Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Auris vs Toyota Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toyota Auris vs Toyota Corolla

    Salutare!
    Am o dilema! Doresc sa-mi cumpar o mashinuta si am o obsesie pentru mashinile fabricate de Toyota !
    Deci, dilema consta in aceea, care dintre aceste 2 masini e mai buna, Aurisul sau Corolla hatchback? Ambele 1.4 d4d, din 2007, sol!
    Deci, trebuie sa mentionez ca ador Aurisul si cum n-as da, tot la ea ajung, insa din cate aud, multi spun ca Corolla ( care nu-mi prea place) ar fi mai buna si ar avea un consum mai redus.
    Ajutati-ma, va rog frumos, sa ma decid! Intentionez in maximum 2 saptamani sa mi-o cumpar!
    Sorry in caz ca am postat unde nu trebuie!

  • #2
    Eu as merge pe Auris .

    Comment


    • #3
      Aici e ca si cum ai compara o franzala de 200 grame cu o franzala de 250 grame
      Toyota Auris.D4D-2.0.

      Comment


      • #4
        deja mă bucură kestia dată, 2 pentru Auris!
        deci, să înţeleg diferenţă la consum nu-i sau e una mică?

        Comment


        • #5
          Originally posted by CristinaM. View Post
          deja mă bucură kestia dată, 2 pentru Auris!
          deci, să înţeleg diferenţă la consum nu-i sau e una mică?
          Trebuie sa intelegi un lucru pe care nimeni nu ti-l spune - compara greutatea acestor masini si vei intelege pe care o vrei functie de ceea ce astepti de la masina ... eu am ca si masina de servici Yaris cu motor 1,4 d-4d si te rog sa ma crezi ca fac pe sosea cam acelasi lucru ca si cu masina personala ... exagerez putin dar nu sunt multe masini care sa-mi faca fata cand sunt cu Yaris-ul ... poate si pentru simplul fapt ca e masina de servici
          Pana la urma tu sau SOTIA decideti ...

          Comment


          • #6
            Aurisul. E de conceptie mai noua.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #7
              diferenta ar fi spatiul...daca ai 2 copii ia-ti corolla,daca mergi in fiecare weekend in concediu iar,ar fi recomandat corolla,daca vrei sa cari saci de ciment sau cartofi..ia-ti corolla...DAR daca vrei sa mergi mult prin oras numai tu si sotia/sotu ,fara alti pasageri sau bagaje ia-ti Auris....
              Eu,de exemplu, mi-am cumparat un portbagaj de vreo 450 litri si vreau sa zic ca sunt mai mult decat multumit de spatiul de depozitare acum pt bagaje,ca amandoua per total fac mai mult decat portbagajul corollei(dar starea financiara nu imi permite prea multe concedii)...Inca un plus ar fi parcatul Aurisului.
              La greutate nu cred ca e mare diferenta intre cele 2..poate un 50 / 100 kg...Aurisul meu de 2 litri are 1450 kg..asa ca e destul de grea/usoara
              Toyota Auris.D4D-2.0.

              Comment


              • #8
                practic e aceiashi masina la interior in afara de portbagaj , dar care arata diferit la ext . Aurisu tot o Corolla este asa ca... sg avantaj sa zic asa ca Aurisu il mai poti folosi sa cari ceva voluminos prin rabatarea banchetelor ... este exact ca si inainte cand erau Corolla sedan, Hb si break.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by CristinaM. View Post
                  care dintre aceste 2 masini e mai buna, Aurisul sau Corolla hatchback?
                  Vedeti ca ea vorbeste de Auris si Corolla hatchback (presupun ca modelul vechi). Cel putin eu asa am dedus.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by OvidiuH View Post
                    Vedeti ca ea vorbeste de Auris si Corolla hatchback (presupun ca modelul vechi). Cel putin eu asa am dedus.
                    da, ai dedus bine! vb despre varianta hatchback a corollei

