Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce anvelope pun?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    mai clar de atat cum trebuie ?! io de ex pun 2,4 fac o medie intre ele ....

    Comment


    • #17
      La Ave-ul meu, pana la 160 km/h se recomanda 2,4 atm.
      Eu rar ajung peste 160, iar de mers constant cu 160 in Romanica nu se pune problema.
      Asa ca... Eu nu fac nici o medie...

      Bafta!

      Comment


      • #18
        Originally posted by zeus View Post
        mai clar de atat cum trebuie ?! io de ex pun 2,4 fac o medie intre ele ....
        Multumesc frumos

        Comment


        • #19
          Voi ce ma sfatuiti sa cumpar ?
          - Dunlop SP Sport Maxx 205/55R16 91Y - 366.73 lei
          - Dunlop SP Sport 01 205/55R16 91V - 330 lei
          -Bridgestone Turanza ER 300 205/55R16 91V - 350 lei
          -Bridgestone Potenza RE 050A 205/55R16 91W - 385 lei .

          Multumesc anticipat celor care vor dori sa-mi spuna din experienta proprie despre aceste cauciucuri .

          Comment


          • #20
            Bridgestone Potenza RE 050A si nu vei regreta.
            http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

            Comment


            • #21
              [QUOTE=Legionaru';21731]Bridgestone Potenza RE 050A si nu vei regreta.

              [/QUOTE(
              Oscilez intre Bridgestone Potenza RE 050A si Dunlop SP Sport Maxx .
              Stiu ca tu folosesti Potenza , astept si parerea cuiva ce foloseste Sport Maxx .

              Comment


              • #22
                Originally posted by vali44 View Post
                Voi ce ma sfatuiti sa cumpar ?
                - Dunlop SP Sport Maxx 205/55R16 91Y - 366.73 lei
                - Dunlop SP Sport 01 205/55R16 91V - 330 lei
                -Bridgestone Turanza ER 300 205/55R16 91V - 350 lei
                -Bridgestone Potenza RE 050A 205/55R16 91W - 385 lei .

                Multumesc anticipat celor care vor dori sa-mi spuna din experienta proprie despre aceste cauciucuri .
                Nu va recomand marca Dunlop. Va spun acest lucru din urmatorul motiv: Avensisul D4D pe care-l am a fost echipat de nou cu cauciucuri Dunlop. Anul trecut eram in Germania si a inceput sa se auda un zgomot ciudat la viteze reduse (in jur de 20-30km/h) si care crestea in frecventa la viteze superioare. Am crezut ca m-a lasat un rulment si in consecinta am fost la un service Toyota. Dupa o verificare amanuntita (inclusiv un drum prin oras - conducator fiind seful de service) au gasit un cauciuc uzat neuniform. La acea vreme aveam aprox. 35000 km. Mi-au recomandat sa schimb cauciucurile cu alta marca deoarece Dunlop sunt prea dure. Mi-au recomandat Bridgestone sau Michelin.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by cristian1964 View Post
                  Nu va recomand marca Dunlop. Va spun acest lucru din urmatorul motiv: Avensisul D4D pe care-l am a fost echipat de nou cu cauciucuri Dunlop. Anul trecut eram in Germania si a inceput sa se auda un zgomot ciudat la viteze reduse (in jur de 20-30km/h) si care crestea in frecventa la viteze superioare. Am crezut ca m-a lasat un rulment si in consecinta am fost la un service Toyota. Dupa o verificare amanuntita (inclusiv un drum prin oras - conducator fiind seful de service) au gasit un cauciuc uzat neuniform. La acea vreme aveam aprox. 35000 km. Mi-au recomandat sa schimb cauciucurile cu alta marca deoarece Dunlop sunt prea dure. Mi-au recomandat Bridgestone sau Michelin.
                  Pentru ca sunt mai dure pe altii i-au tinut dunlopurile peste 50k
                  Poate tu nu le-ai exploatat corect. Si cateva mii daca mergi cu diferenta de presiune le poti face uzura neuniforma
                  Eu am dunlop sport cu care a venit masina echipata, sp 01 cred ca sunt, si am peste 30k si sunt uzate doar aproape de jumatate
                  Franeaza bine si nu mi se par nici zgomotoase
                  Ave 1.8 Luna '08

                  Comment


                  • #24
                    Yokohama 205 55 R16 91W S.drive AS01 350 lei
                    TOYO 205/55 R16 PROXES T1R 91W 330 lei

                    Nokian 205 55 R16 94 V Nokian V 358 lei. toate sunt peste ca performante fatza de ce ai dat tu exemplu.
                    Last edited by zeus; 06-30-2011, 20:16 PM.

