Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pregatire de vara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pregatire de vara

    Vara sanie si iarna car.

    Sunt in cautare de anvelope noi pt Avensis, 1.6. Cele originale au crapat toate (4 ani si 30 mii km).

    Ce parere aveti despre Hankook Ventus Prime 2 K115 205/55 R16 94W* Tyre label / efficiency classes: B B 69 dB

    Dintre cele accesibile la pret, sunt cel mai bine cotate. Afara sunt 65-75 Eur bucata.

    Aveti sugestii?

  • #2
    Originally posted by iuliano56 View Post
    Vara sanie si iarna car.

    Sunt in cautare de anvelope noi pt Avensis, 1.6. Cele originale au crapat toate (4 ani si 30 mii km).

    Ce parere aveti despre Hankook Ventus Prime 2 K115 205/55 R16 94W* Tyre label / efficiency classes: B B 69 dB

    Dintre cele accesibile la pret, sunt cel mai bine cotate. Afara sunt 65-75 Eur bucata.

    Aveti sugestii?
    Eu am luat Yokohama S-Drive 205/55R16 91 W dar inca nu le-am montat . Incearca Toyo si , de ce nu , Continental . Nu recomand Michelin deoarece , din spusele celor care le-au folosit , de cand au trecut la Energy Saver le-au prostit rau ! Regret acest lucru deoarece masina mea a venit echipata cu Michelin Pilot Primacy si am ajuns cu ele la 63000 km , evident scazand maxim 2500 km facuti in sezonul rece cu cele de iarna .

    Comment


    • #3
      Nu toate anvelopele Michelin sunt Energy Saver. De obicei astea sunt din gama low cost si de touring. Mai au pe langa ele Primacy HP, Pilot Sport 3 samd, anvelope UHP. Oricum, in general anvelopele Michelin sunt scumpe, deci nu cred ca se incadreaza in bugetul tau. Pentru niste anvelope durabile si de buna calitate, atunca o privire si la noile Bridgestone Turanza T001. Costa in jur de 340 de lei bucata pe dimensiunea care o vrei tu. Daca bugetul este chiar atat de limitat si cele Hankook sunt ok. Nu stiu insa cum stau la durabilitate.
      Last edited by OvidiuH; 02-07-2013, 11:02 AM.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #4
        Pretul este important, dar nu decisiv. Oricum pe piata noastra este mai mare decat cel extern. Indicii BB1 conteaza, ca si faptul ca in DEX este printre primele. Totodata, nu cred ca nemtii i-ar favoriza pe coreeni in evaluari. In privinta durabilitatii, nu exista inca suficiente date. Am vazut insa revizii la 35 sau 45ooo km.

        Iau in considerare si Continental Premium Contact 5, care are un scor bun. Bridgestone Turanza este clasificat al saptelea in acelasi test in care Goodyear Efficient grip este primul. Este adevarat insa ca testul pare a faviriza performanta pe drum ud.

        Testele insa nu sunt edificatoare decat pentru dimensiunile testate. Iar 205/55 R16, desi este cea mai utilizata dimensiune in Europa, nu are multe teste pe suficiente produse.

        As vrea unul dintre cele mai pneuri. Specificatiile producatorului, testele si evaluarile utilizatorilor sunt criteriile. Pretul mare nu insemna mare lucru. Doar marketing. Ramane sa vad ce gasesc mai usor acum pana la inceperea primaverii.

        Test results Profile Ventus Prime 2 K115: DEX: (4.48)
        Tyretest.com Ø2,2 Average based on 247 test results

        2012 Autoreview Touring Tyre Test
        1st: Hankook Ventus Prime2
        Total: 80.2 / Dry: 18 / Wet: 37 / Rolling Resistance: 8 / Comfort: 8 / Overall: 9.2

        Comment


        • #5
          Cu Turanza T001 nu o sa vezi prea multe teste pentru ca au fost lansate in vara lui 2012. Cele de pe net sunt in mare parte cu modelul vechi. Eu cu cele vechi, ER300, am facut deja aproape 50.000 km.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #6
            Sunt fericitul posesor al unor noi incaltari: EfficientGrip Performance, 205/55 R16, 91V, fabicate in 2013. Am optat pentru ele datorita caracteristicilor foarte bune. As fi considerat si Toyo sau Yokohama, dar se adapteaza mai greu la cerintele europene. Altfel sunt convins ca merita.

            Caracteristicile sunt B, A, 1, garantia de 3 ani, iar costul 345 lei buc. De ce sa platesc mai mult pentru performante inferioare? Ramane sa vad cum rezista la uzura. Goodyear EfficientGrip este OE pentru Avensis la aceasta dimensiune. Diferenta fata de Performance am aflat-o din UK. Nu am gasit-o pe site-uri. Este o versiune noua ce se va extinde.

            Comment


            • #7
              N-am reusit sa incarc pozele trimise. Esential, schimbarea se refera la reducerea tensiunii interne (temperatura) anvelopei. Vechile Efficientgrip, vor deveni EfficientGrip Compact, pentru dimensiunile mici de pneuri.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google