Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu trebuie sa te scuzi, nu m-am ofensat. O fi cum zici tu, ce sa-ti spun? E drept, Peugeot nu e Toyota. Ramane de vazut ce-i cu politica Toyota in privinta livrarilor din Est. N-am vazut o carte de service de la nici o Toyota din Germania, e drept . Si nici n-am cum sa fac rost. Sper sa ai dreptate. Dar nu trebuie sa minimalizezi experienta altora doar pentru ca sunt mecanici sau "samsari" . Stiu si ei ce stiu, nu crezi? Si nu cred ca se baga in seama. Asa ca, pana una - alta, putem fi pe deplin de acord asupra unui lucru: om trai si om vedea .

    Comment


    • Prea mulţi mecanici cunoscători de Toyota n-ai să vezi pe la noi. E o marcă relativ nouă pentru România. Despre "samsari", no comment. M-a deranjat doar ideea asta preconcepută despre Europa de Est şi cu maşinile luate "din afară" care ţin de zece ori mai mult. O fi valabilă la alte mărci, nu zic nu. Am avut ocazia asta vară să merg cu o Corolla din 2004 în Spania, e identică cu ce am eu cumpărat de aici din toate punctele de vedere. În Germania, am condus în octombrie un Avensis, de asemenea 0 diferenţe.
      Last edited by OvidiuH; 03-24-2008, 20:24 PM.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • Nu am cum sa te contrazic in privinta experientei tale personale si nici nu vreau s-o fac, desigur . Sa speram ca Toyota nu face diferente intre Vest si Est. Oricum, daca ai sa citesti impresiile mele despre masina mea, la 1000 de km, ai sa vezi ca nu sunt nemultumit. E drept, sunt si capitole la care Corolla E15 se plaseaza putin sub vechitura mea de Audi 200, dar asta-i viata. Ce-ar fi sa fie toate perfecte? N-am sti ce-i fericirea. La capitolul antifonare ii dau dreptate lui Corolla. Azi am fost in service si am urcat-o pe elevator. E asa cum am vazut si pe la roti: masina e antifonata doar partial si destul de modest. Dar am intrebat si am acceptul de a o antifona cum consider eu de cuviinta, ceea ce am sa si fac cu prima ocazie. In rest e O.K. Sa vedem computerul de bord, ca am unele dubii si inclin sa-i dau dreptate lui Corolla. Dar pana nu fac primul plin si calculez exact nu ma pot pronunta categoric.

        Comment


        • Revenind on topic:

          După aproape 3000 km ce puncte slabe am găsit la Auris:

          - Faza scurtă m-a dezamăgit pe timp de noapte pe drumuri neiluminate, lumina e cam chioară. Am rezolvat problema după un reglaj făcut la service lumina nu e cu mult mai puternică, însă mult mai bine plasată.
          - Mi se pare destul de enervant modul in care calculeaza computerul de bord nivelul combustibilului ramas in rezervor, din ce-am vazut, pare fie sa aiba o mica eroare, fie rezerva de combustibil pastrata la final e una serioasa.
          - Parbrizul si vopseaua sunt extrem de sensibile. Pe parbriz am remarcat deja vreo 2 ciobituri minuscule, probabil de la carosabil, iar vopseaua ecologica e o bataie de cap in plus.
          - Mi-aş fi dorit ca scaunul să poată fi lăsat o idee mai jos, poziţia la volan e decentă, excelentă chiar în oraş, însă la drum lung poate deveni uşor obositoare.
          - Stergatoarele stock (nu m-am uitat de cine-s facute) cam lasa urme.

          Antifonarea e foarte bună, e o diferenţă măricică din punctul ăsta de vedere faţă de Corolla. De asemenea, n-am greieri. Mi s-a părut la un moment dat că aud ceva pe un drum prost, însă a dispărut.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • Originally posted by schiriac View Post
            Nu am cum sa te contrazic in privinta experientei tale personale si nici nu vreau s-o fac, desigur . Sa speram ca Toyota nu face diferente intre Vest si Est. Oricum, daca ai sa citesti impresiile mele despre masina mea, la 1000 de km, ai sa vezi ca nu sunt nemultumit. E drept, sunt si capitole la care Corolla E15 se plaseaza putin sub vechitura mea de Audi 200, dar asta-i viata. Ce-ar fi sa fie toate perfecte? N-am sti ce-i fericirea. La capitolul antifonare ii dau dreptate lui Corolla. Azi am fost in service si am urcat-o pe elevator. E asa cum am vazut si pe la roti: masina e antifonata doar partial si destul de modest. Dar am intrebat si am acceptul de a o antifona cum consider eu de cuviinta, ceea ce am sa si fac cu prima ocazie. In rest e O.K. Sa vedem computerul de bord, ca am unele dubii si inclin sa-i dau dreptate lui Corolla. Dar pana nu fac primul plin si calculez exact nu ma pot pronunta categoric.
            Apropos...I-ai intrebat pe meseriasi daca se poate reetalona BC in sensul sa nu ne mai pacaleasca la consum?Ti-am spus abaterea este intre -0,4->-1%l
            afisat fata de cel real!