                    Comment


                    • #25
                      Tudor, cauciucurile le am si acum pe masina si am aproape 50000km (minus vreo 3000km cu cauciucurile de iarna), presiune 2,4 si in jur de 90% din km parcursi pe autostrada. Poate acel cauciuc a avut un defect de fabricatie. Oricum nu cred ca este de neglijat recomandarea celui de la service. Cu stima.

                      Comment


                      • #26
                        @ Cristian , multumesc pentru safturi . Am sa mai caut si functie de ce mi-ati spus deja am taiat de pe lista Dunlop .

                        @ Vio , am sa verific si ceea ce mi-ai scris tu , si eu inclin catre cele japoneze pur-sange dar nu stiu mare lucru despre ele .

                        Momentan am cauciucurile de prima echipare Michelin Pilot Prymacy si sunt extrem de multumit de ele . Au 49000 km si cred ca le mai duc cel putin 15000 . Vreau totusi sa achizitionez un set rezerva deoarece e bine sa le am ...

                        Oricum , va multumesc pentru sprijin si am sa tin cont de sfaturile voastre .

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by zeus View Post
                          Yokohama 205 55 R16 91W S.drive AS01 350 lei
                          TOYO 205/55 R16 PROXES T1R 91W 330 lei

                          Nokian 205 55 R16 94 V Nokian V 358 lei. toate sunt peste ca performante fatza de ce ai dat tu exemplu.


                          Salutare , Michelin Primacy HP 205/55/r16 91V pentru toyota corola 1.6 ce parere aveti ?
                          Cu astea a venit masina , am 58.000 km si in max o luna as vrea sa imi iau tot acelasi model, am luat o gramada de linii de tramvai , gropi si alte "obstacole " si n-am avut nici o problema cu ele
                          Imi recomandati altceva ? (e prima mea masina , am facut 28.000 km cu ea , nu am mai condus altceva )


                          Multumesc frumos

                          Comment


                          • #28
                            mishlenu de obicei dupa 3 ani sunt pilaf ...astea eco. energy safe nu prea sunt oki , mai ales la conditiile de mers de la noi ...

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by charmante View Post
                              Salutare , Michelin Primacy HP 205/55/r16 91V pentru toyota corola 1.6 ce parere aveti ?
                              Cu astea a venit masina , am 58.000 km si in max o luna as vrea sa imi iau tot acelasi model, am luat o gramada de linii de tramvai , gropi si alte "obstacole " si n-am avut nici o problema cu ele
                              Imi recomandati altceva ? (e prima mea masina , am facut 28.000 km cu ea , nu am mai condus altceva )


                              Multumesc frumos
                              OOOOFFFFF ... si eu as mai vrea un set de Michelin Primacy dar nu se mai fabrica . Pacat , profilul asimetric si rezistenta la uzura al acestui cauciuc m-a convins ca merita banii . Nu acelasi lucru il pot spune despre profilul anost al Michelin Energy Saver ...
                              Am *mestecat * pe net si am gasit , la indicatia lui ZEUS-Vio , Yokohama S-drive AS01 . Este o optiune spre care ma duc 90% iar o alta este Bridgestone Potenza 050A 91W . Ambele stau foarte bine la testele Testcauciucuri.com dar pe mine ma incanta profilul mixt pe care il are Yokohama . Ma gandesc la faptul ca nu prea reduc turajul cand gasesc ploaie pe sosea ... si pretul e foarte bun , lucru deloc de neglijat in zilele nostre !

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by vali44 View Post
                                OOOOFFFFF ... si eu as mai vrea un set de Michelin Primacy dar nu se mai fabrica . Pacat , profilul asimetric si rezistenta la uzura al acestui cauciuc m-a convins ca merita banii . Nu acelasi lucru il pot spune despre profilul anost al Michelin Energy Saver ...
                                Am *mestecat * pe net si am gasit , la indicatia lui ZEUS-Vio , Yokohama S-drive AS01 . Este o optiune spre care ma duc 90% iar o alta este Bridgestone Potenza 050A 91W . Ambele stau foarte bine la testele Testcauciucuri.com dar pe mine ma incanta profilul mixt pe care il are Yokohama . Ma gandesc la faptul ca nu prea reduc turajul cand gasesc ploaie pe sosea ... si pretul e foarte bun , lucru deloc de neglijat in zilele nostre !
                                Ms frumos Vali , mi-a mai spus cineva ca nu se mai fabrica ,,,,,,,,,,, am gasit totusi undeva pe la Timisoara si cred ca imi voi comanda
                                O sa optez pentru plata la livrare ca nu cumva sa imi trimita Energy Saver cu specificatia ca asa se numesc acum cu toate ca un drum pana la Timisoara as face

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google