Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

achizitie toyota sacond hand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • achizitie toyota sacond hand

    Va salut cu respect, doresc sa-mi achizitionez o toyota avensis, am tot citit multe despre toyota si in special despre modelul mentionat, sunt tot feluri de pareri etc, ce sfaturi imi puteti da ? ex, motorizare, fibilitate, consum etc , orice sfat e de ajutor. Va multumesc !

  • #2
    mai mentionez faptul ca sunt interesat de un avensis din 2006-07,08/ si la ce sa fiu atent la un drive test ?

    Comment


    • #3
      Salut! Nu stiu daca ti-ai luat sau nu dar incerc sa te ajut cu cat pot..detin un ave de un an, model 2007, 1.8vvti (benzina + GPL). Ce pot sa spun despre masina e ca sunt multumit de ea, nu am pus nimic pe ea, doar consumabile. Consumul mediu e undeva la 7,5-8..pot sa spun ca e o masina fiabila, are un motor foarte laudat.

      Comment


      • #4
        Nu iti recomand

        eu sunt detinatorul unei Toyota Corolla si iti spun sa te uiti la sectiunea pe care am creat-o eu, la probleme tehnice pentru Corolla ( thread-ul martor p/s aprins , check steering wheel) ca sa nu mai scriu eu aici....ca depinde de ghinion sau noroc cum o nimeresti e altceva, eu am luat-o de la un coleg de serviciu pe care il stiu de ani de zile....pararea mea e ca desi sunt in mare masini bune sunt foarte pretentioase din toate punctele de vedere, scumpe la intretinere si nu sunt facute penbtru tari ca Romania...eu unul nu iti recomand.

        Comment


        • #5
          In primul rand omul intreba de avensis, nu de corolla, asa ca postul tau este ca nuca in perete.
          In al doilea rand, faptul ca ti s-a intamplat tie nu stiu ce la masina ta nu inseamna ca toate toyotele sunt de rahat.

          Comment


          • #6
            tilet daca vrrei o toyota,ia un avensis,cel putin nu sunt ansamblate pe la turci cum e corrola,ci ansamblate in anglia.eu detin un avensis 2005 2.0 d4d si pana acum are 190000 prin drumuri grele saraca si nu stiu de surub la ea.costurile intretinerii sunt mici fata de VAG ma ajunge revizia la 300 ron cu tot cu manopera si nu iau filtre ieftine.eu unul folosesc numai jakoparts.mult noroc

            Comment


            • #7
              Originally posted by closchkutza View Post
              In primul rand omul intreba de avensis, nu de corolla, asa ca postul tau este ca nuca in perete.
              In al doilea rand, faptul ca ti s-a intamplat tie nu stiu ce la masina ta nu inseamna ca toate toyotele sunt de rahat.
              Asa este...exprimarea mea a fost una nefericita in ultimul paragraf....cand am spus ca masinile sunt sensibile pentru drumurile si conditiile romanesti ma refeream la toyote in general, oferind exemplu meu care am Corolla...nu am spus niciunde ca toate toyotele sunt de rahat, ci sunt masini bune care insa sunt scumpe la intretinere,,,cand am avut eu problema la estima motors era un tip inaintea mea care avea amortozorul praf la un avensis si costa doar 1700 lei!( cu masina in garantie toyota nu ofera garantie la amortizoare) plus ca, pentru Romania este inca o marca exclusivista si nu prea gasesti piese! Iar in conditiile astea daca nimeresti un model sh cu probleme iti spun eu ca om te-ai facut!

