Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

neglijenta crasa la reviziile toyota pipera!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • neglijenta crasa la reviziile toyota pipera!

    Acum 2000 de km mi-am facut revizia de 45.000 la baietii de la pipera; continui sa mi le fac acolo deoarece masina este in garantie si a avut ceva probleme ce au trebuit remediate in baza garantiei, altfel nu as fi calcat pe acolo.
    La aceasta revizia mi s-a schimbat uleiul, filtru de ulei si filtrul de polen. Stiind ca filtrul de aer fusese schimbat ultima oara la 29.000 km, am cerut inspectarea lui ( cum cere si in programul de revizii producatorul ) si mi s-a raspuns ca totul e ok, ca mai merge 15.000 de km pana la 60.000 !!!!
    Dupa revizie am mai mers ceva cu acel filtru ( 2000 km ) si am decis sa ma uit cum arata. Atasez imagini cu un filtru de aer pe care Toyota Pipera spune ca il mai pot folosi inca 15.000 de km . Este umflat de umezeala si negru carbune.Un filtru ce trebuia aruncat la cos fara ezitare, toyota pipera il mai garanteaza 15.000 de km.
    L-am schimbat imediat.
    Aceasta e a doua problema de la revizia de 45.000, prima pe care le-am sesizat-o imediat fiind si faptul ca pun in motor ulei 5-30 in loc de 0-30 recomandat in cartea masinii! Cand le-am explicat ca nu ma deranjeaza sa puna un ulei mai scump, mi-au explicat ca asa pun in toate d-cat-urile, si mi-au dezlipit abtibildul cu ulei 0-30 de pe motor !!
    Pana ies din garantie am decis ca orice interventie facuta la ei s-o verific cu mecanicul ce-mi tine masinile de 6 ani, ca sa vad ca a totul e in regula.
    Feriti-va de tepele de la Toyota pipera si verificati , daca aveti cum ,ceea ce va livreaza !
    Attached Files
    177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

  • #2
    Dumnezeule! Dacă stai şi te gāndeşti că filtrul nou este alb...
    Faza cu uleiul este comună tuturor maşinilor noi livrate de Toyota. La motorul de 1.33 Dual VVT-i se recomandă uleiul 0W20 dar cei de la Toyota pun tot 5W-30 (cică ar fi recomandarea Toyota Romānia pentru clima din ţara noastră).
    Faza e că īn manualul maşinii se precizează că se poate pune ulei 5W-30 doar īn cazuri excepţionale urmānd ca obligatoriu să se revină la 0W-20 la următorul schimb de ulei.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      La praful din romanica, e bine sa schimbat filtrul de aer mult mai des decat e specificat in carti. Eu il schimb la 10-15000 km sau 1 an obligatoriu si tot e mizerabil.
      Si mie la revizie au incercat sa-mi puna ulei 5w40 in loc de 5w30, dar nu au reusit. Le-am cerut hartie oficiala de la toyota cu uleiul recomandat la avensis si nu au fost in stare sa-mi arate altceva decat scrie in cartea masinii.
      Apoi am aflat ca uleiul 5w40 era mai scump si de aceea il promovau .
      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

      Comment


      • #4
        Păi acum nu este cazul. Uleiul 5W-30 este mult mai ieftin decāt 0W-20.
        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

        Comment


        • #5
          @zorro : de asta am fost si eu curios sa vad cat de ok arata un filtru de aer care trecuse deja 15.000 km si despre care toyota romania mi-a zis ca l-a verificat si ca era ok. In 6 ani de toyota ( fara toyota romania ca service, ce-i drept ) am schimbat la d4d la 10-15.000 de km filtrul de aer in functie de cat de rau arata ( control periodic ). Ce m-a enervat cumplit la situatia de fata a fost indolenta cu care au sustinut ca filtru din poze mai mergea inca 15.000 de km , chestie care e o neglijenta grava daca nu l-au vazut ( desi am gasit caseta filtrului cu o balama desfacuta, deci umblasera acolo... ) sau defapt e o chestie facuta cu rea intentie ( pe banii proprietarului ).
          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

          Comment


          • #6
            Originally posted by brewed View Post
            ...(desi am gasit caseta filtrului cu o balama desfacuta, deci umblasera acolo... ) ...
            De groaza.
            Ce indiciu pretios care denota in plus nesimtirea, nestiinta, ne...
            Pacat ca Focsani e cam departe de tine... ti-ai mai schimba parerea despre service.

