Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

regula abuziva sau doar moft Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi, la 75.2XX km, am schimbat uleiul, filtru de ulei,filtru de polen si cureaua de accesorii.
    Ulei Mobil1 0W40 - 200 lei
    Filtru de ulei Mahle - 20 lei
    Filtru de polen Mahle - 69 lei (schimbat de mine)
    Curea accesorii Gates - 74 lei
    Manopera Toyota Craiova 151 lei (am beneficiat de reducere 25%).
    Am facut si test de amortizoare (50 lei):
    -stg. fata - 70%
    -dr. fata - 69%
    -stg. spate- 67%
    -dr. spate - 68%
    Masina are 4 ani si kilometri precizati mai sus.
    La service s-au miscat extraordinar de repede.Dupa ce am vazut cateva filmulete cu o Corolla TS am zis sa ma uit sa vad cum se lucreaza la masina mea si deja mecanicul imi punea in portbagaj cureaua veche. La testul de amortizoare am fost invitat sa vad cu ochii mei rezultatele.Vali, sper sa nu te superi, le dau si de data asta 10!
    http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

    Comment


    • Originally posted by Legionaru' View Post
      Azi, la 75.2XX km, am schimbat uleiul, filtru de ulei,filtru de polen si cureaua de accesorii.
      Ulei Mobil1 0W40 - 200 lei
      Filtru de ulei Mahle - 20 lei
      Filtru de polen Mahle - 69 lei (schimbat de mine)
      Curea accesorii Gates - 74 lei
      Manopera Toyota Craiova 151 lei (am beneficiat de reducere 25%).
      Am facut si test de amortizoare (50 lei):
      -stg. fata - 70%
      -dr. fata - 69%
      -stg. spate- 67%
      -dr. spate - 68%
      Masina are 4 ani si kilometri precizati mai sus.
      La service s-au miscat extraordinar de repede.Dupa ce am vazut cateva filmulete cu o Corolla TS am zis sa ma uit sa vad cum se lucreaza la masina mea si deja mecanicul imi punea in portbagaj cureaua veche. La testul de amortizoare am fost invitat sa vad cu ochii mei rezultatele.Vali, sper sa nu te superi, le dau si de data asta 10!
      Unde ai gasit Mobil 1 , 0 w-40 la pretul asta ? Se vede ca ai cunostinte ... Era interesant de facut si testul la frane , mai ales ca iti place * geometria*
      Nu ma supar ca le dai nota 10 , mie trebuie sa-mi dai 10 ( zece ) litri de zaibar ... acum serios , sper sa vina si ei pe drumul cel bun !

      Comment


      • Am facut si test de franare. Totul a fost OK.
        Cu zaibarul se rezolva 100%!
        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

        Comment


        • test de franare daca nu raman ochii de melc pe parbriz nu e bine )

          Comment


          • Originally posted by zeus View Post
            test de franare daca nu raman ochii de melc pe parbriz nu e bine )
            Si cataua sa te loveasca in ceafa , semintele sa ajunga pe capota , nu ? Te-am bagat la o portie zdravana de zaibar ...

            Comment


            • Mai usor cu zaibarul ca va doare capul dimineata !!!
              Asta daca beti singuri, fara mine !
              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

              Comment


              • Sunt din Bucuresti. Am vrut o revizie de 30,000 la Toyota din Pipera, loc unde imi servicez Toyotele de 5 ani. La intrebarea ce inlocuiri presupune aceasta revizie raspunsul nu s-a potrivit cu lista de inlocuiri impuse de producator. I-am rugat sa verifice si au revenit cu acelasi raspuns. Mi-au dat si un pret.
                Mi-am adus aminte ca acum 2 ani am insotit un prieten la Toyota BV unde a dus RAV-ul sotiei. Si a fost extrem de multumit de calitatea oamenilor si a serviciilor primite si mi i-a recomandat.

                Ca atare, am sunat si la Toyota BV punand fix aceeasi intrebare "ce inlocuiri se fac in mod obligatoriu la revizia de 30,000?" Raspunsul a coincis perfect cu specificatiile producatorului. Fara intrebari suplimentare, fara balbaieli, fara ambiguitati. Oferta de pret pt revizie a fost cu peste 25% mai ieftin decat la Bucuresti.

