Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Comparatie consum - Carte vs Realitate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • buna! eu am pe avensisul meu 1.8 si gaz si va pot spune ca fac aproximativ 550km cu un plin de gaz si benzina de 50 ron..cum un plin de gaz ma costa 150ron => ca fac 550km cu 200ron, 36,36ron/100km.

    Comment


    • imi poti spune cat te-a costat instalatia GPL? cutia este manuala sau automata?
      multumesc! am rav4 d4d, dar vreau benzinar cu gpl! se incalzeste repede iarna, intretinere mai ieftina!

      Comment


      • Cu un D4D de 2l 6l/100Km x 6ron/l=36Lei/100Km.La ce e mai bun gazul ?

        Comment


        • Atat consumi tu in oras?
          Nu cred ca media de 36.36 se referea la mers afara. Atunci chiar nu avea sens GPL.



          Originally posted by RUNO View Post
          Cu un D4D de 2l 6l/100Km x 6ron/l=36Lei/100Km.La ce e mai bun gazul ?

          Comment


          • Un consum estimat si verificat de mine in Bucuresti acum iarna orice regim de mers 7.5-8% nu am depasit niciodata, iar la drum o medie de 150 km/ora 6-6.5%

            vara ceva mai putin

            2.0 D4D (2008)

            Comment


            • iulian are perfecta dreptate la 2.0 d4d

              Comment


              • extra urban : 440 km,autostrada 140km/h, aprox100 km/h, 7.7% .
                Urban ( bucuresti ) decand cu vremea ceva mai calda a scazut la 11.8 %
                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                Comment


                • Salut.toate bune şi frumoase. Am citit că majoritatea posesorilor de ave 1.8 sunt mulţumiţi de consum. Să scoţi 5-6 litri/100 km este o performanţă pt un motor pe benzină şi gabaritul avensiului. Dar am văzut că majoritatea au cutii manuale. Şi īntrebare: despre consumul cu transmisia multidrive s? Bine la un mers normal nu cu 100 īn localitate.Īntreb că mă bate gīndul să īmi schimb yarisul meu cu un avensis cu această transmisie. Nu mai vreau manuală,vreau un pic de confort. Ce părere aveţi?precizez că eu folosesc maşina 80% extraurban la viteze de 90-100 km/ora.

                  Comment


                  • salut, daca imi permiti un sfat, toate toyotele cu transmisie asta au probleme, citeste pe forumuri, e un fiasco al toyotei, ia cutie automata daca nu mai vrei manuala
                    Ave 1.8 Luna '08

                    Comment


                    • Originally posted by Tudor Catalin View Post
                      salut, daca imi permiti un sfat, toate toyotele cu transmisie asta au probleme, citeste pe forumuri, e un fiasco al toyotei, ia cutie automata daca nu mai vrei manuala
                      despre ce forumuri vorbesti si despre care probleme??? am vazut masini cu 200000 cu aceasta transmisie si care nu au avut nici o problema...

                      Comment


                      • Se referea probabil la MMT-uri.
                        Dar Avensis -ul nu are modelul asta de cutie automata.
                        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                        Comment


                        • Originally posted by Tudor Catalin View Post
                          salut, daca imi permiti un sfat, toate toyotele cu transmisie asta au probleme, citeste pe forumuri, e un fiasco al toyotei, ia cutie automata daca nu mai vrei manuala
                          Da dar automată nu are decīt 2.2 d4-d, iar consumul este cam la acelaşi nivel cu 1.8 cvt. Ca să nu mai vorbim de taxe, revizi şi altele.mai aştept păreri de la cei care au această transmisie.

                          Comment


                          • Originally posted by Legionaru' View Post
                            Se referea probabil la MMT-uri.
                            Dar Avensis -ul nu are modelul asta de cutie automata.
                            scuze daca am incurcat borcanele, intr-adevar ma refeream la MMT, am crezut ca este acelasi lucru
                            Ave 1.8 Luna '08

                            Comment


                            • MM-T-ul este depăşit nu degeaba toyota a echipat noul auris 1.6 cu transmisie cvt.scuze dacă este of- topic .

                              Comment


                              • Originally posted by catalin563892 View Post
                                Avensis 2.2 D-CAT - pe autostrada 140km/h - 8%, urban 12-14%
                                Originally posted by brewed View Post
                                2.2 D-cat, consumuri/suta km
                                urban ( bucuresti ) : 11.5 ( vara, AC ) , 14.00 iarna ( -20 C ). sub 10.7 niciodata urban
                                drumuri prin RO , extraurbane , inclusiv autostrada ( 100-150) , 8.1-9.5 L
                                drumuri pe afara , extraurbane, autostrada -pilot automat(130-170) : 7.4-9.5 L
                                condus mai vioi
                                M-ati uns la suflet cu cifrele astea.
                                Am si eu un Avensis 2.2 D-CAT, cumparat din Germania de vreo doi ani, si ma gandeam ca imi consuma cam mult. Dar m-ati linistit.
                                Uite si feedback-ul meu, masuratori de la plin la plin:
                                In oras am undeva intre 7,8 si ... depinde;
                                Pe national sub 7 e f greu de scos (pentru mine, ca nevasta-mea poate).
                                Pe autostrada am avut 6,2-6,3 condus relaxat cu 120-140, drum de peste 7000km (3600km dus, si intors).
                                Iar la 180-190 prin Germania mi-a iesit consum de 9,7 .

                                Un lucru e sigur, cand am calcat acceleratia ZBOARA!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google