Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Avensis 1.8 Luna vs. Corolla 1.6 Sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by mariusx View Post
    nu stiu alti cum gandesc .. dar eu recomand din tot sufletul avensis.
    Nu stiu dar cu corola am mers in momentul in care m-am dus sa imi ridic avensis-ul .. am mers vreo 5-7 km. Motorizarea e aceeasi .. dar diferentele majore sunt de interior.
    Adica plasticele sunt mai "ecologice" adica mai proaste la atingere, pielea , carbonul si inox-ul dispar.
    Plus ca avensis-ul e facut in uk si corolla in Turcia.
    Daca diferenta ar fi fost de 3 mii intelegeam .. dar asa cand sunt aceleasi pret eu nu inteleg cum se mai poate cumpara corola
    Diferenta este data de motorizare diferita si nivelul de echipare (vezi titlu thread). Daca e sa compari Avensis cu Corolla pe aceeasi motorizare si nivel de echipare o sa descoperi diferenta de pret. De asemenea, Corolla este asamblata in Japonia, iar din cate am inteles, de anul asta se va asambla in Africa de Sud. In Turcia se asamblau modelele E12, iar acum Aurisul.
    "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

    Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

    Comment


    • #17
      Originally posted by mariusx View Post
      Plus ca avensis-ul e facut in uk si corolla in Turcia.
      daca era facuta in turcia corolla fii sigur ca as fi ramas la meganul meu de alta data!! Este in Japonia, printre singurele masini de piata facute ca sa zic asa:"la mama lor acasa"
      Un amic are avensis: masina este super dar la plastic este asemenea corollei si sunt anumite chestii care fac diferenta, plecand de la clasa masinii
      si eu as alege avensis, dar e imbatranit , vine altceva din urma...asta este un alt motiv.

      Comment


      • #18
        Originally posted by giovi_buru View Post
        daca era facuta in turcia corolla fii sigur ca as fi ramas la meganul meu de alta data!! Este in Japonia, printre singurele masini de piata facute ca sa zic asa:"la mama lor acasa"
        Şi robotul din Turcia e mai prost decât ăla din Japonia ? Sau te gâdilă faptul că pe o hârtie scrie Made in Japan.
        Last edited by OvidiuH; 01-21-2008, 14:22 PM.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #19
          NU! Evident e acelasi lucru, insa pot fi unele diferente la materialele si consumabilele folosite;
          Eu am fost multumit de meganul meu, nu foarte multumit, ci doar multumit; cred ca intre versiunea care se facea in Franta (sau se face HB) si cea facuta in TR este o diferenta; cel putin asa vad eu

          Comment


          • #20
            Nu compara Renault cu Toyota, sunt firme total diferite din punctul de vedere al controlului calităţii.
            Materialele sunt aceleaşi fie că maşina e făcută în Turcia, Japonia sau Africa de Sud.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #21
              Originally posted by OvidiuH View Post
              Şi robotul din Turcia e mai prost decāt ăla din Japonia ? Sau te gādilă faptul că pe o hārtie scrie Made in Japan.
              ideea e ca robotul din turcia inspira aer balcanic si asta dauneaza grav sanatatii .... .

              Comment


              • #22
                Asta pentru noi care nu suntem familiarizati cu ceea ce presupune un sistem de management al calitatii. Daca japonezii nu erau siguri ca produsul final din Turcia nu va avea aceeasi calitate cu cel japonez atunci nu investeau in fabrica si mai ales in pregatirea angajatilor (inclusiv schimbarea mentalitatii). Asa ca nu asta e fondul problemei si cel putin la Toyota nu asta ar trebui sa influenteze alegerea finala.
                Yaris Hybrid Ist generation

                Comment


                • #23
                  Originally posted by hgflo View Post
                  Asta pentru noi care nu suntem familiarizati cu ceea ce presupune un sistem de management al calitatii. Daca japonezii nu erau siguri ca produsul final din Turcia nu va avea aceeasi calitate cu cel japonez atunci nu investeau in fabrica si mai ales in pregatirea angajatilor (inclusiv schimbarea mentalitatii). Asa ca nu asta e fondul problemei si cel putin la Toyota nu asta ar trebui sa influenteze alegerea finala.
                  Ba cred ca da!Majoritatea celor care ne-am luat Corolle am fost influentati in proportie >90% de faptul ca masina e fabricata in Japonia si asta o certifica declaratia vamala ce insoteste masina la cumparare!

