Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Comparatie consum - Carte vs Realitate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jus
    replied
    iulian are perfecta dreptate la 2.0 d4d

    Leave a comment:


  • iulianD-4D
    replied
    Un consum estimat si verificat de mine in Bucuresti acum iarna orice regim de mers 7.5-8% nu am depasit niciodata, iar la drum o medie de 150 km/ora 6-6.5%

    vara ceva mai putin

    2.0 D4D (2008)

    Leave a comment:


  • iuliano56
    replied
    Atat consumi tu in oras?
    Nu cred ca media de 36.36 se referea la mers afara. Atunci chiar nu avea sens GPL.



    Originally posted by RUNO View Post
    Cu un D4D de 2l 6l/100Km x 6ron/l=36Lei/100Km.La ce e mai bun gazul ?

    Leave a comment:


  • RUNO
    replied
    Cu un D4D de 2l 6l/100Km x 6ron/l=36Lei/100Km.La ce e mai bun gazul ?

    Leave a comment:


  • rav4me
    replied
    imi poti spune cat te-a costat instalatia GPL? cutia este manuala sau automata?
    multumesc! am rav4 d4d, dar vreau benzinar cu gpl! se incalzeste repede iarna, intretinere mai ieftina!

    Leave a comment:


  • ionutzstan
    replied
    buna! eu am pe avensisul meu 1.8 si gaz si va pot spune ca fac aproximativ 550km cu un plin de gaz si benzina de 50 ron..cum un plin de gaz ma costa 150ron => ca fac 550km cu 200ron, 36,36ron/100km.

    Leave a comment:


  • brewed
    replied
    2.2 D-cat, consumuri/suta km
    urban ( bucuresti ) : 11.5 ( vara, AC ) , 14.00 iarna ( -20 C ). sub 10.7 niciodata urban
    drumuri prin RO , extraurbane , inclusiv autostrada ( 100-150) , 8.1-9.5 L
    drumuri pe afara , extraurbane, autostrada -pilot automat(130-170) : 7.4-9.5 L
    condus mai vioi

    Leave a comment:


  • catalin563892
    replied
    Avensis 2.2 D-CAT - pe autostrada 140km/h - 8%, urban 12-14%

    Leave a comment:


  • cristiavensis
    replied
    Originally posted by mev View Post
    Avensis 2.2 diesel consumul meu este;

    In afara:

    4.3, dar asta insemna mers fff subturat (viteza 6 la 90)
    5.8 mers normal
    5.7 autostrada viteze intre 140 si 160

    In oras:

    Intre 9 si 13 iarna
    acum 8.5

    P.s. 2.2 diesel 150 ps d-4d

    aceeasi motorizare am si eu, doar ca pe autostrada imi consuma 6-6.5 viteza 140 la ora

    Leave a comment:


  • mev
    replied
    Avensis 2.2 diesel consumul meu este;

    In afara:

    4.3, dar asta insemna mers fff subturat (viteza 6 la 90)
    5.8 mers normal
    5.7 autostrada viteze intre 140 si 160

    In oras:

    Intre 9 si 13 iarna
    acum 8.5

    P.s. 2.2 diesel 150 ps d-4d

    Leave a comment:


  • iulianD-4D
    replied
    Salut

    AVENSIS 2.0 D 4D, 2009, consum de 4.3 la o viteza de 110-120 km.h pe Bucuresti - Pitesti masina plina

    Leave a comment:


  • pdg_73
    replied
    Doar extern, 4,6 -- 4,8 -- 5%

    Leave a comment:


  • pdg_73
    replied
    AVENSIS 2.0 D 4D, 2008, 62500 KM. Consum mediu pe 2000 km (facuti in cca. o luna), 5.3% (70% extern, cu viteze de la 120 in sus, si 30% oras, fara multe semafoare). Motorina amestecata (Rompetrol, OMV si Petrom).

    Leave a comment:


  • AmigoX
    replied
    Consum

    Consumul mediue pe un Avensis D4D motor 2000 am consul in jur de 5 - 5.5. Cel mai mic consum (dar chiar am mers sa scot consumul mic si am avut grija la consum) am scos 4.0. Oricat am incercat mai putin de 4.0 nu am reusit, dar oricum eu sunt super multumit de consum ... in oras ajung si la 6.8 - 7 ... dar foarte rar ...

    Leave a comment:


  • zeus
    replied
    Vali tzara prazului e dincolo de Szlatina ... la tine e asa un fel de ceapa turbata =))

    Leave a comment:

Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
Politica de Securitate Google