Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multam'

    Multumesc tuturor pentru informatii.. masina e cu banii jos deci nu-mi trebuie aprobare sa ies cu ea din tara, motorina este, zama de parbriz este! Mersi mult kataman, am gasit si cricul si mersi si pentru info legate de ungvignete si austvignete
    O sa iau si cartea, o sa iau si numere de telefon iar cand ma intorc promit sa povestesc cei 2mii de km exact asa cum i-a simtit masina

    Comment


    • ti-ar mau prinde bine si un GPS, dar cred ca este inclus in planurile tale
      Perla Alba

      Comment


      • Uf! Nu credeam sa postez asa devreme chestii in genul celor ce urmeaza - de fapt, speram sa n-o fac niciodata - dar... asta e. Viata ti le arata pe toate, fie ca-ti place, fie ca nu. Asadar: am luat-o . Nevinovat! Adica mi-a pocnit un prost masina parcata, pentru o ferchezuiala, chiar de fata cu mine. Am crezut ca fac apoplexie cand mi-am vazut odorasul luat inainte de un Matiz. Omul dadea cu spatele si in acelasi timp cauta un telefon mobil prin habitaclu. Si avea loc sa treaca si un camion pe langa masina, fir-ar sa fie! Mi-a raschetat masca fata, in lateral dreapta, si o parte din aripa dreapta fata, care s-a si infundat putin. Cel mai nasol e ca eram si cu spatele, imi pregateam furtunul si buretele, ca daca-l vedeam cum vine racneam la el si poate nu se mai intampla. Mi-a distrus placerea de a avea un lucru nou si absolut impecabil. N-are nici o luna masina!

        Partea a doua: impresii despre noua Corolla

        Am aproape 1000 km acum, asa ca ma duc in service si rezolv doua probleme la pachet. Asa cum am promis, alatur si eu impresiile mele, prin comparatie, pe alocuri, cu "tancul" pe care l-am avut anterior si vizavi de cele postate de ceilalti posesori de Corolla de pe forum.

        1. Tinuta de drum impecabila. Masina zboara pur si simplu, mi se pare usoara ca un fulg, se asterne la drum cu o harnicie demna de toata lauda, chiar in regimul de turatii de rodaj, pana-n 3000. Asfaltul e prietenul ei, se lipeste de ea numai bine, stabilitate minunata in curbe, si asta fara ESP. Cred ca e stabilizata si aerodinamic, la viteze peste 80 km/h.

        2. Motor silentios si docil, o placere sa-l auzi cum zumzaie si-si face treaba.

        3. Da, trenul de rulare e clar mai zgomotos decat la Audi 200, nu-mi explic de ce. Apropo, cauciucurile cu care mi-a venit masina sunt Good Year de vara, un model sport, made in Japan. Mai arunca ceva pietricele, dar nu s-au pietrificat si nu cred ca si-au pierdut din aderenta.

        4. Da, antifonarea e doar partiala, m-am uitat special pe la roti. Pe dedesubt inca n-am avut ocazia, dar n-o s-o scap cand o sa fiu in service si o s-o vad pe elevator. Se aud, intr-adevar, pietricelele pe dedesubt, chestie care la Audi nu exista. O sa-i intreb daca mi se permite sa-i trag un antifon ca la carte.

        5. Slava domnului, nu am (inca?) probleme cu display patat la CD player, cu frane care sa scartaie, cu greierasi in bord sau aiurea, cu lufturi inegale sau cu lumini care sa bata prost.

        6. Toba de esapament e impecabila, nu prezinta rugina. O sa ma uit la tot sistemul de evacuare pe dedesubt, in service. Sper ca maine.

        7. Mi se pare ceva mai firava decat Audi, ma rog, economia de material tipic japoneza, dar daca rezistenta e ok, nu am a ma plange de acest aspect.

        8. Nu am deocamdata probleme cu stergatoarele. Isi fac treaba foarte bine. N-am remarcat sa arunce apa pe oglinda laterala.

        9. Confortul si calitatea materialelor ma multumesc, nu tin sa am bord din piele si alte figuri. Singura chestie care ma deranjeaza e plasticul de la volan, ca am Terra si nu e in piele, dar o sa-l imbrac. Imi transpira mainile intr-o veselie pe el, la drum lung, neaparat trebuie sa ma ocup de problema. Culmea e ca nici la Audi nu aveam piele, dar n-am simtit nevoia sa intzolesc volanul.

        10. Da, se pare ca BC-ul nu prea le are cu meseria. Ce sa-i faci? E doar o impresie, deocamdata, poate sunt sub influenta celor citite prin celelalte post-uri, dar asa-mi "miroase" si mie, ca indruga verzi si uscate. Poate facem upgrade la un moment dat, cine stie? Poate chiar Toyota va avea bunul simt sa remedieze problema...

