Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service recomandat de asigurator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service recomandat de asigurator

    Salut, azi cei de la Omniasig mi-au recomandat sa-mi repar Avensisul la un service de care nu am mai auzit: Auto Car Grup 1 Service care e in Pipera str. Pitropescu C-tin, nr. 7 (din cate am inteles de la rond de la Toyota se merge pana la biserica aia alba si apoi se face drepta.

    Ati auzit de acest service? Ce recomandati: ma duc la ei sau incerc tot la Toyota?
    Ar fi niste tinichigerie si o oglinda de reparat/inlocuit.

    Zilele astea cat mai dureaza o reparatie la Toyota in Pipera?

    Multumesc!

  • #2
    Dacă maşina e în garanţie, du-te la un service Toyota.
    Cei de la Omniasig au decontare directă cu cei de la ToyoMotor şi probabil şi cu cei din Pipera.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      Masina o sa o repar pe CASCO. Si eu ma gandeam sa merg tot la un service Toyota, mai ales ca de ceilalti nu stiu nimic. Ma gandeam poate a auzit cineva de ei. Sper doar sa nu fie de asteptat f.mult.

      Comment


      • #4
        nu te duce decat la service-ul din Pipera sau Splai in bucuresti, vei pierde garantia masinii, iar cei de la asigurare nu au dreptul sa iti impuna un service anume. Omniasig lucreaza cu cei din pipera sigur

        Comment


        • #5
          Nu pierzi garantia masini daca faci reparatii la alt sevice, conditia este sa ca service-ul sa fie autorizat !
          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

          Comment


          • #6
            imi spune si mie cineva totusi daca faci reparatia la un alt service autorizat dar nu toyota, se pierde sau nu se pierde garantia.

            Va rog nu dati raspunsuri din auzite, daca se poate argumentat.

            ma intereseaza in special partea de tinichigerie, de exemplu schimbat spoiler fata/spate, etc

            Comment


            • #7
              Eu am reparat masina la alt sevice decat toyota si nu am pierdut garantia.
              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

              Comment


              • #8
                Service Toyota si RCA

                Salutare tuturor,

                Am vazut de curand un accident şi asta m-a pus pe ganduri. Mai devreme sau mai tarziu, cei care nu avem CASCO, trebuie sa fim pregatiti sa facem fata unui eveniment rutier.

                Presupunand ca avem norocul sa nu fim noi vinovati de producerea accidentului, ce sanse avem sa ne recuperam banii de la asigurator, daca apelam la serviciile Toyota?

                A trecut cineva prin asa ceva? Ce sfaturi aveti? Mai accepta asiguratorii preturile firmelor mama?


                Originally posted by zorro View Post
                Eu am reparat masina la alt sevice decat toyota si nu am pierdut garantia.

                Comment


                • #9
                  Salut! intrebarea ta cuprinde mai multe aspecte. In primul rand nu stiu daca ai inca masina in garantie sau nu, incerc sa te lamuresc din proprie experienta, aceea a unuia care si-a facut casco, cu masina in garantie si care a fost accidentat usor de catre un posesor de Logan asigurat cu RCA si nu a vrut sa piarda garantia pe caroserie.
                  1. Firma la care are omul RCA : daca ai norocul sa te loveasca unul care are RCA la o companie de asigurari care " nu da la oferta ", gen allianz, generali, omniasig,etc totul merge usor . Am avut ani de zile casco si rca la ei ( pachet ) si cand am avut parte de accident cu despagubire pe RCA am reparat zgarieturile la reprezentanta, fara comentarii.
                  Daca ai ghinionul sa te atinga un RCA la oferta, sa spun asa, s-ar putea ca firma care te despagubeste sa incerce sa te sa te " abureasca "...
                  am avut un incident minor cand masina era in garantie, de la un daciot asigurat la Asirom, care m-a trimis la niste soproane gen " impex nicu-vali-alex..srl", spunandu-mi ca nu au decontare directa cu niciun Toyota service din bucuresti, la care o pot repara in garantie. si am refuzat sa merg. dupa circ cu ei, am sunat la ambele service-uri Toyota din buc, ca sa aflu cu stupoare ca Toyota sud avea decontare directa cu Asirom, dar ei mi-au ascuns cu buna stire asta. Mi-au reparat-o, in conditiile garantiei de caroserie si a fost ok.
                  2. Garantia la reparatie : cere explicit garantie la reparatie, cu certificat. Toyota sud s-a ferit sa mi-l dea, le-am cerut dupa o discutie cu seful de service si l-am primit. tricky.
                  3. Daca tii la masina si o tavalesti mult prin Bucuresti, iti recomand casco.scapi de stresul cu " unde are RCA cel care ma loveste ", in plus poti alege pentru casco acele firme care au decontare directa cu reprezentanta.
                  Spor!
                  Last edited by brewed; 12-16-2013, 20:20 PM.
                  177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc pentru informatii. Sunt foarte utile.

                    In general nu am avut CASCO. Nu circul foarte mult si, cel putin pana acum, am avut foarte putine accidente. Masina mea are deja cinci ani, iar un CASCO ar costa probabil 600 Euro. Prefer sa circul fara.

                    RCA nu prea serveste clientul. Adica, indiferent cat platesti, poti avea parte de servicii proaste. Ar fi de preferat sa fii despagubit de firma pe care o alegi sa te asigure. Este rational. Inteleg ca asa au francezii. La noi depinzi de institutiile statului sa forteze asiguratorii sa-si faca treaba. Iar statul este slab, ca in orice tara slab dezvoltata.











                    Originally posted by brewed View Post
                    Salut! intrebarea ta cuprinde mai multe aspecte. In primul rand nu stiu daca ai inca masina in garantie sau nu, incerc sa te lamuresc din proprie experienta, aceea a unuia care si-a facut casco, cu masina in garantie si care a fost accidentat usor de catre un posesor de Logan asigurat cu RCA si nu a vrut sa piarda garantia pe caroserie.
                    1. Firma la care are omul RCA : daca ai norocul sa te loveasca unul care are RCA la o companie de asigurari care " nu da la oferta ", gen allianz, generali, omniasig,etc totul merge usor . Am avut ani de zile casco si rca la ei ( pachet ) si cand am avut parte de accident cu despagubire pe RCA am reparat zgarieturile la reprezentanta, fara comentarii.
                    Daca ai ghinionul sa te atinga un RCA la oferta, sa spun asa, s-ar putea ca firma care te despagubeste sa incerce sa te sa te " abureasca "...
                    am avut un incident minor cand masina era in garantie, de la un daciot asigurat la Asirom, care m-a trimis la niste soproane gen " impex nicu-vali-alex..srl", spunandu-mi ca nu au decontare directa cu niciun Toyota service din bucuresti, la care o pot repara in garantie. si am refuzat sa merg. dupa circ cu ei, am sunat la ambele service-uri Toyota din buc, ca sa aflu cu stupoare ca Toyota sud avea decontare directa cu Asirom, dar ei mi-au ascuns cu buna stire asta. Mi-au reparat-o, in conditiile garantiei de caroserie si a fost ok.
                    2. Garantia la reparatie : cere explicit garantie la reparatie, cu certificat. Toyota sud s-a ferit sa mi-l dea, le-am cerut dupa o discutie cu seful de service si l-am primit. tricky.
                    3. Daca tii la masina si o tavalesti mult prin Bucuresti, iti recomand casco.scapi de stresul cu " unde are RCA cel care ma loveste ", in plus poti alege pentru casco acele firme care au decontare directa cu reprezentanta.
                    Spor!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google