Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Calitatea toyota...!?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    La cit de laudat e sistemul lor de management al calitatii - unde intra si serviciile post-vinzare, ma uimeste indolenta angajatilor Toyota RO. Scuze de genul mentionat anterior sint jenante.
    Ma intreb oare ce face Toyota Europa? Au primit scrisoarea de protest colectiva si efectul a fost cam zero. Daca ar pune paru' pe valahi ar trebui sa se schimbe ceva.

    PS: Cert e ca pe mine m-au cam pierdut de client in viitor. Pentru mine caliatea marcii Toyota e o iluzie. O masina nu e compusa doar din grup moto-propulsor, directie si suspensie.

    Comment


    • #47
      Originally posted by Dion View Post
      Ma intreb oare ce face Toyota Europa? Au primit scrisoarea de protest colectiva si efectul a fost cam zero. Daca ar pune paru' pe valahi ar trebui sa se schimbe ceva.

      PS: Cert e ca pe mine m-au cam pierdut de client in viitor. Pentru mine caliatea marcii Toyota e o iluzie. O masina nu e compusa doar din grup moto-propulsor, directie si suspensie.
      Scrisoarea a fost redirecţionată automat spre Toyota Romānia.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #48
        PS: Cert e ca pe mine m-au cam pierdut de client in viitor. Pentru mine caliatea marcii Toyota e o iluzie. O masina nu e compusa doar din grup moto-propulsor, directie si suspensie.[/quote]
        Pe vremuri cand faceam astfel de remarci, MS moderator Mushu imi dadea P.M.-uri ca am devenit prea incomod cu criticile mele la aceasta marca...

        Comment


        • #49
          Calitatea indoielnica a anumitor componente ale masinilor e o realitate. Fiecare e liber sa-si exprime o opinie, chiar daca deranjeaza.
          Daca scrisoarea a fost redirectionata automat (in opinia mea o greseala), inseamna ca Toyota Europa are incredere oarba in filiala din Ro.

          PS: Remarca "daca ai cap ia-ti alta" se cam poate generaliza...si culmea la marca in cauza, cel putin la modelele 2008, atit vopseaua cit si parbrizul sint superioare calitativ (fapt constat personal) la un pret mult mai mic. Asta cam da de gindit.
          Last edited by Dion; 08-27-2008, 20:30 PM.

          Comment


          • #50
            Vorbind de indolenta celor de la service..

            Am la munca o Mazda B2500. De fiecare data cand imi vine "randul" sa ma duc cu ea la revizie ma apuc cu mainile de cap.

            O data am sunat am facut programare si la ora 4 eram acolo. In ziua aceea ne-am dat peste cap prgramul firmei ca sa putem merge la revizie. Mi-au spus ca in 3 ore e gata.
            Am ajuns la 7 cu un coleg sa o luam si o vad pe acelasi loc de parcare. I-am zis in gluma ca mai stau cu el ca poate nu au facut-o. Ajungem inauntru si ne zice domnu` Turbatu ( chiar asa il cheama ) ca imediat o facem si intr-o ora e gata.

            Alta data vb cu alt tip, alt service de-al lor, si-mi zice sa fiu acolo la 8 . Ma trezesc cu greu si ajung acolo sa vad ca deshid la 9.

            Alta programare mi-o face la ora 13. Ajung la ei si cand intreb cand e gata imi spun ca acum e pauza de masa deci peste o ora o sa imi ia masina....

            Pierdusem cheia si am comandat alta. Cand vine cheia ma suna si ma cheama pt 2 ore ca sa o programeze. Ajung la ei si-mi pun o bucata de metal in mana(semana a cheie,dar era fara zimtii aceia) si ma trimit la un strungar in piata ca sa mi-o slefuiasca dupa modelul original. Ma cert cu ei, cauta in depozit,gasesc cheia buna,prelucrata si apoi imi spun ca tre sa vin alta data ca cel care face programarea cheii e in concediu. Ei ma sunasera sa vin sa facem cheia...

