Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme lumini de intalnire!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme lumini de intalnire!

    Am probleme cu luminile de intalnire, nu stiu acum daca se pot regla sau nu, dar noaptea e un chin sa conduc. Ce as putea sa fac? Problema este ca sunt foarte concentrate intr-un punct, iar in rest ramane bezna! Oare numai eu am problema asta?

  • #2
    Originally posted by rammy View Post
    Am probleme cu luminile de intalnire, nu stiu acum daca se pot regla sau nu, dar noaptea e un chin sa conduc. Ce as putea sa fac? Problema este ca sunt foarte concentrate intr-un punct, iar in rest ramane bezna! Oare numai eu am problema asta?
    Se pot regla de la butonul din partea stanga a volanului. Dar asta trebuie s-o faci pt diferite incarcaturi (dupa cum e specificat in manual). Daca faza e reglata prea scurt (asa cum am patit si eu la inceput), iti recomand ca atunci cand te duci la verificareade 1000 km sa-l rogi pe mecanic sa regleze faza scurta sa lumineze mai sus. In mod normal nu va trebui sa comenteze. S-au mai plans si altii, cred ca e o problema generala la Auris, poate ca japonezii au alte standarde la ochi (oblici).
    Dar chiar si asa sa nu te astepti la minuni - o imbunatatire vei sesiza. Eu multa vreme am vrut sa-mi montez xenoane.

    Comment


    • #3
      Originally posted by moritz View Post
      Se pot regla de la butonul din partea stanga a volanului. Dar asta trebuie s-o faci pt diferite incarcaturi (dupa cum e specificat in manual). Daca faza e reglata prea scurt (asa cum am patit si eu la inceput), iti recomand ca atunci cand te duci la verificareade 1000 km sa-l rogi pe mecanic sa regleze faza scurta sa lumineze mai sus. In mod normal nu va trebui sa comenteze. S-au mai plans si altii, cred ca e o problema generala la Auris, poate ca japonezii au alte standarde la ochi (oblici).
      Dar chiar si asa sa nu te astepti la minuni - o imbunatatire vei sesiza. Eu multa vreme am vrut sa-mi montez xenoane.

      Mi-am montat de vreo 3 luni xenoane, recomand la toata lumea, o vizibilitate excelenta. Nici nu mai simti nevoia fazei lungi.

      Comment


      • #4
        Dragilor,
        Luminile de intalnire se pot regla si manual si rezultatul este spectaculos.
        Dupa lungi cautari pe site-uri din UK aveti aici schita:
        Having read through previous topics a lot of people have upgraded lights. However as my SR180 is a company car I'm not allowed to change these. I'm finding that the lights are really poor to the point oncoming cars completely drown out my lights and I can't see where i'm going, they don't light u...

        Sper sa va fie de folos ptr. ca stiu ce inseamana sa ai lumina de intalnire reglata necorespunzator.
        Aveti nevoie de o surubelnita dreapta "-" de vreo 30 cm
        Bafta

        Comment


        • #5
          Nici eu nu vad nimic cu ele pe faza de intalnire. Dar m-am resemnat nu schimb nimic. Si pt cei cu xenoane: sunt multi nesimtiti care-si monteaza kit-uri fara lupa si, cum la noi politia nu face decat ciupeala, merg si orbesc lumea. Daca va puneti xenoane dati banii pe un kit calumea nu pe niste jafuri care orbesc 2 km in jur...

          Comment


          • #6
            Si eu am mers pe varianta reglat la revizie, acum nu mai am probleme. Interesant site-ul din UK, dar daca gresesti o masuratoare, te mai injura si lumea in trafic.

            Comment


            • #7
              Mi-am luat si eu xenoane ca m-am saturat sa ma chiorasc... parca conduc la lumanare... dar un prieten mi-a spus ca s-ar putea sa raman fara talon pe faza asta! Ori eu tocmai vreau sa trag o fuga in Franta, si nu as vrea sa am probleme, ca am inteles ca dincolo politia chiar lucreaza... Pe de alta parte, baiatul de la firma de unde am luat kit-ul, mi-a spus ca-s omologate... are cineva detalii in legatura cu legalitatea demersului meu de a vedea si a fi vazut in trafic?

              Comment


              • #8
                sunt omologate doar pt cei care au xenoane din fabrica , nu sa le montezi tu asa pe nv . si pana in Frantza mai ai de trecut prin Austria , Germania ... care astia taie la sange pt asa ceva. in austria parca e 300-500 de euro amenda si tre sa le dai si jos. cel putin acu 2 ani asa era .. si au luat-o mai multi pe tema asta

                Comment


                • #9
                  Le-am pus... xenoanele... Aia de la reprezentanta de la Toyota mi-au zis ca ei nu au auzit de asa ceva (adica spalatoare de faruri si autoleveling obligatorii) si ca au montat o gramada de xenoane si n-au auzit sa fi avut cineva probleme... si ca daca sunt montate in atelier autorizat RAR totul e ok...

                  Comment


                  • #10
                    bafta atunci sa speri sa nu te opreasca pt asa ceva. la Toyota e dovedit ca 98% din mecanici sunt inapti si afoni in materie de mecanica si legislatie...

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google