        Cam atat ar fi, la o prima strigare

        Comment


        • Observatii corecte!E demn de remarcat,daca tot te duci la revizie,sa-i intrebi daca se poate regla ceva la precizia de kkt a BC pe care o are masina.E jenant sa trec de la Logan la Toyota si sa constat ca am pierdut un BC foarte exact!

          Comment


          • salut.
            stie cineva cum pot ajunge sa umblu in bord in partea stanga ?
            zornaie ceva in zona aeratorului din partea stanga si vreau sa intervin acolo sa izolez sursa de zgomot. se aude destul de tare chiar la vibratii mici .
            din ce am citit in cartea tehnica in partea stanga este un panou detasabil pentru niste sigurante.

            Comment


            • Originally posted by David View Post
              stie cineva cum pot ajunge sa umblu in bord in partea stanga ?
              zornaie ceva in zona aeratorului din partea stanga si vreau sa intervin acolo sa izolez sursa de zgomot.
              David, nu te baga, caci masina e in garantie. Lasa-i pe cei de la service sa-ti rezolve problema. Normal ar fi fost sa nu miste nimic in masina fara acordul tau dar asta e. Du-te la baietii de la service si spune-le.

              Comment


              • Originally posted by schiriac View Post
                David, nu te baga, caci masina e in garantie. Lasa-i pe cei de la service sa-ti rezolve problema. Normal ar fi fost sa nu miste nimic in masina fara acordul tau dar asta e. Du-te la baietii de la service si spune-le.
                Si-au luat baietii masuri de precautie si au scris in carnetul de garantie ca zgomotele interioare nu fac obiectul garantiei!Nemerniciile astea nu cred ca le face o alta firma care se respecta!

                Comment


                • Cred ca ai dreptate, Corolla. Nu m-am uitat inca pe carnetul de garantie, dar imi amintesc ca am mai citit pe forum despre chestia asta cu garantia la zgomotele interioare. Totusi, cred ca "prevederea" asta e tipic romaneasca, nu as baga mana-n foc ca e opera celor de la Toyota Japan sau World. Oricum ar fi, e nasol si de toata jena.

                  Comment


                  • pai treaba sta cam asa
                    masina merge brici, nu am cuvinte imi place din ce in ce mai mult
                    acum o sapatamana mi-au schimbat etrierii de pe spate la pipera,in garantie, huruiau cand puneam frana la mersul cu spatele
                    am 2 chestii care ma seaca :

                    1
                    la plecarea de pe loc un bocanit infundat de plastic, se aude foarte clar, exact cand las ambreiajul sa plece, nu e de la ambreiaj, e undeva de la scut, galerie de evacuare ceva, ideea e ca trosneste si cei de la service au spus ca intradevar nu sunt nebun, si o sa se rezolve. La telefon inainte de programarea pentru schimbarea etrierilor m-a sunat o tipa sa ii confirm ca vin la service si mi-a spus ca pe langa etrieri se va rezolva si o problema legata de prinderea la evacuare, stiau de poblema si nu au rezolvat-o. o sa inisit, ma voi duce la ei....
                    2
                    marea problema este bordul care nu prea pare bine ancorat , prins, fixat.
                    mi-a zornait o perioada sub displayul de la senzorii de parcare lipit de bord in zona montantului A din drepata, am bagat o hartie impaturita si mucles ...
                    dar in stanga bordului, in zona aeratorului stanga si in zona cozorocului de la display e desprins ceva acolo. daca trec de exemplu pe dale betonate se aude zrr.. zrr.. , nu stiu, element metalic, ceva... sunt convins ca se poate rezolva. Credeti-ma ca nu sunt maniac, merg chiar cu muzica in masina, se aude rau .... . vreau sa rezolv problema, eventual poate facem un topic constructiv cu bug-urile ce se pot rezolva. raspunsul celor de la service a fost : pai desfacem tot bordul sa vedem ...., nu merci .
                    asa ca mai bine pun eu mana cu grija, a doua oara cand am fost in pipera si am spus de zgomote au uitat...

                    Comment


                    • Am inteles. Man, citeste ce a scris Corolla pe forum, legat de zgomotele interioare, ca el si-a rezolvat multe din ele. Roaga-l sa-ti dea o sugestie, daca nu gasesti ce-ti trebuie. Din cate am citit eu, omul chiar se pricepe si-ti poate fi de ajutor.

                      Comment


                      • Originally posted by Corolla View Post
                        Si-au luat baietii masuri de precautie si au scris in carnetul de garantie ca zgomotele interioare nu fac obiectul garantiei!Nemerniciile astea nu cred ca le face o alta firma care se respecta!

