Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Scadere putere sensibila 2.2 D4D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scadere putere sensibila 2.2 D4D

    Salutare tuturor forumistilor!

    Conduc o Toyota Avensis 2.2 D4D de cateva luni, masina avand in acest moment aproximativ 7500 km.

    Acum cateva zile am avut o surpriza deosebit de neplacuta, m-am trezit ca motorul a pierdut cam 40% din putere! In acel moment ma aflam pe drumul ce leaga Ploiesti de Targoviste (mare prostie am facut ca m-am aventurat pe acolo), un dezastru de drum plin de gropi cum nu credeam ca mai exista prin Romania. Datorita starii drumului nu o forjam prea tare dar in depasiri am realizat ca ceva nu-i in regula.
    Pe moment am pus problema pe seama drumului dar dupa ca am intrat pe autostrada A1 de la Gaesti problema a devenit clara si de atunci nu a disparut deloc!
    Am banuit ca am nimerit vreo motorina mai proasta desi nu alimentez decat de la OMV/Petrom, Rompetrol si Mol numai cu motorina Euro 5 (cu ceva exceptii cand nu am gasit). Ultimul plin l-am facut la Rompetrolul de la Ciurel cu Motorina Euro 5 avand in rezervor numai 2-3 litri (deobicei evit sa fac plinul asa la limita dar avand card de carburanti de la OMV si Rompetrol este mai dificil uneori)
    Intre timp am mai completat cu Motorina Euro 5 de la Rompetrol si OMV, dar dupa cum ziceam nici o schimbare

    Ca simptome motorul este puturos rau (fata de cum eram obisnuit-o frumusete de motor) si nu mai raspunde la acceleratie decat pe la 3500rpm cand are un zvac sensibil si parca revine la vitalitatea normala.
    Mentionez ca nu mi s-a aprins nici un martor de bord, dar dupa simptome (desi nu am experiente prea mari cu diesel-turbina) banuiesc ca turbina nu mai funtioneaza corect (sau poate chiar deloc).

    Evident ca o sa incerc foarte curand sa dau o fuga la service dar vreau sa stiu daca s-a mai intalnit careva cu problema asta si cam ce ar putea fi.

    Multumesc anticipat pentru pareri!

  • #2
    Am mai citit pe forum despre aceste simptome si te sfatuiesc sa mergi la service.Pune-i pe cei de acolo sa verifice etansietatea si buna fixare a furtunelor de la turbina.Este foarte posibil ca un asemenea furtun sa fi sarit din articulatie si turbina sa nu functioneze.Oricum,problema se rezolva pe garantie si nici nu este grava.Despre motorina,eu folosesc numai Euro4 de la Petrom si am constatat ca motorul este mult mai silentios ca atunci cand foloseam Efix de la Rompetrol.Trage la fel de bine si este mai ieftina...

    Comment


    • #3
      Multam de raspuns Vali!

      Unde ai mai citi pe forum de simptomele astea, ca eu unul nu am gasit nimic

      Cand zici ca problema nu-i grava, cam cat pot sa ma risc sa nu merg la service (am o saptamana foarte agitata si asta imi lipsea din program)?

      De motorina efix nu am zis nimic. Nu am bagat niciodata

      Comment


      • #4
        Nu este grava problema.Cel ce a postat despre acelasi lucru e din Craiova iar problema lui a fost rezolvata abia la revizia de 15000km.Culmea este ca are tot2.2d-4d si cred ca te ia cu nervi cand vezi ca nu ai puterea normala.Cat despre motorina,am scris si eu sa ma aflu in treaba...

        Comment


        • #5
          Update:

          Am fost la service-ul din Pipera-Tunari si dupa indelungi asteptari sa o bage pe tester imi spun ca nu au gasit absolut nici o problema. Am fost la un test cu masina sa ma convinga ca merge perfect si culmea chiar mergea )

          Probabil ca a simtit aerul de Service toyota si a fost suficient.

          Oricum cei de la service, din descrierile mele, au zis ca intradevar au mai existat mici probleme cu un furtun de la turbina exact la motorul de 2.2...

          Sper sa nu recidiveze

          Comment


          • #6
            Ma bucur ca ai rezolvat problema.Acum,TALPAAAAAA.....si spera ca asta sa fie ultima problema.

            Comment


            • #7
              igeorge13,
              am avut aceeasi problema pe un motor de 2.0 d-4d la 4000 de km,
              am fost la service si era un furtun iesit de la valva turbinei. Te sfatuiesc
              sa mergi si sa le spui sa verifice acest lucru sigur este asta. Toata treaba a durat
              5 minute. Eu am fost la srvice-ul din Bacau si oamenii de acolo stieau de problema.

              Comment


              • #8
                salut art,

                nu am mai avut nici o problema similara de la incidentul relatat. In mom de fata am 33.500 km.

                Singura problema intalnita cu motorul este faptul ca mi-a papat ulei la greu spre exemplu acum am aproape 5.000 km de la revizie si uleiul este aproape de minim. Astept sa se aprinda becul in fiecare zi

                In primi 15k nu a fost nici o problema de genul asta dar dupa acestia a papat la greu si vad ca papa in continuare. Am cautat chiar cu cei de la service ceva urme de scurgere dar nu am gasit nimic.

                O fi din cauza faptului ca nu prea menajez motorul deloc (trec frecvent de 4k de ture si o calc la podea destul de des)?

                Voua cat ulei va papa?

                Comment


                • #9
                  imi cer scuze dar abea acum am remarcat ca exista deja un topic exact despre problema consumuli de ulei. Voi continua discutia acolo

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google