Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Comparatie consum - Carte vs Realitate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by daculiber View Post
    true! are consum bunicel;EU posed zilnic o Corolla de 1.4 diesel, abia a-mplinit anu',are la bord 19750 km,produsi astfel: lunar un drum Brasov Urziceni Slobozia;un drum la mare cu aglomeratie crancena in Ct(Cernavoda- Ct= 2 h) si la plecare aprox la fel;+un drum Bv-Cluj-Oradea;restul km comisi in Bv.Calc de bord arata viteza medie 38 km/h si un consum......4.6 l/100km.
    multumitor desi e cam puturoasa,are doar 90hp;pe serpentinele de la comarnic la urcare cand veneam de la mare,bagajele de rigoare + sotia +feciorul,m-a facut un logan 1.6 16 valve; m-au apucat dracii da' n-am reusit sa mai trec de ala
    Sa stii ca Loganul chiar isi face treaba in banii lui,spre deosebire de alte firme mai sonore si mai piperate...dar numai atat din pacate!(na c-am pus-o si de-o rima!)

    Comment


    • #77
      m-a facut un logan 1.6 16 valve; m-au apucat dracii da' n-am reusit sa mai trec de ala


      Ca sa nu te mai faca si altadata,trebuie sa mentii turajul la inceputul cuplului si sa-l astepti.El are nevoie de turaj mare ca sa stea in cuplu,deci de treapta inferioara si nu il va lasa inima sa tina motorul foarte turat...iar cand iti vine bine,il faci!
      Cu dieselul este altfel decat cu benzina:aici cuplul duce masina,nu turajul...
      Cu timpul vei invata si ai sa vezi ca Loganul de 105cp nu poate sa-ti faca fata pe drum in urcare si cu viraje!Mai vorbim despre asta.

      Comment


      • #78
        ms mult dar tu ce model avensis ai ,din ce an eu am din 2003 si asa am auzit ca la modelul asta din 2003 nu se poate reseta din buton numai cand bag benzina.am facut cum miai spus si na mers.

        Comment


        • #79
          La mine mai nou consumul sta pe la 11-11.5 in oras ce e drept in aglomeratia de la 8 dimineata de pe mihai bravu-stefan cel mare.Daculiber , acel logan te-a facut pe curbe pt ca tie iti este prea mila sa iti turezi masina , daca schimbi la 2000 e normal sa iti dea mucu un logan . duo si tu la 4000 ture ca nu are nimic motorul, duce si chiar ii place; daca o tineai in cuplu 2800-3800 nu cred ca mai avea ce sa iti faca cu tot 1.6 le lui.

          Comment


          • #80
            14.500 km parcurisi 60% -oras; 40% afara aprox, fara resetare computer de bord pana acum (nu ca nu stim dar eram curios sa vad si io consumul mediu real aratat de bc), 8.5 l/100 - avensis 1.8 si ii dau nu ma las .

            Comment


            • #81
              Salutare.

              La al meu Avensis 2008 1.8 VVT-i cutie automata cu doar 5.000km parcursi, consumul nu scade sub 12.5l/100km, 80% in "minunatul" oras.

              Comment


              • #82
                Am facut un drum de la Caracal, Bacau , Piatra Neamt , Roman si retur - total 1156 km , consumul mediu indicat de BC a fost de 5,6 litri si viteza medie de 77,4 kmh . Mentionez ca am plecat dimineata , am *mancat* ceva blocaje in Bucuresti dar am venit noaptea cand traficul a fost mult mai lejer , am reusit sa traversez Bucurestiul in numai 45 de minute . Doar asa am reusit sa scad consumul .

                Comment


                • #83
                  salut!
                  sa ma prezint posesor de luxus is 250,audi a8 si mai nou de toyota avensis D-4D 2,2....eu am scos 10 litri afara din oras de la videle pana la rucar dar mers cu mai mult de 130 km/h(inafara de in serpentine)iar cu lexusul am scos 11 litri dar am mers pe autosdrada si cu 250 km/h....tot acelasi drum..iar cu a8-ul am scos 9 litri dar am mers numai cu 120(inafara de pe autostrada unde sa invartea pe langa mine un x5 ba sa depaseasca..ba sa nu..si am calcat pedala pana la 200 km/h si cand m-am uitat inpoi..nu l-am mai vazut hahah)

                  Comment


                  • #84
                    Este curios de mare consumul, deoarece am mers cu RAV4 D4D 2.2 cam 1100 km (Constanta - Brasov si retur ), afara m-am dus si la 140 am urcat muntele dar nu am trecut de 6,5 la 100 km.
                    Cu Avensis D4D 2.0 am avut consumul inastantaneu de 7.5 % la viteza de 200 km/h, iar la o viteza medie de 115 km/h la un drum de circa 500 km (Constanta-Fetesti-Buzau si retur) am avut un consum de 5.9 %, in comparatie cu masina de serviciu Peugeot 207 1.4 diesel la care am obtinut viteza medie de 67 km/h si consum de 6.4 %

