Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Grave La Toyota Pipera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Vreau sa va spun ca am avut Peugeot, Volkswagen si motivul principal pentru care nu am mai vrut nici una dintre aceste marci a fost nivelul serviciilor oferite, cel putin in Bucuresti, de catre distribuitorii acestor marci. Speram ca la Toyota va fi altfel, si cel putin, la inceput asa parea. Nu stiu unde vom ajunge... Ne vom lua masinile in functie de service-uri? Sau trebuie sa ne acceptam soarta si, fie dam spagi grase fie ne lasam pacaliti in continuare? Fiecare se "descurca" cum poate ... ca in Romania? Totusi suntem in UE!!!

    Comment


    • #17
      La fel am patit si eu. Am mai postat undeva pe acest forum din experientele avute cu "Dl. Popa & Co". Partea proasta este ca acum o luna in urma, am gasit o
      "PILA" la service Pipera. Persoana importanta, nu spui cine....Am dus masina sa-mi vopseasca spoilerele care erau zgariate. Seful a chemat un baiat de la birou sa-i predea lucrarea, acesta a mers cu mine la masina sa vada fizic despre ce este vorba, moment in care l-am rugat sa fie atenti si sa vopseasca cu aceeasi culoare, ca sa nu am masina curcubeu. Mai bine nu-l rugam. Va dati seama ca nu au nimerit culoarea si mai au si tupeul sa spuna ca e normal deoarece vopseaua prinde altfel pe tabla decat pe plastic. Stau si ma intreb, aia din fabrica, ce au facut ca sa prinda vopseaua la fel si pe tabla si pe plastic? Au vorbit frumos cu ea (vopseaua), s-au rugat la Dumnezeu....

      Comment


      • #18
        M-am luat cu povestile si am uitat sa va spun concluzia.
        Ganditi-va si voi, daca te duci din partea sefului si se intampla asa, ce se intampla cand esti un simplu client?
        Conform zicalei "Pestele se strica de la cap spre coada" cred ca pe nimeni din acel service nu intereseaza calitatea lucrarilor sau satisfactia clientului.
        Important pentru ei este banul si atat.
        M-am jurat ca nu mai calc pe acolo. Ma duc la Pitesti, ma duc la Iasi, ma duc in orice alt oras sa-mi repar masina, dar nu in Bucuresti.

        Comment


        • #19
          Am vopsite proaspat ambele spoilere, 2 usi si un stalp si nu se observa diferente de nuanta, zici ca masina este cumparata de 2 zile. Dupa cate citesc pe aici cred ca am avut noroc mare.
          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

          Comment


          • #20
            Originally posted by zorro View Post
            Am vopsite proaspat ambele spoilere, 2 usi si un stalp si nu se observa diferente de nuanta, zici ca masina este cumparata de 2 zile. Dupa cate citesc pe aici cred ca am avut noroc mare.
            Asa este! Ai avut mare noroc! Apropo, ce culoare are masina ta?

            Comment


            • #21
              sti ce frustrare simt cind trec prin chestii de genul asta?ma ia capul.eu am reprezentanta pt. aer conditionat ,electronice si electrocasnice,la citeva foarte mari firme.am f. multi clienti .sti care e reply-ul invariabil cind le spun ca o sa vina(si chiar se duce )unul din depanatori la el acasa sa rezolve problema?ca daca nu vine nimeni el se duce la opc(unii chiar o fac.). e,ideea este ca pe mine ma f...t toti si pot sa o faca iar eu cind sint intro situatie de belea iau m....ie pe de rind.
              nevasta-mea are un golf 5 luat de nou de la eurotehnogrup(niste jegosi din pitesti).la 40000km a crapat volanta-daca poate cineva sa-si imagineze-si binenteles tot sist. ambreiaj franjuri.am avut masina la ei 2(doua )luni in care m-am tiganit sa mi-o faca in garantie.am reusit dar cu cearta mare ,si tot a ramas un zgomt si o trepidatie care se simte in pedala. trebuia sa ma judec cu ei.am renuntat sa ma cumpar wv sau audi(cum intentionam -si bine am facut!pt. ca toti tiganii au audi) si am cumparat toyota.daca ai urmarit eu sint ala cu problema cu fumul de sub bord.am promisiune ca o sa il dea jos ,sa verifice.asa ca toate sin t o apa siun pamint.prin extrapolare cred ca si becali are probleme cu maybacu' dar ii e rusine sa spuna.
              ca o idee generala in afara de nervi noi nu putem sa obtinem nimic.sa fiti iubiti

              Comment


              • #22
                Uneori ma gandesc ca de fapt noi mergem la reprezentantele din Romania numai pentru o stampila pe cartea de service ca la capitolul calitatea muncii au mult de lucrat cei de acolo...

                Comment


                • #23
                  Nu cred ca solutia este sa nu mergem in reprezentante..asta la orice marca....ci atunci cind vedem o neregula sa incercam in toate modurile sa o rezolvam in interesul nostru, a celor care am dat banii pe masini, platim service, casco, taxe, etc,etc
                  Eu personal am reusit in lupta cu toyota pipera dar cu mare perseverenta si atentie la maxim...putem toti sa facem asta iar la un moment dat vor realiza ca ce fac ei nu mai tine...si poate schimbam lucrurile de pe aici din RO...nu numai in domeniul auto

                  Comment


                  • #24
                    si eu.. am avut pb cu inchape pipera, mi-a cazut motorul la o avensys la numai 4000 km. povestea e lunga ..am facut si o plangere la toyota europa si mai multe certuri cu cei de la inchape ( reprezentati de oana nedelcu) pt ca in final sa mi se schimbe masina cu una noua cu care multumesc Lui Dumnezeu nu am avut nici cea mai mica pb.

