Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

[Cumpar] Toyota Avensis 1.8 2008+

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Cumpar] Toyota Avensis 1.8 2008+

    Vrea sa cumpar o Toyota Avensis 1.8 fabricatie 2008+, cu dotari cat mai multe (senzori parcare, oglinzi rabatabile electric, scaune incalzite).

    Nu am vazut niciuna in sectiunea Publicitate asa ca sunt deschis unor oferte si pt o Corolla an minim 2008.

    De preferat sa aibe cat mai putini km, neparat FARA ACCIDENT si cu reviziile la zi.

  • #2
    sa inteleg ca sunt atat de fiablile incat nu le mai vinde nimeni--astept oferte chiar si de RAV4-- am vazut una si m-am cam indragostit

    Comment


    • #3
      Originally posted by ursuman View Post
      sa inteleg ca sunt atat de fiablile incat nu le mai vinde nimeni--
      Raspunsul este DAAAAA !!!!

      Comment


      • #4
        pai si eu ce fac sa am si eu Toyota mea ?

        Comment


        • #5
          Cauta ca pana la urma vei gasii !
          Se vand cam greu, merg bine si nu prea se strica .
          In 4 ani inafara de zgomotul de la etrieri (care nu este defapt un defect ) nu am avut nici o problema .
          Bafta la cautat.
          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

          Comment


          • #6
            1. Ca sugestie, poti tine sub observatie aici http://www.toyotasecondhand.ro/searc...age=1&type=14&.
            In momentul acesta e un 1,6 cu f putini km, simpluta (banuiesc ca a fost masina de test) si un 2.0 diesel break - ambele din 2008.
            2. O concluzie pe care am tras-o in urma unei discutii cu un dealer: periodic, dealerii isi reinnoiesc masinile de test, printre altele si Avensis. Daca esti interesat de noul model, iti sugerez sa suni pe la reprezentantele Toyota din zona si sa-i intrebi daca au de vanzare si la ce pret. Pe site-ul de mai sus, am mai vazut astfel de oferte bune la noul Avensis.
            3. Sau daca posezi o suma mai maricica, profita acum http://www.toyota.ro/cars/new_cars/oferta_limitata.aspx. Cand ma gandesc cat am dat eu pe ea!

            Comment


            • #7
              Caut ce sa fac- nu renunt. Am trecut de la ford Mondeo la VW jetta-- Corolla- Avensis sa ajung intr-un final la RAV4.

              Acum oscilez intre Avensis si RAV4 (neaparat manuala 6 trepte).
              Apropo Avensis 1,8 este si cu 5 si cu 6 trepte, si daca 1,8/2.0 au distributiile pe lant?

              Va multumesc.
              Last edited by ursuman; 11-27-2011, 17:31 PM.

              Comment


              • #8
                Ave nou are 6 trepte la toate motoarele. Distributie pe lant au toate modelele dupa 2006.
                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                Comment


                • #9
                  1) Am gasit un Rav4 35000 Km la vreo 14500E motor 2000 Benzina--- acum nu stiu ce sa fac - omul nu prea mai lasa deloc la ea, e putin peste ce as fi eu dispus sa dau-- oare merita-- si daca da sa ma duc in Pipera la test cu ea inainte sa o iau?

                  2) Pentru cei din Bucuresti-unde va faceti reviziile - numai Pipera- se pot face si cu piese cumparate de voi (ma refer in special la filtre, placute)? Apropo pe forum exista si persoane care te pot ajuta in caz de necaz, mecanici de toyote - priceputi si ieftini ?

                  3) M-au cam luat durerile de cap cand am citit de consum- 18 in oras WTF, eu speram sa fie la un 9-10%mixt-ul-- e realizabil (condus 60 in afara, 40 oras)?

                  Ce-mi place la forum-- NU aveti probleme cu Toyotele-- am avut inainte 2 renault-uri si cand intrai pe forum la belele.....

                  Mai astept si eu lovele de la asiguratori si sper sa vb si din postura de egali Hai " La Multi Ani" tuturor toyotistilor si romanilor in general

                  Comment


                  • #10
                    Nu a mai raspuns nimeni -- ati plecat deja toti in concedii --?

                    Eu inca mai astept banii, deci tot fara masina sunt. Varianta RAV4 a cazut -- acu e lupta crancena (in mintea mea) intre Avensis 1,8 2008 SOL (10000E) vs Accord Executive 2008 (12500E). Nu stiu ce sa fac!

                    Comment


                    • #11
                      Cand a fost sa cumpar Avensisul, am aruncat un ochi si la altele. Ce nu mi-a placut la Acord: desi mai lunga, spatiul interior este mai mic! Nici bordul nu m-a prea atras. Desi exteriorul este mai sportiv si pozitia la volan.
                      Oricum eu eram chitit pe Toyota de la inceput!
                      La ce m-as mai uita eu: comparatie stare de intretinere interior si exterior; km; eventuale accidente; comparatie consum (cealalta e tot pe benzina?); dotari; aspecte de ordin financiar:capacitate cilindrica - impozit mai mare; comparatie costuri intretineri; pret casco; Avensisul il iei cu 5 ani intretineri gratuite?; ce au in plus fata de dotarea clasica (anvelope iarna cu jante, navigatie, camera marsarier, etc).
                      Desi banuiesc ca toate acestea le-ai luat in considerare.

                      Comment


                      • #12
                        Da este adevarat cu spatiul -- Avensis-ul are din belsug -- dar ce am priceput ca la directie si tinuta de drum ar fi net superioara Accord-ul. Si eu tot spre Toyota inclin -- dar as vrea NOUL Avensis in 6 trepte -- dar NU se gaseste SH si nou e prea scump.
                        Despre motorizari nu vreau sa depaseasca 2L, neaparat benzina si manuala.
                        Daca aleg Toyota ce sa iau 1,8 sau 2?

                        Comment


                        • #13
                          Eu unul nu sunt vitezoman. Daca e sa analizez strict specificatiile tehnice pentru masini asemanatoare (aceeasi km, stare interior si exterior), as merge pe motorul de 1,8 din considerente financiare (RCA, casco, impozit, consum, la revizii un pic difera).
                          Cat despre senzatiilela volan, ii las pe cei care au condus aceste motorizari.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google