            Comment


            • Corolla, imi cer scuze: am uitat sa-i intreb. Dar o sa-i intreb vineri, cand imi iau masina din service. Si doar imi propusesem si chestia asta, dar m-au stresat cu niste telefoane de la job si neuronu' a cedat, saracu' . Neaparat trebuie sa-i intreb, sa vad nu in ultimul rand daca au mai avut clienti care le-au spus ca bc-ul eroneaza si ce se poate face.

              Comment


              • eu la aprox 7000km sunt f multumit de yaris-ul meu. as putea spune ca sunt din ce in ce mai multumit de el
                consum mic... am facut saptamana trecuta un bucuresti - cj - oradea - cj - bucuresti si media nu cred ca a sarit de 4.5%. intr-adevar CB-ul te cam pacaleste, dar bine ca pacaleste in plus si nu in minus
                intr-adevar, vopseaua ecologica este extrem de pretentioasa si de sensibila, mai ales ca yaris-ul meu e negru metalizat.
                nici un greieras pana acum, sunt foarte multumit. la drum simt ca conduc o masina dintr-o bucata, foarte bine inchegata.
                in curbe EXTREM de stabila. am trecut prin niste serpentine foarte stranse si prin niste pante foarte abrupte si am urcat cu a 3-a fara nici o problema, 4 oameni + bagaje. motorasul de 90cp d4d e foarte meserias.

                Comment


                • Felicitari si sa te bucuri de ea un milion de km fara probleme . Si eu sunt incantat de a mea, mai putin insonorizarea, dar nu e dezastru nici aspectul asta.

                  Comment


                  • Eu nu prea inteleg ce probleme aveti cu BC. Ca nu este foarte sofisticat sunt de acord, exista firme care au BC si softuri mult mai complexe decat Toyota. Este de asemenea constatat ca sunt si mult mai vulnerabile si dau si mult mai multe probleme, a se vedea aici cate probleme are Audi legat de soft-ul centralei de motor.
                    Personal nu simt nevoia ca BC sa-mi spuna presiunea in pneuri, vremea in Afganistan sau cine a aruncat in arbitrii la Steaua-Rapid; consumul mediu si instantaneu, ora si data, cati Km mai am de mers pana raman cu masina in drum (desi si asta este foarte relativ la orice BC pt. ca daca merg mai economic sau mai sportiv pe ultimii Km asta nu-mi va afecta foarte mult consumul mediu si deci distanta care o va indica BC ca o mai pot parcurge, dar cu siguranta imi va afecta consumul litrilor de combustibil ramasi in rezervor), astea sunt toate informatiile care imi sunt necesare.
                    Se poate sa fiu eu o persoana mai simpla, dar Toyota nu este o marca sofisticata, nu este pentru fite, nu are motoare cu super turbine si compresoare (si mai bine ca nu are, pt ca alea se strica primele), este doar o marca care are masini extrem de bune calitativ si la preturi mai mult decat corecte.
                    Sa revenim la BC. Nu va arata consumul corect? La mine valorile aratate de BC se verifica intotdeauna la pompa (iar abateri de 0,4% ma fac sa rad si mi se par interesante doar pentru cineva care vrea sa caute nod in papura) . Indicatoarele optitron va arata ca ati ramas fara combustibil si ca ar fi bine sa alimentati, prea devreme? Nu este o greseala, este doar o masura de precautie, pt ca prea multi au vrut : "sa vad cat mai pot sa merg pe rosu?". Oricum se recomanda sa se alimenteze inainte de a se ajunge "pe rosu" pt ca altfel exista riscul ca multe impuritati sa intre in motor, asa ca nu inteleg de ce ati fi suparati ca in loc sa alimentati cu 54,99 L (zic si eu asa pt ca la mine capacitatea rezervorului este de 55 L) alimentati cu 48 sau 50 L.
                    BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                    Comment


                    • Nu cred ca a pretins nimeni sa vada pe BC vremea in Afganistan. Cu totii stim ca BC-ul fura pana la 1 litru. Japonezu' la cata tehnologie are in el oare n-a reusit sa mai taie din erori?
                      Iar un alt lucru deranjant la noul Yaris, ca afisajul nu-ti arata mai multi parametrii de-odata. Nu era greu, se putea lejer. Dar nu s-a dorit asta.
                      Si chiar si in cazul in care afiseaza doar un parametru, puteau pune butonul care sa le schimbe mai aproape de sofer, eventual pe volan.