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by CristinaM. View Post
                      Salutare!
                      Am o dilema! Doresc sa-mi cumpar o mashinuta si am o obsesie pentru mashinile fabricate de Toyota !
                      Deci, dilema consta in aceea, care dintre aceste 2 masini e mai buna, Aurisul sau Corolla hatchback? Ambele 1.4 d4d, din 2007, sol!
                      Deci, trebuie sa mentionez ca ador Aurisul si cum n-as da, tot la ea ajung, insa din cate aud, multi spun ca Corolla ( care nu-mi prea place) ar fi mai buna si ar avea un consum mai redus.
                      Ajutati-ma, va rog frumos, sa ma decid! Intentionez in maximum 2 saptamani sa mi-o cumpar!
                      Sorry in caz ca am postat unde nu trebuie!
                      dintre cele doua mi-as lua un Lexus LFA http://www.rsportscars.com/lexus/2011-lexus-lfa/

                      Comment


                      • #12
                        Am avut Auris 1.4 D4D, 2007, terra. In cei 24.000 km cat am mers cu ea, o singura chestie am regretat: ca nu am mers si mai mult! Super comoda, nu este obositoare la drumuri lungi, mi-a placut bordul lung, parca chiar era construita in jurul meu (ca in reclama). M-am simtit f bine in ea!
                        Singurele minusuri: luminile chioare si AC slab - comparativ cu Loganul de dinainte.
                        Cealalata masina nu o stiu. Dar la design, tot Aurisul imi place mai mult.
                        Indiferent ce alegi, iti doresc sa nimeresti o masina buna, ingrijita si de care sa te bucuri!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by moritz View Post
                          Am avut Auris 1.4 D4D, 2007, terra. In cei 24.000 km cat am mers cu ea, o singura chestie am regretat: ca nu am mers si mai mult! Super comoda, nu este obositoare la drumuri lungi, mi-a placut bordul lung, parca chiar era construita in jurul meu (ca in reclama). M-am simtit f bine in ea!
                          Singurele minusuri: luminile chioare si AC slab - comparativ cu Loganul de dinainte.
                          Cealalata masina nu o stiu. Dar la design, tot Aurisul imi place mai mult.
                          Indiferent ce alegi, iti doresc sa nimeresti o masina buna, ingrijita si de care sa te bucuri!
                          Aeru merge prea bine..si la capitolul lumini dupa cateva zile de la achizitie am mers in service de am mai ridicat farurile si acum ,sincer,luminile sunt mai mult decat suficiente...
                          Toyota Auris.D4D-2.0.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by br83lau View Post
                            Aeru merge prea bine..si la capitolul lumini dupa cateva zile de la achizitie am mers in service de am mai ridicat farurile si acum ,sincer,luminile sunt mai mult decat suficiente...
                            AC mergea si la mine. La revizie la Focsani chiar mi l-au verificat si nu avea nimic rau. Doar ca ... mi s-a parut mai slab decat la Logan, in sensul ca vara racea intr-un interval mai mare de timp.
                            Cat despre lumini, la verificarea de 1000 km mi le-au mai reglat si mie. Dar tot nu se compara cu cea de la Logan sau de la Avensis.
                            P.S. Fac comparatia doar cu Loganul fiindca pe asta l-am avut si condus mult. In nicun caz sa nu se inteleaga ca s-ar compara cu el.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by moritz View Post
                              AC mergea si la mine. La revizie la Focsani chiar mi l-au verificat si nu avea nimic rau. Doar ca ... mi s-a parut mai slab decat la Logan, in sensul ca vara racea intr-un interval mai mare de timp.
                              Cat despre lumini, la verificarea de 1000 km mi le-au mai reglat si mie. Dar tot nu se compara cu cea de la Logan sau de la Avensis.
                              P.S. Fac comparatia doar cu Loganul fiindca pe asta l-am avut si condus mult. In nicun caz sa nu se inteleaga ca s-ar compara cu el.
                              La munca am si eu logan si vreau sa zic ca farurile de la auris bat cam la fel de bine ca cele de la logan,dat fiind faptu ca loganu are 2 faruri mari cat capu de bou
                              Toyota Auris.D4D-2.0.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google