Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie Auris SH de la dealer Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie Auris SH de la dealer Toyota ?

    Salut,

    Am fost de curand la dealer-ul Toyota Inchape Motors pipera hotarat sa iau un Yaris la oferta 11 mii euro dar langa modelele noi aveau si modele rulate timp de 1 an de zile de catre angajatii Toyota (masini de servici).

    Intre toate aceste masini SH am gasit si un Auris cu urmatoarele detalii:
    Motor: 1.4D 90 cp. Echipare Luna (9 airbag-urii, Climatronic dual, jante aliaj, frana disc fata-spate.. etc)
    Rulaj: 12700 km
    Pret: 11700 EUR

    Diferenta de pret intre Yaris si Auris nu este foarte mare. Aurisul este insa o clasa superioara cu dotari mult mai buna insa cu un rulaj de aproape 13 mii km despre care nu am de unde sa stiu cum a fost efectuat mai ales cand ma gandesc la "drumul oaselor" din si spre pipera pe care cel mai probabil l-a parcurs zilnic ( si aici ma refer atat la binecunoscutele blocaje bara la bara cat si la portiunea aceea de drum accidentat)

    Drive test nu am putut face cu Aurisul intrucat nu mai are asigurare RCA. Tot ce am putut face a fost sa o testez in curtea dealerului dar desigur asta nu este un test edificator din nici un punct de vedere. Nu prezinta urme de lovituri (cu exceptia a doua mici zgarieturi pe spoiler), scurgeri de ulei etc.
    Singurele urme de uzura sunt la interior (plasticele un pic zgariate)

    1. Aveti cunostinta de alte asemenea achizitii ?
    2. Care ar fi avantajele/dezavantajele uneia sau alteia/voi ce ati alege (fiti subiectivi) ?

    Multumesc in avans pentru raspunsuri!

  • #2
    [QUOTE=flor1n;14043]Salut,
    La 13 mii de km masina e ca si noua.Dar,trebuie sa ii faci un drive test adevarat,nu in curtea dealerului,sau vreo parcare.Cred ca ai studiat-o cu lupa la interior sa vezi acele zgarieturi.Ma gandesc ca nu sunt asa izbitoare la ochi, sunt superficiale?Nu?Parerea mea ca merita auris in defavoarea Yarisului.Apoi aurisul de care vorbesti are si motorul diesel,nivelul de echipare nu e minim.Dar nu ar strica sa mai negociezi putin si la pret,poate se poate,ca... vorba aia,toti suntem in criza.
    Toyota Auris.D4D-2.0.

    Comment


    • #3
      br83lau sunt de acord cu tine atat in ceea ce priveste drive test-ul cat si pretul insa dupa cum am zis drive test serios nu se poate face decat dupa cumparare si i-am facut RCA.. Cat despre pret nu au vrut cu nici un chip sa negocieze motivand ceva legat de suma cu care este trecuta in contabilitate ...

      Comment


      • #4
        Ca unul care am avut Auris 1,4 D-4DTerra, as fi inclinat spre ea, DAR numai in urma unui test. Daca vrea sa o vanda, dealerul va trebui sa permita unui potential caumparator sa se plimbe un pic si la drum mai lung. Adica va trebui sa-i faca si RCA si CASCO.
        Nu vreau sa te influentez, mie mi-e usor sa scriu din postura asta, DAR consider ca trebuie sa-ti "calci pe inima" si sa pui rationamentul pe primul plan. E ca si cum ai cumpara ceva pe net, pe orbeste. Nu stiu cat e de mare curtea dealerului, dar banuiesc ca nu ai apucat sa-i dai a 3-a, sa asculti motorul, sa vezi daca cutia de viteze agata intre anumite trepte, daca la franare fuge intr-o parte, directia e dreapta, la o curba mai stransa nu scartaie, etc. Eu nu sunt mecanic, dar in timpul cautarilor mele am vorbit cu colegi care mi-au impuiat capul. Poti sa le ceri s-o ridice pe elevator sa te uiti pe sub ea. Oricum e bine sa fii insotit de un mecanic bun.
        Ai putea sa le propui ca, daca e OK o cumperi si le platesti politele RCA si CASCO.
        Masina e superba, am mers cu ea aproape 24000 km si n-am nimic sa-i reprosez (spatioasa la interior, consum bun, nicio problema tehnica), DAR trebuie sa o iei cu toata inima. Adica trebuie sa o scoti la sosea.
        Am verificat printre altele si aici http://www.toyotasecondhand.ro/Model/Auris/8.html E o diferenta buna fata de celelalte.
        In final, repet, nu vreau sa te influentez in niciun fel. Doar ti-am prezentat niste argumente.
        Succes si fie ca alegerea ta sa fie cea buna!