                  Comment


                  • #24
                    Mie imi plac mult ambele masini. E o diferenta de clasa intradevar. Si la varsta ta (si a mea ca suntem cam pe acolo) parca e mai potrivita o Corolla. Mi se pare mai tineresca, Avensisul e pt oameni mai maturi cu familie; copii; job care impune un anumit standard etc...nu pentru curse cu A4 . Si mai e o chestie Avensisul made in Turcia si Corolla made in Japan. Sper ca nu am suparat pe nimeni dar eu unul am avut pretentia ca masina sa fie facuta la mama ei, de altfel am si cerut seria de la dealer cand am comandat-o sa ma conving ca e fabricata in Japonia.
                    Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                    Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Corolla View Post
                      Ba cred ca da!Majoritatea celor care ne-am luat Corolle am fost influentati in proportie >90% de faptul ca masina e fabricata in Japonia si asta o certifica declaratia vamala ce insoteste masina la cumparare!
                      Iete că eu am o Corolla de aproape 3 ani făcută la "mama ei" la Sakarya, īn Turcia. N-am schimbat la ea nici măcar un bec īn perioada asta.
                      Ca fapt divers, pe vechiul forum apărea un studiu conform căruia fabrica din Turcia are o rată mai mică de erori decāt cea din Anglia de exemplu.
                      Lăsaţi prejudecăţile astea obosite.
                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • #26
                        Avensis-ul este fabricat doar in Anglia si numai acolo.
                        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by OvidiuH View Post
                          Iete că eu am o Corolla de aproape 3 ani făcută la "mama ei" la Sakarya, īn Turcia. N-am schimbat la ea nici măcar un bec īn perioada asta.
                          Ca fapt divers, pe vechiul forum apărea un studiu conform căruia fabrica din Turcia are o rată mai mică de erori decāt cea din Anglia de exemplu.
                          Lăsaţi prejudecăţile astea obosite.
                          Acu' nu te oftica!Da zi tu cum suna:"Made in Japan"/"Made in Turkey"!

                          Comment


                          • #28
                            Sună a Toyota. Maşina o iei pentru ce îţi oferă, nu pentru hârtia de import. Şi în cazul Ford e aceeaşi poveste.

                            Toyota's factory in Turkey has been the leader in efficiency among all Toyota plants; it had even rated higher in that aspect than the plants in Japan.



                            Acu' nu te oftica, dar asta e realitatea.
                            Last edited by OvidiuH; 01-21-2008, 20:07 PM.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by OvidiuH View Post
                              Sună a Toyota. Maşina o iei pentru ce īţi oferă, nu pentru hārtia de import. Şi īn cazul Ford e aceeaşi poveste.

                              Toyota's factory in Turkey has been the leader in efficiency among all Toyota plants; it had even rated higher in that aspect than the plants in Japan.



                              Acu' nu te oftica, dar asta e realitatea.
                              Realitatea e cum si-o vede si percepe fiecare!Cata vreme masinile nu ne-au creat probleme deosebite...Noi sa fim sanatosi si sa ne-mpartasim fiecare experientele sale despre cea ce ne-a placut sa conducem!

                              Comment


                              • #30
                                Haideti ca deja s-a ajuns off topic.

                                @duhne: Parerea mea este ca ar trebui sa-ti cantaresti impresiile dupa un drive-test cu Avensisul si sa le compari obiectiv. Nu sustin ideea cu "masina tinereasca" vs Corolla. Nu uitati ca 23nst are Avensis (sau avea?) si e de-o varsta cu voi si e fan declarat Avensis. Iti recomand deci un drive-test si apoi mai vorbim.
                                "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                                Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google