                    Comment


                    • #85
                      Eu am obtinut consumuri de la 5.3 pe ruta Iasi - Bucuresti - Costinesti - Iasi
                      Mers regulamentar si putin peste.
                      Dar si consum de 8.5 l/100 pe ruta iasi - vatra dornei. Ce e drept am calcat-o tare ..
                      sub 4000 de ture nu a stat .. chiar daca era cu a 3 si a 4-a

                      Pe traseul Bucuresti - Iasi - consum de 8 l/100 media ~ 100 km/h ca am facut o oprire si s-a resetat calculatorul.

                      In weekend am facut iar traseul Iasi - Bucuresti - Costinesti - Iasi - masina full si in portbagaj si inauntru. Pana la intrare in bucuresti aveam 6 l/100 la iesire am avut 6.9 dupa autostrada am ajuns la 6.7 (aproximativ 130 constant viteza de pe GPS.. deci pe bord 140) si pana la costinesti am ajuns la 7.2 mers bara la bara 3 metri pe urma iar stat. La intoarcere am calcat-o .. nu viteze asa multe dar multe depasiri in turatie mare .. si am ajuns la 7.2.

                      Concluzia mea .. Dupa 30 mii cu avensis-ul :
                      1. NU imi pare rau ca nu mi-am luat diesel
                      2. Sunt foarte multumit de consumul masini si de faptul ca cat de tare o conduci asa de mult consuma. Lucru care nu se prea intampla chiar asa la diesel sau la alte masini.
                      3. Imi pare rau ca nu mi-am luat luxury de 2.0 ... dar poate e mai bine asa :P
                      Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

                      Comment


                      • #86
                        SI EU am un avensis 2.2D. ce consum ai .. eu am un 11-12 in oras si 7,5 afara
                        =====
                        www.totaltop.ro - director web

                        Comment


                        • #87
                          Avensis 2.0 d4-d.
                          Masina are abia cca 1600km.
                          Inainte sa faca 1000 am facut un drum Rm. Valcea - Baia Mare (prin Sibiu, Cluj, Dej). M-am mai plimbat si in Baia Mare nitel. In total 472 de km facuti cu motorul cam in 2000 de ture (cat s-a putut).

                          Am mers regulamentar, usurel, fara sa se depaseasca 120 km/h pe alocuri.
                          Facut plinul la pompa... 24 de litri. => un consum de ~5%.

                          Deci, fata de carte e pe-aproape.

                          Bafta!

                          Comment


                          • #88
                            Traseu Caracal - Focsani si retur , 726 km consum pe BC 5,9 . Am alimentat plin pe plin si am ars 47,85 litri , calculul , daca nu am gresit , este de 6,03 litri la 100 km .

                            Comment


                            • #89
                              Vali, pana la urma cat te-a costat revizia de la Focsani? ai mai dat cam 150 lei pe motorina. Dar din cate am inteles a meritat, mai ales din perspectiva experientei pozitive traite

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by cristib View Post
                                Vali, pana la urma cat te-a costat revizia de la Focsani? ai mai dat cam 150 lei pe motorina. Dar din cate am inteles a meritat, mai ales din perspectiva experientei pozitive traite
                                Pretul a fost de 267 lei , in conditiile in care mi-au schimbat un bec la un proiector , bec al carui pret este de 50 lei ! Culmea este ca dupa schimbarea becului proiectorul tot nu se aprindea ... firul ers ros de un sobolan ....au vrut sa ridice din nou masina , sa demonteze scutul metalic si sa-mi puna din nou becul meu doar sa nu-l platesc pe nedrept pe cel ce nu trebuia schimbat !!! Am refuzat , mi-a fost rusine de bunul simt al acestor oameni ! In conditiile in care uleiul si filtrele ma costasera 430 lei , motorina am consumat de 160 de lei .... nu consider ca am facut o economie fabuloasa dar am putut sa discut cu oamenii fara sa-i simt reticenti in a-mi da informatii tehnice , fara sa fiu nevoit sa nu-mi verific personal masina pe sub ea , etc . Culmea este ca am gasit sub ea , pe lonjeronul din dreapta , o suprafata de pe care era julit antifonul si oamenii au folosit un spray cu zinc pentru a acoperi julitura . Apoi , fara sa le cer au schimbat pe garantie niste tije pe care culiseaza sitemul de etriere spate ... Intr-un cuvant , nu regret absolut deloc faptul ca am mers la ei !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google