                Am decis sa servicez la BV. Experienta efectiva a fost si ea la inaltime. Personal extrem de amabil, cu MULT BUN SIMT (ceea ce prin Bucuresti se pare ca a disparut complet), mecanici binevoitori care nu au lasat nicio clipa impresia de scarba si "in dorul lelii" cum vezi in Bucuresti, treaba facuta...well, nemtzeshte.

                Bravo Toyota Brasov, Dlui Dumitru Popa si tuturor celor care ofera clientului o experienta si un serviciu de calitate la un pret civilizat.

                Chit ca drumul Buc_BV este un inconvenient atat ca timp cat si ca bani de combustibil, per total iesiti mai bine decat la Toyota Pipera atat la bani cat mai ales la calitatea serviciului.

                Comment


                • inchape pipera a intrecut de mult limita bunului simt
                  bine ca oamenii vad asta si se orienteaza in consecinta

                  Comment


                  • Originally posted by impaler View Post
                    Sunt din Bucuresti. Am vrut o revizie de 30,000 la Toyota din Pipera, loc unde imi servicez Toyotele de 5 ani. La intrebarea ce inlocuiri presupune aceasta revizie raspunsul nu s-a potrivit cu lista de inlocuiri impuse de producator. I-am rugat sa verifice si au revenit cu acelasi raspuns. Mi-au dat si un pret.
                    Mi-am adus aminte ca acum 2 ani am insotit un prieten la Toyota BV unde a dus RAV-ul sotiei. Si a fost extrem de multumit de calitatea oamenilor si a serviciilor primite si mi i-a recomandat.

                    Ca atare, am sunat si la Toyota BV punand fix aceeasi intrebare "ce inlocuiri se fac in mod obligatoriu la revizia de 30,000?" Raspunsul a coincis perfect cu specificatiile producatorului. Fara intrebari suplimentare, fara balbaieli, fara ambiguitati. Oferta de pret pt revizie a fost cu peste 25% mai ieftin decat la Bucuresti.

                    Am decis sa servicez la BV. Experienta efectiva a fost si ea la inaltime. Personal extrem de amabil, cu MULT BUN SIMT (ceea ce prin Bucuresti se pare ca a disparut complet), mecanici binevoitori care nu au lasat nicio clipa impresia de scarba si "in dorul lelii" cum vezi in Bucuresti, treaba facuta...well, nemtzeshte.

                    Bravo Toyota Brasov, Dlui Dumitru Popa si tuturor celor care ofera clientului o experienta si un serviciu de calitate la un pret civilizat.

                    Chit ca drumul Buc_BV este un inconvenient atat ca timp cat si ca bani de combustibil, per total iesiti mai bine decat la Toyota Pipera atat la bani cat mai ales la calitatea serviciului.

                    Am mai auzit multe pareri bune despre Toyota Brasov si cred ca prima revizie o voi face la ei. Apropo, ai stat langa masina s-au macar ai putut sa vezi cum decurge treaba ?

                    Comment


                    • Buna ziua,

                      Puteti sa-mi dati ceva informatii despre calitatea revizilor facute la Bacau?

                      Multumesc!

                      Comment


                      • Salut Cristi,

                        Eu am facut revizia de 30.000 (Avensis 2.0D4D) la Bacau si am fost foarte multumit de calitatea serviciilor. Am stat tot timpul langa masina, chiar am stat de vorba si cu seful de service care mi-a explicat ce si cum. Am ajuns la ora programata si masina a intrat imediat in hala nu ca la Inchcape unde am asteptat o ora si jumatate pentru o verificare de 10 minute (evident cu programare facuta).
                        Eu le-am spus de cand am facut programarea ca imi aduc filtrele (aer, motorina, ca pe cel de habitaclu l-am schimbat singur in parcare) si uleiul si mi-au confirmat ca nu este nici o problema. Chiar mi-au trimis pe mail estimarea de pret fara componentele respective.

                        In concluzie, pacat ca nu sunt mai aproape ca as merge tot timpul la ei (ajung acolo doar cand merg pe la Piatra Neamt in concediu). Tu ai noroc ca stai destul de aproape.

                        Succes si sa ne spui cum a fost.