                        Total fals, eu am fost sapt trecuta si m-am plans de un greiere in bord, m-au programat pt astazi, azi am dus masina in service , au dat baietii bordul jos, au izolat, lipit toate firele care atarnau pe acolo, incheieturile de la bord, totul a intrat pe garantie- costuri zero

                        Si ca sfat , mergeti in service ( baietii ( cel putin in Iasi) stiu exact unde sa umble , nu va peticiti masina cu carpe sau cauciucuri ca la dacia din 1900 toamna si nu va mai luati dupa carcotasi
                        Last edited by XofinB; 04-01-2008, 19:05 PM.

                        Comment


                        • Xofin B, sa inteleg ca acum este liniste ?
                          adica nu mai ai greieri ?
                          nu stiu ca sa fac..masina imi place de n-am cuvinte, dar bordul e de kk-o
                          nu e ancorat bine, zdrangane la anumite vibratii de nu-i adevarat. cand mai merg cu cineva in masina il intreb daca e ceva ce e in neregula in masina, si am auzit de la 3 oameni " pai iti zbarnaie si in stanga si in dreapta ceva" am zis ca-s eu nebun, dar nu-i asa
                          nu stiu ce sa fac , le-am spus astora de la service si s-au cam facut ca ploua, ca ar trebui programare ptr demontarea bordului, ca, nu acum , ca daca il demontam apar alte zgomote ...
                          Last edited by David; 04-02-2008, 10:03 AM.

                          Comment


                          • Originally posted by David View Post
                            Xofin B, sa inteleg ca acum este liniste ?
                            adica nu mai ai greieri ?
                            nu stiu ca sa fac..masina imi place de n-am cuvinte, dar bordul e de kk-o
                            nu e ancorat bine, zdrangane la anumite vibratii de nu-i adevarat. cand mai merg cu cineva in masina il intreb daca e ceva ce e in neregula in masina, si am auzit de la 3 oameni " pai iti zbarnaie si in stanga si in dreapta ceva" am zis ca-s eu nebun, dar nu-i asa
                            nu stiu ce sa fac , le-am spus astora de la service si s-au cam facut ca ploua, ca ar trebui programare ptr demontarea bordului, ca, nu acum , ca daca il demontam apar alte zgomote ...
                            Bordul chiar are probleme si adevarul este la mijloc.
                            Xofin si-a rezolvat problemele, este adevarat, dar in Iasi. Acolo, angajatii din service s-ar putea sa fie oameni sufletisti, carora le pasa de munca lor si de imaginea in fata clientului.
                            Tu, cred ca ai fost in Bucuresti, unde am mai spus-o si o repet, in service Pipera sunt niste infumurati care urmaresc sa incaseze bani fara sa-i merite iar in service Vitan sunt oameni draguti, plini de intentii bune si incompetenti, incepand cu seful de service cu care am stat de vorba.
                            A mai scris cineva ca in service Pitesti ar fi buni profesionisti - nu am probat.
                            Ideea de baza este ca bordul da unele semne de oboseala (mai ales dupa 8000-10.000 de km), masina este destul de silentioasa si se aud toate alea prin ea (daca ar fi fost mai zgomotoasa nu mai bagai in seama greierasii), cauzele pentru care are greierasi sunt minore si se pot inlatura dar nu stim daca desfacand bordul si inlaturand o chestie minora, nu vor aparea adevaratele zgomote, majore.
                            Cine incearca chestia asta ar fi bine sa ne spuna si noua concluziile.

                            Comment


                            • Deocamdata este liniste totala (chiar ma mira, ca tot incer sa aud cate ceva-si se mai aude doar verigheta pe deget ) , o sa vad pe viitor cat o sa tina, cert e ca din cate am inteles au incercat sa izoleze cam tot ce putea sa provoace pe viitor zgomote.
                              Iar pt a le inlatura singura solutie e sa dai bordul jos, pt ca principalul generator de zgomote e manunchiul de fire ce trece pe acolo.
                              Acum bineinteles ca depinde de maistri

                              Comment


                              • Am vazut ca foarte multi au postat despre zgomote in bord dupa ce si-au montat echipamente suplimentare cum ar fi alarme si/sau senzori de parcare. Despre greierasi care s-au auzit chiar din prima zi, la unii. Ce sa va spun? Cred ca depinde foarte mult si de echipa care executa accesorizarile in plus. Si mie mi-au montat cei de la service-ul Toyota (Mega Auto) din Iasi senzori de parcare. Am peste 1100 km facuti cu masina dar nu se aude nici macar o Drosophilla, daramite un greiere. Iar drumurile in Iasi sunt vai de capul lor. Singura chestie care deranjeaza si pe care o pot confirma 100% este, asa cum am mai aratat, antifonarea partiala, pe care o voi rezolva zilele astea, si din cauza careia se aud intr-adevar pietricelele pe dedesubt. Ba, imi face impresia, chiar si in lateral, cumva, pe la praguri. Sper din tot sufletul sa nu fie asa.
                                Last edited by schiriac; 04-03-2008, 05:04 AM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google