        Comment


        • #5
          moritz mersi de reply dar vazand ca nu prezinta interes nu am updatat acest topic insa o voi face acum:
          Am ales in cele din urma Auris-ul si deja am facut cateva drumuri cu el. Sunt incantat de masina si de afacerea facuta.
          Numai bine !

          Comment


          • #6
            Originally posted by flor1n View Post
            moritz mersi de reply dar vazand ca nu prezinta interes nu am updatat acest topic insa o voi face acum:
            Am ales in cele din urma Auris-ul si deja am facut cateva drumuri cu el. Sunt incantat de masina si de afacerea facuta.
            Numai bine !
            In primul rand ma bucur ca ai facut alegerea cea buna! Sa te bucuri de masina totdeauna, fara vreun incident/accident!
            In al doilea rand nu cred ca e corect sa afirmi ca "nu prezinta interes". Sunt pe aici cativa colegi care mai mereu sunt prezenti si dau raspunsuri. Numai ca problema ta nu era una pur tehnica in care sa poti da un raspuns scurt, la obiect si cuprinzator. Era mai mult o chestie subiectiva, de interpretare. Ceea ce am facut si eu - mi-am dat cu parerea, cum vedeam eu problema, ceea ce nu a coincis deloc cu punctul tau de vedere. Finalul este fericit, ai facut alegerea cea buna. Dar daca dadeai ascultare argumentelor mele, nu luai masina, dar o lua un prieten de-al tau, care ar fi fost super-incantat? Cred ca ai fi fost suparat si ai fi gandit ceva nu prea placut la adresa mea.
            Acesta e argumentul pt care, cred eu, colegii nu prea s-au inghesuit sa-ti raspunda.
            Sper sa nu te superi pe mine pt cele scrise.
            Inca o data - numai de bine! Si continua sa frecventezi forumul - sper numai spre informarea ta sau a colegilor!

            Comment


            • #7
              Originally posted by flor1n View Post
              Salut,

              Am fost de curand la dealer-ul Toyota Inchape Motors pipera hotarat sa iau un Yaris la oferta 11 mii euro dar langa modelele noi aveau si modele rulate timp de 1 an de zile de catre angajatii Toyota (masini de servici).

              Intre toate aceste masini SH am gasit si un Auris cu urmatoarele detalii:
              Motor: 1.4D 90 cp. Echipare Luna (9 airbag-urii, Climatronic dual, jante aliaj, frana disc fata-spate.. etc)
              Rulaj: 12700 km
              Pret: 11700 EUR

              Diferenta de pret intre Yaris si Auris nu este foarte mare. Aurisul este insa o clasa superioara cu dotari mult mai buna insa cu un rulaj de aproape 13 mii km despre care nu am de unde sa stiu cum a fost efectuat mai ales cand ma gandesc la "drumul oaselor" din si spre pipera pe care cel mai probabil l-a parcurs zilnic ( si aici ma refer atat la binecunoscutele blocaje bara la bara cat si la portiunea aceea de drum accidentat)

              Drive test nu am putut face cu Aurisul intrucat nu mai are asigurare RCA. Tot ce am putut face a fost sa o testez in curtea dealerului dar desigur asta nu este un test edificator din nici un punct de vedere. Nu prezinta urme de lovituri (cu exceptia a doua mici zgarieturi pe spoiler), scurgeri de ulei etc.
              Singurele urme de uzura sunt la interior (plasticele un pic zgariate)

              1. Aveti cunostinta de alte asemenea achizitii ?
              2. Care ar fi avantajele/dezavantajele uneia sau alteia/voi ce ati alege (fiti subiectivi) ?

              Multumesc in avans pentru raspunsuri!

              1. in general aceste achizitii sunt foarte avatajoase, atata timp cat stii cate ceva despre regi,mul de exploatare a masinii. Daca o cumperi dintr-un oras mik e una , din Bucuresti se ivesc deja problemele pe care le-ai enuntat. Vezi ca si la reprezentantele din tara sunt astfel de masini.
              2. la 13.000 de km, e facut numai "rodajul", deci stai fara grija, am 58.000 cu Aurisica meu si nu am avut probleme, un mik greier doar.

              Comment


              • #8
                Salutare,
                De curand am facut si eu o astfel de achizitie,un frumusel Auris 1.4 D4D luat din parcul Inchape Motors,sincer pana in prezent sunt foarte multumit de ea,mi-au oferit 2 ani de garantie ,cartea service e la zi,pot spune ca am facut o afacere bunicica!M-ar interesa insa sa aduc niste mici inbunatatiri cum ar fi jantele de aliaj ,daca cineva stie vre-un distribuitor cu preturi rezonabile i-as multumi sincer.Ciao si drumuri bune!!!

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google