Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Radare Fixe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    In ultimul timp am observat si eu ca s-au inmultit radarele mobile care te pescuiesc cind ti-e lumea mai draga, la care le pui si pe cele care stationeaza prin santuri, dupa tufisuri, prin curbe...
    Ce nu vede politia (sau nu vrea sa vada) sint de exemplu taximetristii care n-au reguli de circulatie si nu numai. Plina patria de tarani cu masini puternice din calea carora trebuie sa fugi. Se cred invincibili si merg cum si pe unde ii taie capul.

    Apropo de natie si civilizatie: incepm sa mergem cu viteza legala, sa respectam semnele si indicatoarele de circulatie, sa-i respectam pe ceilalti participanti la trafic, nu mai depasim aiurea sa-l scoatem in sant pe cel de pe contrasens (cum de multe ori se intimpla), nu mai depasim coloana la semafor, nu mai plecam de pe banda "la stinga" inainte! Ce utopie!
    Last edited by Dion; 05-05-2009, 12:40 PM.

    Comment


    • #47
      -eu propun sa nu mai plateasca nimeni amenzile si nici rovinieta;
      -ma enerveaza cumplit faptul ca nesimtitii astia au pus radarele in multe zone unde pericolul sa accidentezi pe cineva din cauza vitezei este aproape nul,pur si simplu nu justifica amplasarea unui radar!!!!!
      tocmai am aflat ca politia a retras avizele de functionare ptr toate radarele fixe;uraaa!!!

      Comment


      • #48
        Originally posted by costake View Post
        tocmai am aflat ca politia a retras avizele de functionare ptr toate radarele fixe;uraaa!!!
        Oare? Sursa?

        Comment


        • #49
          pe site-ul realitatea

          Comment


          • #50
            Articol aparut azi in Gazeta de Sud

            Poliţia a retras avizul de funcţionare pentru radarele fixe amplasate în ţară în urma unor contracte încheiate de primării cu societăţi particulare. Singurul sistem de depistare a vitezei care rămâne în funcţiune este cel de pe DN1, care aparţine în totalitate Poliţiei.
            Suspendarea aparatelor radar fixe amplasate de autorităţile locale a fost cerută de şeful Poliţiei Române, chestorul Petre Tobă, începând cu data de 24 aprilie, iar motivul ar fi lipsa cadrului legal general de funcţionare pentru aceste sisteme. Şeful Direcţiei de Poliţie Rutieră din IGPR, Lucian Diniţă, a confirmat suspendarea activităţii radarelor. "Am retras avizul de funcţionare până la reglementarea situaţiei", a declarat acesta, fără să ofere şi alte amănunte.


            Sa dea Domnul sa le autorizeze cand vor face si drumuri ....

            Comment


            • #51
              [quote=Dion;10502]
              Ce nu vede politia (sau nu vrea sa vada) sint de exemplu taximetristii care n-au reguli de circulatie si nu numai. Plina patria de tarani cu masini puternice din calea carora trebuie sa fugi. Se cred invincibili si merg cum si pe unde ii taie capul.


              taximetristii sunt intr-adevar un pericol ptr ceilalti participanti;au un IQ asemanator cu ierbivorele;
              idiotii cu masini puternice tre sa-si verse si ei frustrarile cumva;cel mai mult ma enerveaza cei care au masini gen bmw , vw de prin 1990 aduse de prin afara;mai au putin si le cade tabla iar ei le impopotoneaza cu tot felul de briz-brizuri,le tuneaza si dupa aceea le fugaresc prin oras sau pe afara sa arate cat sunt d eputernice;si mai scot si zgomote asurzitoare ca sa atraga atentia;sunt penibili

              Comment


              • #52
                [quote=costake;10513]
                Originally posted by Dion View Post
                Ce nu vede politia (sau nu vrea sa vada) sint de exemplu taximetristii care n-au reguli de circulatie si nu numai. Plina patria de tarani cu masini puternice din calea carora trebuie sa fugi. Se cred invincibili si merg cum si pe unde ii taie capul.


                taximetristii sunt intr-adevar un pericol ptr ceilalti participanti;au un IQ asemanator cu ierbivorele;
                idiotii cu masini puternice tre sa-si verse si ei frustrarile cumva;cel mai mult ma enerveaza cei care au masini gen bmw , vw de prin 1990 aduse de prin afara;mai au putin si le cade tabla iar ei le impopotoneaza cu tot felul de briz-brizuri,le tuneaza si dupa aceea le fugaresc prin oras sau pe afara sa arate cat sunt d eputernice;si mai scot si zgomote asurzitoare ca sa atraga atentia;sunt penibili
                Pe astia ii vad doar in retrovizoare macinand din dinti .... ce ma omoara sunt *baietii* de la tara cu Logan-uri pe care au lipit o aripioara de rechin si care , cu tigara in coltul gurii si cu muzica lui Guta , iti dau blitzuri in localitate sa le faci loc sa te depaseasca ei , cu viteza de aproape 100 de kmh ... culmea este ca dupa ce ies din loaclitate nu mai au nici un tupeu ... sincer si cu regret constat ca traim mult in urma timpului actual ... si asta va persista deoarece abandonul scolar este fara precedent ...

                Comment


                • #53
                  Tristete mare...asta era un business bun, mai ales pe timp de criza!
                  2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                  2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                  Comment


                  • #54
                    [quote=vali44;10524]
                    Originally posted by costake View Post

                    Pe astia ii vad doar in retrovizoare macinand din dinti .... ce ma omoara sunt *baietii* de la tara cu Logan-uri pe care au lipit o aripioara de rechin si care , cu tigara in coltul gurii si cu muzica lui Guta , iti dau blitzuri in localitate sa le faci loc sa te depaseasca ei , cu viteza de aproape 100 de kmh ... culmea este ca dupa ce ies din loaclitate nu mai au nici un tupeu ... sincer si cu regret constat ca traim mult in urma timpului actual ... si asta va persista deoarece abandonul scolar este fara precedent ...

                    asta cu macinatu a fost f tare
                    da, am uitat sa-i mentionezi si pe acesti pitecantropi care-ti dau blitzuri;
                    oricum vb in zadar;tre sa ne asumam pana la urma faptul ca facem parte din aceata tara minunata

                    Comment


                    • #55
                      am patit o faza acu 2 saptamani :ma intorceam de la buzau si la intrarea in brasov este amplasat un radar la cateva sute de metri dupa intrarea in brasov: stiam de el dar nu stiam exact unde se afla< mergeam cu 70 si brusc vad radarul;franez pana la 55 si merg in continuare gandindu-ma ca m-a luar radaru dar in acelas timp fiind f intrigat de faptul ca nu am vazut semnul cu intrarea in brasov desi stiam unde se afla;
                      ma intorc peste juma de ora inapoi sa inteleg totusi de dce nu am vazut semnul cu Brasov!! stupoare:in dreptul semnului se aflau 2 tiruri stationate (probabil dormeau soferii); a crezut ca fac o criza de nervi si am fsot cat pe ce sa ma duc sa le bat in geam la acesti nenorociti de tiristi di cauza carora , probabil,sute de soferi si-au luat amenzi in ziua aia nevazand indicatorul de intrare in localitate;am vrut sa le fac o poza ceva sa trimit politiei dar neavand aparat m-am lasat pagubas
                      iaca am ami descoperit un specimen din era jurasic;e plina Romania!!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google