                        PS: service-ul Toyo din Bacau este gestionat de aceeasi firma ca si Toyo Focsani - Auto Best Center.Aici pe forum o sa gasesti multe impresii despre toyo Focsani.
                        Last edited by alexd78; 03-12-2010, 07:20 AM.

                        Comment


                        • Originally posted by alexd78 View Post
                          Salut Cristi,

                          Eu am facut revizia de 30.000 (Avensis 2.0D4D) la Bacau si am fost foarte multumit de calitatea serviciilor. Am stat tot timpul langa masina, chiar am stat de vorba si cu seful de service care mi-a explicat ce si cum. Am ajuns la ora programata si masina a intrat imediat in hala nu ca la Inchcape unde am asteptat o ora si jumatate pentru o verificare de 10 minute (evident cu programare facuta).
                          Eu le-am spus de cand am facut programarea ca imi aduc filtrele (aer, motorina, ca pe cel de habitaclu l-am schimbat singur in parcare) si uleiul si mi-au confirmat ca nu este nici o problema. Chiar mi-au trimis pe mail estimarea de pret fara componentele respective.

                          In concluzie, pacat ca nu sunt mai aproape ca as merge tot timpul la ei (ajung acolo doar cand merg pe la Piatra Neamt in concediu). Tu ai noroc ca stai destul de aproape.

                          Succes si sa ne spui cum a fost.

                          PS: service-ul Toyo din Bacau este gestionat de aceeasi firma ca si Toyo Focsani - Auto Best Center.Aici pe forum o sa gasesti multe impresii despre toyo Focsani.
                          Salut Alex,

                          Multumesc pentru informatie. In plus trebuie sa schimb si parbrizul.
                          M-as fi dus la Focsani dar este destul de departe.

                          Cristi

                          Comment


                          • Apropo(s) de experienta din service Toyota din romanica:

                            1. Service Brasov:
                            - montat alarma si senzori de parcare: un fir de la alarma atarna pe radiator (!) iar senzorii de parcare au fost un dezastru (au mers vreo 4 luni ... )
                            - revizie 1000 km: au ridicat-o pe elevator de 3 ori, a dat-o jos si gata
                            - ca si "plus" as spune ca au bunavointa si au spus ca ar veni sambata sa-mi faca revizia (pt ca veneam din bucuresti)

                            2. Service Bucuresti Sud
                            - repozitionat fir alarma, reparare inchidere + diverse mici retusuri si verificari: relativ ok (toate pe garantie) dar nu m-au convins sa fac revizia la ei sau ceva mai important

                            3. Service Bacau:
                            - revizie 10000 - pret surprinzator de mic
                            - reglaj faruri, ungere usi, montaj senzori parcare (care merg de mai bine de 1 an fara probleme), vopsitorie ( nota 8 din 10 pt servicii )

                            Cred ca pt urmatoarele revizii tot in bacau vin.

                            Comment


                            • incearca si la Focsani.
                              Revizie Avensis 2.2 d4d si Yaris 1.4 d4d
                              - total 650 ron (12 l ulei Castrol de la ei + filtre ulei aduse de mine)
                              - profesionalism la maxim

                              Comment


                              • Conditionare toyota

                                La 5000 km am schimbat ulei si filtru ca asa-i in tenis era doar de 1 an, ma rog m-am supus ca nu era mare lucru numai ca acum are 11.000 si e la 2 ani si mi-au spus ca trebuie sa schimb o gramada de chestii filtru de aer, polen etc care se duce la nu stiu cit . Cred ca este un pic cam fortata chestia cu pierderea garantiei in conditiile in care tu nu reusesti sa faci nici cei 15000 garantati. In conditiile in care se circula exclusiv in oras, nici rovineta nu am, nu vad de ce trebuie sa mai fac un schimb de ulei si toate prostiile lor. Evident ca nu ma duc sa le schimb,ca doar no sa pateasca nimic masina. Poate ca sunt cam singular si regulile sunt facut pentru situatiile cele mai dese dar totusi cred ca e cam restrictiva regula.
                                Acum vreo 25 de ani la dacia veche schimbam ulei la vreo 3000 de km ...

                                Ce fel de masini fabrica astia ? Nu ma duc la nici o revizie ... Apropo poate pentru pedala, centura, directie .... ca au destule probleme

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google