            Comment


            • #7
              Originally posted by brewed View Post
              @zorro : de asta am fost si eu curios sa vad cat de ok arata un filtru de aer care trecuse deja 15.000 km si despre care toyota romania mi-a zis ca l-a verificat si ca era ok. In 6 ani de toyota ( fara toyota romania ca service, ce-i drept ) am schimbat la d4d la 10-15.000 de km filtrul de aer in functie de cat de rau arata ( control periodic ). Ce m-a enervat cumplit la situatia de fata a fost indolenta cu care au sustinut ca filtru din poze mai mergea inca 15.000 de km , chestie care e o neglijenta grava daca nu l-au vazut ( desi am gasit caseta filtrului cu o balama desfacuta, deci umblasera acolo... ) sau defapt e o chestie facuta cu rea intentie ( pe banii proprietarului ).
              Cred ca ai avut si tu o scapare destul de mare, daca dupa atata timp de toyota ai crezut ca dupa 15k mai poate fi bun un filtru de aer...
              si pe de alta parte cu atata vechime de toyotist in care sunt convins ca ai citit pe aceste forumuri zeci de nemultumiri legate de serviceurile toyota, in special pipera....si sa te lasi pe mana lor la un lucru atat de simplu
              De ce nu iti schimbi tu singur filtrele de aer si polen? este o operatie simpla de cateva minute si care nu esti obligat de garantie sa o faci in service
              Sau poate de acum inainte o sa te gandesti la acest aspect..
              Ave 1.8 Luna '08

              Comment


              • #8
                @zorro, scapare, posibil...comoditate = cu siguranta deoarece am considerat ca daca tot imi duc masina pentru revizie la ei ca sa-mi mentin garantia se pot ocupa cu bunacredinta de clienti, iar schimbarea unui filtru, nici la toyota nu e un capat de tara ca bani si timp.
                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                Comment


                • #9
                  Toyota Focsani nu e chiar atat de departe, 2 ore de mers cu masina Sambata dimineata . Eu am fost la ei acum 2 saptamani, la revizie si m-au convins: numai la ei o sa ma duc de acum in colo. A meritat drumul pana acolo(de fapt mie oricum imi place sa ies la drum cu masina, chiar imi caut motive).

                  Legat de filtrul de aer, eu cam la 6 luni il schimb(~10.000km). Mai mult nu ramane in motor.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by closchkutza View Post
                    Toyota Focsani nu e chiar atat de departe, 2 ore de mers cu masina Sambata dimineata .
                    Problema este ca e al dracului de frustrant sa-ti pierzi o juma de zi, si nu orice zi, ca sa te "plimbi" singur 200 km, cand e service toyota la 250 m (cum e in cazul meu in Braila). Si asta in conditiile in care week-end ti-l programezi pt altceva. Si daca mai pun ca uneori, nici sambata nu o am libera complet...
                    Dar tot de nevoie am ajuns si eu sa pierd ore bune sambata de prin 2008.
                    Last edited by moritz; 09-20-2011, 18:00 PM.

                    Comment


                    • #11
                      de ce nu le luati sa le schimbati voi ? este chiar si indicat in manualul de utilizare , scapati de stres. e ca si cum faci sex , deschizi scoti pui inchizi si gata ... filtru ala arata asa ca nu a fost schimbat niciodata ... ... asa arata la LC dupa mers in offroad si omorat la greu in 30 000 de km, plus ca daca e D Cat poate sa arta mult mai rau ca unu obishnuit pt ca filtreaza mult mai bine deci e normal ... io unu fac service la FA la 5-6 mii de km

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by moritz View Post
                        Problema este ca e al dracului de frustrant sa-ti pierzi o juma de zi, si nu orice zi, ca sa te "plimbi" singur 200 km, cand e service toyota la 250 m (cum e in cazul meu in Braila). Si asta in conditiile in care week-end ti-l programezi pt altceva. Si daca mai pun ca uneori, nici sambata nu o am libera complet...
                        Dar tot de nevoie am ajuns si eu sa pierd ore bune sambata de prin 2008.
                        Asta este, eu m-am obisnuit sa vad partea plina a paharului. Ce zici tu este corect, asa ar fi normal, sa nu trebuiasca sa batem 400km pentru a fi tratati si noi si masinile noastre cum trebuie. Pe langa faptul ca m-a bucurat extrem de mult tot ceea ce s-a petrecut la Focsani, ma bucura si gandul ca astfel ii boicotez, atat cat pot, pe ceilalti.

                        Comment


                        • #13
                          Pe langa faptul ca m-a bucurat extrem de mult tot ceea ce s-a petrecut la Focsani, ma bucura si gandul ca astfel ii boicotez, atat cat pot, pe ceilalti.[/QUOTE]

                          Subscriu la ce ai spus , eu bat 700 km pentru a fi tratat omeneste de baietii de la Focsani si nu ma plang ! Ba chiar imi face placere sa afle cei de la Craiova ca merg la Focsani ...

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google