericite!

              Comment


              • #8
                Acesta ar fi singurul impediment? Consumul? Sper ca nu te deranjez, dar de ce vrei Auris HSD? Din considerente ecologice sau pt consumul mic? Fiindca daca e al doilea motiv ai putea sa adopti varianta lui Vali44 (diesel), iar cu diferenta de bani ... Daca nu vrei sh, un Auris diesel e nemaipomenit (chiar si motorul 1.4).
                Poti sa ceri mai multe aspecte colegilor de Prius. Cere informatii dealerului despre preturile la revizii - pe site nu sunt afisate.
                Discountul exista intotdeauna si se negociaza functie de valoarea masinii/varianta de echipare si client. Paremi-se ca in Bucurestu sunt vreo 2 dealeri. Viziteaza-i pe ambii, fa-i sa-si dea seama ca o vrei, dar nu te grabi. Si poate ai noroc si nu plaresti taxa de inmatriculare - bozgorul de la mediu a zis ceva de sfarsitul lunii ianuarie - vezi pe net.
                Last edited by moritz; 12-24-2010, 20:00 PM.

                Comment


                • #9
                  Nu neaparat din considerente ecologice, sigur ca m-am gandit si la consum, dar mi-a placut extrem de mult cum se conduce, cutia de viteze e de vis, si dotarile mi se par excelente, mai ales camera pentru mersul inapoi. Din cate am inteles eu taxa de inmatriculare este 0 pentru ca este hibrid, m-am interesat, iar dealerul mi-a spus ca reviziile sunt ca ale unui Auris normal de 1.8. Mai este varianta s-o cumpar din Germania, am niste cunostinte acolo, si pretul unui Auris HSD care are vreo 2000 km este aprox 20-21000 euro cu navigatie, dar nu stiu daca are si harta Romaniei, ramane de vazut.

                  Comment


                  • #10
                    Parerea mea este ca nu merita sa iei un hibrid decat daca esti un ecologist convins si daca nu ai ce face cu banii sau daca intr-adevar gasesti o ocazia f.f. avantajoasa
                    Un Auris de 1.6 132 cp varianta sol iti ofera aceeasi satisfactie la condus si te costa cu 4-5000 mai putin
                    Diferenta intre consumuri la cele doua de aproximativ 3-4 litrii la suta ar insemna la un parcurs lunar de 1500 km vreo 60 litrii adica vreo 60 euro/luna, 720/an. Pentru primii patru ani ai platit aceasta economie cand ai luat masina iar dupa aceasta perioada abia poti spune ca devine rentabil acest hibrid. Problema este cati ani vrei sa tii masina si care sunt costurile de intretinere dupa vreo patru-cinci ani. Eu cred ca sunt mai mari decat la o motorizare normala pentru ca vei plati intretinerea motorului de 1.8 benzina plus extra la cel electric, daca o fi vreuna ca nu stiu
                    Un alt dezavantaj este faptul ca hibridul pe auris este ceva nou si pot aparea surprizele unui model nou
                    Dar daca as fi in fata acestui versus si ma-s hotari la hibrid as alege cu siguranta un PRIUS
                    Ave 1.8 Luna '08

                    Comment


                    • #11
                      [QUOTE=adrian.1389;19788]Nu neaparat din considerente ecologice, sigur ca m-am gandit si la consum, dar mi-a placut extrem de mult cum se conduce, cutia de viteze e de vis, si dotarile mi se par excelente, mai ales camera pentru mersul inapoi. Din cate am inteles eu taxa de inmatriculare este 0 pentru ca este hibrid, m-am interesat, iar dealerul mi-a spus ca reviziile sunt ca ale unui Auris normal de 1.8. Mai este varianta s-o cumpar din Germania, am niste cunostinte acolo, si pretul unui Auris HSD care are vreo 2000 km este aprox 20-21000 euro cu navigatie, dar nu stiu daca are si harta Romaniei, ramane de vazut.[/QUOTE
                      Sa nu imi spui ca tu iti iei masina dupa diferitele gadget-uri si alte brizz brizzuri..poti sa iti pui camera din aceia si pe un auris normal si nu sare costul de 300 euro...si multe altele...harta romaniei se poate pune de altfel si pe modelul din germania...si tot asa...
                      Eu zic ca sunt alte considerente mult mai importante la alegerea unei masini...in fine...your choice..
                      S Ă R B Ă T O R I........... F E R I C I T E !!!
                      Toyota Auris.D4D-2.0.

                      Comment


                      • #12
                        Daca si dupa "atentionarile" binevoitoare de aici ai ramas chitit tot pe Auris HSD, insemna ca ti-a cazut cu "tronc"! De-a Domnu' sa iei hotararea pe care sa n-o regreti niciodata, sa nu ai probleme cu ea si sa ne intersectam drumurile cat de curand!

                        Comment


                        • #13
                          E o masina excelenta: spatioasa, confortabila, super manevrabila, cutie automata (CVT), consum mic pt o cutie automata, face caldurica repede iarna, taxa de "polutie" zero etc. Singurul "minus" e capacitatea mai mica a portbagajului...asta daca vrei sa cari cartofi sau ce mai cara romanul care-si ia sedan...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cristi98 View Post
                            E o masina excelenta: spatioasa, confortabila, super manevrabila, cutie automata (CVT), consum mic pt o cutie automata, face caldurica repede iarna, taxa de "polutie" zero etc. Singurul "minus" e capacitatea mai mica a portbagajului...asta daca vrei sa cari cartofi sau ce mai cara romanul care-si ia sedan...
                            Nu acelasi lucru se poate spune de Auris cu celelalte motorizari?
                            Cred ca adrian se intreaba daca merita sa plateasca asa mult in plus doar pentru acest lucru;poate ar trebui sa faca un test drive cu un Auris cu alta motorizare ca sa vada diferenta
                            In ce priveste portbagajul...nu toti romanii care isi iau sedan o fac pentru capacitatea portbagajului
                            Ave 1.8 Luna '08

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by adrian.1389 View Post
                              Pana la urma asa am sa fac, n-o sa tin cont de nimic, ce-o fi o fi. Credeti ca as primi vreun discount ceva? Ma gandesc ca nu se ingramadeste lumea sa cumpere si trebuie sa-mi faca o reducere...
                              In final ce ai hotarat? Indiferent de modul in care intri in posesia unui Auris HSD, ar fi bine, daca vrei, sa deschizi un nou thread in sectiunea Auris, in care sa prezinti orice: consum, interior, comportament in oras si la viteze mari, costuri revizii, etc. Din cate vad ai fi primul. Si poate astfel ai mai convinge si pe altii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google