                    Comment


                    • #25
                      uglybebel
                      te rog frumos, potri sa detaliezi in ce sens "ti-a cazut motorul" . ce motor era ? cum s-a manifestat, ce cauze au fost, atat cat stii . Multumesc

                      Comment


                      • #26
                        avensis 1.8 benzina
                        explicatie service : o tija a spart blocul motor sau ceva de genul asta (cica DEFECT DE FABRICATIE) tot ce e posibil.
                        FRATILOR chiar si dupa ce mi s-a intamplat eu va spun ca sunt sanse de unu la un milion (norocos da pacat ca nu am castigat numik)
                        ideea era ca feriti-va de service-uri pe cat puteti sunt varza toti

                        daca aveti avensis stati linistiti!!! am mers cu multe masini dar confortul, gratia si siguranta in mers nu o egaleaza nimeni. oricum daca aveti ceva pb sau credeti ca treceti prin situatii similare si va pot ajuta scrieti-mi pe mess la uglybebel
                        Last edited by Mushu; 04-18-2009, 13:43 PM.

                        Comment


                        • #27
                          Acelasi lucru am patit si eu...poate cititi ce am scris si eu zilele trecute cecam patit...

                          Comment


                          • #28
                            Daca nu s-a mai scris nimic aici, inseamna ca acum totul e la superlativ?! )

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by bogdy View Post
                              Salut tuturor,
                              Abia m-am inregistrat pe acest site, si deoarece mi-a parut rau cind cel anterior a fost inchis nu intentionam sa ma mai inscriu, dar pentru a va impartasi din experienta mea cu cei din pipera am preferat sa o fac.
                              Masina mea care nu a fost in service decit la controlul de rutina de la 1000km, a suferit niste avarii la plafon in urma topirii ghetii la sfirsitul iernii si evident am vrut sa fie reparata la Toyota nu la un service SRL recomandat de asigurare...
                              MARE GRESEALA!!! As vrea ca noi clientii sa ne cunoastem pe deplin drepturile si sa fin tratati cu respect de cei care sint platiti sa repare aceste masini(as spune chiar super platiti)
                              Ca sa nu mai lungesc vorba am sa va spun in mare ce mi s-a intimplat si la ce sa fiti atenti in acest service.


                              Dar cel mai bine am sa postez reclamatia mea catre Toyota Pipera Inchape Motors

                              Daca sinteti interesati de acest lucru chiar am sa atasez reclamatia mea
                              Salutare tuturor , am avut si eu aceeasi problema ca tine dar cu ceva piese se schimb pe garantie care din 14 zile s-au transformat in 54 de zile dar sa trecem peste asta
                              As vrea sa subliniez un lucru OAMENII BINE PLATITI NU FAC CEEA CE TI-AU FACUT TIE ( daca imi permiti sa vb la pers I ) ba din contra , acum nu isi mai permit oameni buni pentru ca e "CRIZA" oamenii buni nu lucreaza pe bani putini , din pacate asta e situatia la Toyota acum si poate ca si la alte firme
                              Am fost cu un coleg la o alta reprezentanta a altei firme care vinde si asigura service pentru un alt tip de masina si vreau sa iti spun ca am ramas uimit de felul in care se poarta cu clientii si chiar aveau oameni de calitate acolo
                              Eu personal astept sa sa termine garantia la masina mea pentru a putea face revizii si tot ceea ce mai este nevoie la un service unde oamenii de acolo chiar stiu ce au de facut si nu fac unele lucruri doar de dragul de a trece ziua

                              Multa bafta si cat mai putine drumuri la service-urile Toyota

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by charmante View Post
                                Salutare tuturor , am avut si eu aceeasi problema ca tine dar cu ceva piese se schimb pe garantie care din 14 zile s-au transformat in 54 de zile dar sa trecem peste asta
                                As vrea sa subliniez un lucru OAMENII BINE PLATITI NU FAC CEEA CE TI-AU FACUT TIE ( daca imi permiti sa vb la pers I ) ba din contra , acum nu isi mai permit oameni buni pentru ca e "CRIZA" oamenii buni nu lucreaza pe bani putini , din pacate asta e situatia la Toyota acum si poate ca si la alte firme
                                Am fost cu un coleg la o alta reprezentanta a altei firme care vinde si asigura service pentru un alt tip de masina si vreau sa iti spun ca am ramas uimit de felul in care se poarta cu clientii si chiar aveau oameni de calitate acolo
                                Eu personal astept sa sa termine garantia la masina mea pentru a putea face revizii si tot ceea ce mai este nevoie la un service unde oamenii de acolo chiar stiu ce au de facut si nu fac unele lucruri doar de dragul de a trece ziua

                                Multa bafta si cat mai putine drumuri la service-urile Toyota
                                Poti sa ne spui si noua numele service-ului ? Banuiesc ca este din Bucuresti.

                                Cu multumiri,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google