Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimb Ulei motor 2.0 D4D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb Ulei motor 2.0 D4D

    Buna ziua,
    As dori sa schimb uleiul si filtrul de ulei la Corolla 2.0 D4D si nu stiu ce tip de ulei sa pun si in ce cantitate.Nu prea vreau sa merg la service Toyota. Ultima oara nu am vazut ce ulei au bagat. Va rog sa ma ajutati.Multumesc.

  • #2
    Originally posted by imlucian View Post
    Buna ziua,
    As dori sa schimb uleiul si filtrul de ulei la Corolla 2.0 D4D si nu stiu ce tip de ulei sa pun si in ce cantitate.Nu prea vreau sa merg la service Toyota. Ultima oara nu am vazut ce ulei au bagat. Va rog sa ma ajutati.Multumesc.
    Mobil 1 5 w 30 ESP Formula , 6,7 litri . Ca filtru iti recomand MAN , eu doar asta am folosit si sunt multumit .

    Comment


    • #3
      lucian si cat te-a ajuns schimbu la toyota cu tot cu filtre?

      Comment


      • #4
        Originally posted by Bogdan21 View Post
        lucian si cat te-a ajuns schimbu la toyota cu tot cu filtre?
        Bidon cu 4 litri ulei Mobil1 5w30 esp formula - 175 lei , cumparat 2 bidoane
        Filtru ulei MANN - 40 lei
        Filtru aer MANN - 55 lei
        Filtru polen carbon activ - 48 lei
        Filtru motorina luat de la reprezentanta - 120 lei - CEL MAI RECOMANDAT , AM LUAT ACASA PE CEL CUMPARAT DE MINE --- DIFERENTA VIZIBILA DE CALIATATE !!!!
        Manopera - aprox. 185 lei la Reprezentanta Toyota Focsani pe care o recomand la modul cel mai serios !
        In plus , placute frana TRW fata 215 lei , spate 165 lei . Le montez singur !

        Comment


        • #5
          Filtru motorina luat de la reprezentanta - 120 lei - CEL MAI RECOMANDAT , AM LUAT ACASA PE CEL CUMPARAT DE MINE --- DIFERENTA VIZIBILA DE CALIATATE !!!!


          de unde iti dai seama ??? ai taiat carcasa aia de conserva si te uitashi in el ?filtru la la 48 de lei numai cu carbon nu e ,,,ce interval de schimb are ? ca io stiu doar vreo 2 care are interval de 15 000 km si unu de 30 000 km ...

          Comment


          • #6
            Originally posted by zeus View Post
            Filtru motorina luat de la reprezentanta - 120 lei - CEL MAI RECOMANDAT , AM LUAT ACASA PE CEL CUMPARAT DE MINE --- DIFERENTA VIZIBILA DE CALIATATE !!!!


            de unde iti dai seama ??? ai taiat carcasa aia de conserva si te uitashi in el ?filtru la la 48 de lei numai cu carbon nu e ,,,ce interval de schimb are ? ca io stiu doar vreo 2 care are interval de 15 000 km si unu de 30 000 km ...
            VIO NU MA CALCA PE CAPPP !!!! Diferenta de calitate intre filtrele de motorina era vizibila cu ochiul liber in ceea ce priveste densitatea hartiei elementului filtrant . Filtrul de polen cu carbon activ il gasesti in catunul tau pe ingaraj.ro , mi-a fost adus de un nepot care a fost la sediul magazinului si l-a cumparat !
            Daca ma mai provoci promit ca te tund zero si in mod sigur voi avea cativa juveti care ma vor ajuta !!!

            Comment


            • #7
              io iti pot zice de ex ca filtru de combustibil de la nipparts e poate identic sau mai bun ca ala de la toyo ...:> si filtru ala de cabina cu carbon la banii aia ... ma indoiesc...

              si fi hatent ca dau cu prashtia dupa migu tau , ai grija =))

              Comment


              • #8
                Originally posted by zeus View Post
                io iti pot zice de ex ca filtru de combustibil de la nipparts e poate identic sau mai bun ca ala de la toyo ...:> si filtru ala de cabina cu carbon la banii aia ... ma indoiesc...

                si fi hatent ca dau cu prashtia dupa migu tau , ai grija =))
                HERTH+BUSS JAKOPARTS 1283652 Filtru, aer habitaclu Latime [mm]: 198 mm
                înaltime [mm]: 19 mm
                Lungime [mm]: 220 mm
                Calitate: ORIGINAL HERTH+BUSS
                Tip filtru: Filtru carbon activ
                incepand cu an fabricatie: 01/00/05/2
                41,36 RON
                51,29 RON
                Cat priveste filtrul de motorina este un MANN pe care ti-l aduc la urmatoarea intalnire .

                Tare carcotas mai esti ...

                Comment


                • #9
                  aha , dar cati km este recomandat sa il ti ? conteaza asta mult .. si filtru MANN.. ma lashi )=)) 99% e facut in Romanica ala ... biliv mi ...tu stiii ca io stiu nishte dinastea

                  Comment


                  • #10
                    fratilor nu mai dati informatii eronate k la un d4d de 2 .0 intra 6 litri de ulei nu 6,7.m-am luat dupa voi si am luat 7 litri si o intrat doar 6 si e maxim nivelu.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Bogdan21 View Post
                      fratilor nu mai dati informatii eronate k la un d4d de 2 .0 intra 6 litri de ulei nu 6,7.m-am luat dupa voi si am luat 7 litri si o intrat doar 6 si e maxim nivelu.
                      Mai Bogdan , la Iasi e si chestia aia cu ocaua ... !
                      Acum serios vorbind , au intrat 6 doar daca nu ti-au schimbat filtrul de ulei ! Crede-ma ca la fiecare revizie am stat langa masina si chiar 6,7 litri au intrat .

                      Comment


                      • #12
                        In motorul 2.0 D4D de 116 cp intra 5.9 litri de ulei.
                        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                        Comment


                        • #13
                          la 2.0 d4d 116 cai 5,9 L daca nu schimbi si flitru de ulei; daca i-ai schimbat si filtru, mai pune pentru siguranta inca 0,4 L.
                          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by brewed View Post
                            la 2.0 d4d 116 cai 5,9 L daca nu schimbi si flitru de ulei; daca i-ai schimbat si filtru, mai pune pentru siguranta inca 0,4 L.

                            Salut tuturor!
                            Am si eu un avensis din 2003 85 kw 115 cai motor 2.0 diesel luat de vreun an si jumatate si cand am facut schimbul de ulei cu toate filtrele incluse, am pus ulei 5w-40 Castrol Edge full syntetic turbo diesel 6,7 litri si slava lui Dumnezeu nu a papat ulei deloc, este la acelasi nivel!Acum mai am vreo 500 de km pana trebuie sa il schimb din nou, mentionez ca il schimb din 15000 in 15000.

                            Comment


                            • #15
                              As dori sa va intreb ce tip de ulei trebuie sa pun pentru servodirectie pentru ca manualul utilizatorului este in franceza si nu prea inteleg,este sub nivelul minim cu aproape un deget,am intrebat in magazin si mi-a zis ceva dar era de culoare rosie si la mine este verde!Este importanta si culoarea nu?Va rog sa imi dati un raspuns!Multumesc!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google