                      Originally posted by mursu View Post
                      Eu nu prea inteleg ce probleme aveti cu BC. Ca nu este foarte sofisticat sunt de acord, exista firme care au BC si softuri mult mai complexe decat Toyota. Este de asemenea constatat ca sunt si mult mai vulnerabile si dau si mult mai multe probleme, a se vedea aici cate probleme are Audi legat de soft-ul centralei de motor.
                      Personal nu simt nevoia ca BC sa-mi spuna presiunea in pneuri, vremea in Afganistan sau cine a aruncat in arbitrii la Steaua-Rapid; consumul mediu si instantaneu, ora si data, cati Km mai am de mers pana raman cu masina in drum (desi si asta este foarte relativ la orice BC pt. ca daca merg mai economic sau mai sportiv pe ultimii Km asta nu-mi va afecta foarte mult consumul mediu si deci distanta care o va indica BC ca o mai pot parcurge, dar cu siguranta imi va afecta consumul litrilor de combustibil ramasi in rezervor), astea sunt toate informatiile care imi sunt necesare.
                      Se poate sa fiu eu o persoana mai simpla, dar Toyota nu este o marca sofisticata, nu este pentru fite, nu are motoare cu super turbine si compresoare (si mai bine ca nu are, pt ca alea se strica primele), este doar o marca care are masini extrem de bune calitativ si la preturi mai mult decat corecte.
                      Sa revenim la BC. Nu va arata consumul corect? La mine valorile aratate de BC se verifica intotdeauna la pompa (iar abateri de 0,4% ma fac sa rad si mi se par interesante doar pentru cineva care vrea sa caute nod in papura) . Indicatoarele optitron va arata ca ati ramas fara combustibil si ca ar fi bine sa alimentati, prea devreme? Nu este o greseala, este doar o masura de precautie, pt ca prea multi au vrut : "sa vad cat mai pot sa merg pe rosu?". Oricum se recomanda sa se alimenteze inainte de a se ajunge "pe rosu" pt ca altfel exista riscul ca multe impuritati sa intre in motor, asa ca nu inteleg de ce ati fi suparati ca in loc sa alimentati cu 54,99 L (zic si eu asa pt ca la mine capacitatea rezervorului este de 55 L) alimentati cu 48 sau 50 L.

                      Comment


                      • Cum o masina de 7100 euro poate sa-ti dea niste informatii foarte precise(Logan)si una de 16000 nu este in stare de asa ceva?Doar de-aia e COMPUTER DE BORD!

                        Comment


                        • Eu nu vad nici un defect cu computerul de bord. Scrie foarte clar in cartea masinii ca se calculeaza in functie de nu stiu ce si ca poate avea erori. Asa, si? Unii se impaca cu gandul, altii isi iau Logan

                          Comment


                          • Originally posted by meios4us View Post
                            Eu nu vad nici un defect cu computerul de bord. Scrie foarte clar in cartea masinii ca se calculeaza in functie de nu stiu ce si ca poate avea erori. Asa, si? Unii se impaca cu gandul, altii isi iau Logan
                            Eu credeam ,totusi,ca Toyota este un upgrade semnificativ!

                            Comment


                            • Originally posted by schiriac View Post
                              Corolla, imi cer scuze: am uitat sa-i intreb. Dar o sa-i intreb vineri, cand imi iau masina din service. Si doar imi propusesem si chestia asta, dar m-au stresat cu niste telefoane de la job si neuronu' a cedat, saracu' . Neaparat trebuie sa-i intreb, sa vad nu in ultimul rand daca au mai avut clienti care le-au spus ca bc-ul eroneaza si ce se poate face.
                              Bai frate da' ce-ti fac aia o saptamana la masina,ca doar e revizia de 1000,nu?

                              Comment


                              • Originally posted by Corolla View Post
                                Eu credeam ,totusi,ca Toyota este un upgrade semnificativ!
                                Si nu este? Ne invartim in jurul cozii. Ok, eu unul am inteles. Toyota, ca orice masina, nu e perfecta. Dar eu o iubesc asa cum e. Si pana acum nu am gasit o alta masina pe care mi-as fi permis-o care sa imi placa mai mult. Sincer ma mai enervez si eu cand vad ca se zgarie usor plasticele si vopseaua. Si mi-as fi dorit alte materiale. Dar din pacate, in pretul asta, chiar nu stiu ce masina are un interior perfect. Si m-am tot uitat in stanga si in dreapta. Pe vremuri cred ca se faceau mai bine. Acum sunt bunuri de larg consum

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google