            V-am povestit toate astea pentru ca cei care nu au mai avut alte masini sa aiba un termen de comparatie. Asa ceva nu am intalnit niciodata la service Toyota. Intr-adevar trebuie sa astepti mult dupa unele piese dar in nici un caz 3 luni pt un spoiler din Austria. Eu am mai sunat sa mai pun o intrebare-doua si desi "duduia" era complet paralela ( habar n-am de ce mai raspunde la telefon ) m-a sunat dupa juma de ora si mi-a raspuns.

            Acum ce sa zic.... cum ti-e norocul.....

            Comment


            • #51
              La Toyota iti repara masina cu ciocanul (scula fundamentala a romanului) cum a constatat un prieten.

              Comment


              • #52
                Dupa ce m-am izbit de nesimtirea crasa a celor de la Toyota RO, am trimis mail celor de Toyota Europa.
                Si-au cerut scuze si am primit asigurarea (din nou si de data aceasta una europeana ) ca voi fi contactat in cel mai scurt timp. Sint curios.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Dion View Post
                  Dupa ce m-am izbit de nesimtirea crasa a celor de la Toyota RO, am trimis mail celor de Toyota Europa.
                  Si-au cerut scuze si am primit asigurarea (din nou si de data aceasta una europeana ) ca voi fi contactat in cel mai scurt timp. Sint curios.
                  Ce-ai mai facut?Te-au contactat oamenii?Europenii vorbesc-ca ai nostri nu se pun oricum!

                  Comment


                  • #54
                    Buna, eu am avut masina in service la TOYOTA, deoarecea mi-a lovit-o un bou, iar pentru schimbare: bara fata, spiler fata, capota fata, faruri, masina mea a zacut 2 luni de zile in SERVICE TOYOTA. Ce pot sa mai spun, cand intrebam: "De ce sta asa de mult masina la ei in service, ma duceau cu zaharelul", voi mai stiti de asemnea cazuri? Ce despagubiri sunt, daca sunt? Daca stau sa ma gandesc bine, nici macar "ne pare rau nu am auzit".
                    Daca cunoasteti asemenea cazuri, v-as ruga sa scrieti.
                    O zi buna.
                    Corolla 1.4 D-4D DPF Luna M/T 2017

                    Comment


                    • #55
                      Nu exista niciun fel de despagubiri. Le poti cere masina de schimb doar daca ai probleme pe garantie.
                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Corolla View Post
                        Ce-ai mai facut?Te-au contactat oamenii?Europenii vorbesc-ca ai nostri nu se pun oricum!
                        Intr-adevar, europenii au pus "miticii" in miscare. Am fost sunat a doua zi. Am ramas uimit cit de eficient a fost mail-ul catre Toyota Europa.

                        Comment


                        • #57
                          Pe zi ce trece, ramin din ce in ce mai uimit, de cit de proasta poate fi vopseaua...se zgirie si cind bate vintu' mai tare.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Dion View Post
                            Pe zi ce trece, ramin din ce in ce mai uimit, de cit de proasta poate fi vopseaua...se zgirie si cind bate vintu' mai tare.

                            cred ca problema este generala;
                            Anul trecut sefii de la Toyota jp au fost ''urecheati'' de catre Imparatul Japoniei cu privire la scaderea calitatii marcii
                            Se pare ca soluti finala e sa le rupa urechile

                            Comment


                            • #59
                              M-am convins personal de calitatea "extraordinara" a marcii. A ramas doar renumele, ca realitatea....

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Dion View Post
                                M-am convins personal de calitatea "extraordinara" a marcii. A ramas doar renumele, ca realitatea....

                                eu personal inca mai cred;daca japonezii au ajuns sa-si calce pe onoare atunci maine ma duc sa-mi iau bicicleta sau...ricsa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google