              Comment


              • #8
                inseamna ca detii niste informatii nu proste,ci foarte proaste,despre intretinerea toyota
                un amortizor la reprezentanta costa 600 ron fara tva original,iar daca pui pe producator si unul dintre cei mai buni KYB te ajunge 300-400 ron buc depinde de unde le cumperi.referitor la piese sa stii ca si cele originale vin in 3-5 zile lucratoare si gasesc din belsug,iar cele pe producator vin a doua zi ca sunt pe stoc in romania o caruta.asa ca stai linistit dragul meu ca nu ne ustura la buzunare o toyota avensis fata de un passat(nu ca am ceva cu marca).cand o face alta masina aproape 200.000 km fara sa stie de surub si fara batai pe la brate sau alte bucse,consumabilele bineinteles ca se exclud.sa fi venit u in moldova in vaslui pana anu trecut sa vezi prin ce drumuri am mers si inca mai mergem prin toate gropile cat roata,nu ai mai fi spus nimic,sau macar te-ai fi interesat inainte sa faci afirmatii de genu:amortozor avensis 1700 ron doar daca e suflat cu aur.ce-i drept masina e mea am cumparat-o de noua si numai eu am mers cu ea,nu a avut alti tembeli inainte.conteaza si asta.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by jus View Post
                  inseamna ca detii niste informatii nu proste,ci foarte proaste,despre intretinerea toyota
                  un amortizor la reprezentanta costa 600 ron fara tva original,iar daca pui pe producator si unul dintre cei mai buni KYB te ajunge 300-400 ron buc depinde de unde le cumperi.referitor la piese sa stii ca si cele originale vin in 3-5 zile lucratoare si gasesc din belsug,iar cele pe producator vin a doua zi ca sunt pe stoc in romania o caruta.asa ca stai linistit dragul meu ca nu ne ustura la buzunare o toyota avensis fata de un passat(nu ca am ceva cu marca).cand o face alta masina aproape 200.000 km fara sa stie de surub si fara batai pe la brate sau alte bucse,consumabilele bineinteles ca se exclud.sa fi venit u in moldova in vaslui pana anu trecut sa vezi prin ce drumuri am mers si inca mai mergem prin toate gropile cat roata,nu ai mai fi spus nimic,sau macar te-ai fi interesat inainte sa faci afirmatii de genu:amortozor avensis 1700 ron doar daca e suflat cu aur.ce-i drept masina e mea am cumparat-o de noua si numai eu am mers cu ea,nu a avut alti tembeli inainte.conteaza si asta.
                  eu te cred despre drumuri fiind din Galati...cunosc drumurile Galati-Vaslui Barlad.....cat despre amortizor nu m-a informat nimeni, am auzit cu urechile mele live....oricum, iti dai seama e posibil sa fiu si eu ghinionist si tu norocos sa fi nimerit chiar o toyota foarte ok iar eu una mai slabuta...poate fi si asta....insa sa stii ca nu doresc nicicum sa intru in vreo polemica sau ceva de gen ( despre kilometraj la 200000 iti spun ca am coleg de serviciu care are ford focus si a teecut demult de 200000 fra probleme majore.). nici nu doresc sa avem ochelari de cal sa spunem ceva gen toyotele sunt f bune sau f slabe si sa o dam in extreme.....omul a zis clar ca vrea o masina toyota sh....si eu spun doar atat: daca are ghinion sa o nu o nimereasca ca lumea e foarte nasoala treaba punct

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ionutinm View Post
                    eu te cred despre drumuri fiind din Galati...cunosc drumurile Galati-Vaslui Barlad.....cat despre amortizor nu m-a informat nimeni, am auzit cu urechile mele live....oricum, iti dai seama e posibil sa fiu si eu ghinionist si tu norocos sa fi nimerit chiar o toyota foarte ok iar eu una mai slabuta...poate fi si asta....insa sa stii ca nu doresc nicicum sa intru in vreo polemica sau ceva de gen ( despre kilometraj la 200000 iti spun ca am coleg de serviciu care are ford focus si a teecut demult de 200000 fra probleme majore.). nici nu doresc sa avem ochelari de cal sa spunem ceva gen toyotele sunt f bune sau f slabe si sa o dam in extreme.....omul a zis clar ca vrea o masina toyota sh....si eu spun doar atat: daca are ghinion sa o nu o nimereasca ca lumea e foarte nasoala treaba punct

                    Se dovedeste ca toyota construieste masini proaste si nu da garantie din faptul ca sunt pe primul loc in lume la vanzari! ori tu ai o problema ori toti cei care isi iau in continuare aceasta masina sunt nebuni...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by comentator View Post
                      Se dovedeste ca toyota construieste masini proaste si nu da garantie din faptul ca sunt pe primul loc in lume la vanzari! ori tu ai o problema ori toti cei care isi iau in continuare aceasta masina sunt nebuni...
                      ok...recunosc...am eu o problema...si anume ca am o toyota de 3 luni si am bagat deja in ea 2000 lei ; as fi bagat 4000 daca o faceam doar la reprezentanta)....dar cred ca mai e o problema....atat tu cat si cel de mai sus care a tras concluzia ca toyotele sunt de rahat nu puteti accepta ca mai sunt si toyote care au probleme...nu stiu d c luati ce scriu eu atat de radical...va inteleg ca poate toyotele vostre sunt super ok, dar d c sariti pe mine care mi-am zis si eu un punct de vedere in sensul ca sunt si exceptii?
                      Cred ca forumul trebuie sa fie echidistant si sa cuprinda pareri diferite...si e bine ca unul ca mine scrie aici pt ca asa se pot lua la cunostinta si probleme.....cui ar folosi sa laudam pana nu mai putem tot ce putem si sa nu fie asa...

                      PS rugaminte: daca va mai raspunde cineva l acest post rog fara atitudini extremiste...nimeni nu e "nebun", nimeni nu are "o problema" si Toyotele nu sunt de "rahat"! ms mult

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google