Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

ajutoooor -consum de ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ajutoooor -consum de ulei

    consum de ulei
    toyota avensis 2.2 D4D noiembrie 2007
    pana la revizia de 15000 cam 1 litru completare
    pana la revizia de 30000 cam 2 litri completare
    pana la revizia de 45000 cam 2.5 litri completare
    acum am schimbat uleiul mobil 1 cu ulei toyota si astept sa vad rezultatele am 50000 km
    DE PE VREMEA CAND AVEAM DACIE NU AM MAI UMBLAT CU ULEI IN PORTBAGAJ (

  • #2
    as vrea sa stiu daca este o probl generala sau numai la mine
    cartea tehnica spune ca poate consuma pana la un litru la 1000 km bla bla bla
    de mentionat ca am un stil normal de condus fara extreme

    cei de la toyota au zis ca nu are nimic ....... eu ce sa inteleg?

    Comment


    • #3
      Si mie imi consuma Yaris-ul, dar nu foarte mult. Merg destul de agresiv, nu o iert, iar dupa 11.700 km, uleiul este putin peste 1/2 distanta dintre punctele de pe joja. Am mai auzit de asemenea consumuri de ulei la Yaris TS...
      2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
      2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

      Comment


      • #4
        Eu cred ca un motor in parametrii OK, nu trebuie sa consume ulei.

        Vechea dacie, fabricatie 1999 ~140000km a inceput sa consume ulei, pana i-am facut set motor, apoi nivel de ulei constant

        Motocicleta aprilia pegaso 650, an fabricatie 1995 ~40000km schimb de ulei la 6000, nivel de ulei constant - mai mult: acelasi ulei unge si cutia de viteze.

        Toyota Corolla, fabricatie 2004, ~90000km schimb de ulei 10 - 12000km, nivel de ulei constant intre schimburi.

        Toate motoarele sunt benzinare, dar din cate stiu nici Loganu' lu tatamio, care e diesel nu consuma ulei.
        Last edited by bibix2; 02-28-2010, 09:08 AM.
        Toyota Corolla 1,6L VVTi Sol

        Comment


        • #5
          Originally posted by nutzu78 View Post
          as vrea sa stiu daca este o probl generala sau numai la mine
          cartea tehnica spune ca poate consuma pana la un litru la 1000 km bla bla bla
          de mentionat ca am un stil normal de condus fara extreme

          cei de la toyota au zis ca nu are nimic ....... eu ce sa inteleg?
          La mine la rav 2,2 d4d consuma 1l la 15000km,acum am 45000km.Chiar inainte de a-mi cumpara masina un prieten inginer auto care are un avensis diesel m-a avertizat sa am la mine ulei 5w30 sintetic pentru complectare si sa verific mereu nivelul ca in rest nu o sa am probleme.Faptul ca un inginer auto a luat aceasta marca m-a determinat sa procedez la fel.Sper sa nu ai probleme.

          Comment


          • #6
            Am inteles ca motoarele de 2.2 D-4D se afla intr-o campanie de resoftare care ar rezolva in mare masura problema consumului de ulei.
            http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

            Comment


            • #7
              NU are legatura resoftarea cu consumul de ulei. Si apropos 1 l de ulei la 15000 de km e consum? cred ca glumiti..stati linistiti motoarele se considera consumatoare de ulei daca depasesc 1l la 2000 de km. O sa observati ca dupa un anumit nr de km "consumul" de ulei se va reduce drastic spre 0.

              Comment


              • #8
                da ce legatura are soft si consum de ulei ?! poate de motorina in nici un caz ulei ...

                Comment


                • #9
                  ?! poate de motorina in nici un caz ulei ...[/QUOTE]
                  Pai nu sunt produse petroliere ambele ?
                  Vio , te iei de juveti ? ... pierzi portia de zaibar !

                  Comment


                  • #10
                    jumuverzi poate ) pai baitau asta stie numa de bataie precum Suca . mai nenea Tom Cruz.

                    Comment


                    • #11
                      si la mine consuma ulei dar nu prea mult am o toyota curren din 97 benzina ,adica nu este necesar sa completez intre schimburi.incearca niste aditiv poate nu mai consuma.bafta

                      Comment


                      • #12
                        pt. persoana care a deschis topicul.
                        cum mai e cu consumul de ulei ? s-a rezolvat ceva ? a trecut 1 an de cand a postat

                        Comment


                        • #13
                          stai linistit referitor la consum.de asta si baia de ulei este imensa 6litri pentru a avea de unde consuma.inceaca cu mobil 1 3000 fe formula 5w30 dedicat si pt toyota.ai sa cunosti diferentele

                          Comment


                          • #14
                            Eu am 95000 de km la un rav 4 din 2008 si nu am completat niciodata ulei

                            Comment


                            • #15
                              am si eu un yaris cu motor de 1l si consuma 1,5l la 10000km

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google