Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu se rupe nimic.
    Doar "nuca".
    http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

    Comment


    • #17
      Multumesc Legionaru,

      Ma mai adresez catre tine cu o intrebare: la Toyota Avensis , motor D4D exista un furtun care pleaca din filtru de aer spre motor ( sper ca nu vorbes aiurea) prin care trec vaporii de ulei , sau aer cald ceva de genul care la capete este usor umezit.
      Unii spun ca nu este motiv de ingrijorare, tu te-ai confruntat cu aceasta problema ?
      Ce imi poti recomanda ?

      Cu respect,

      Comment


      • #18
        Originally posted by avensis75 View Post
        Multumesc Legionaru,

        Ma mai adresez catre tine cu o intrebare: la Toyota Avensis , motor D4D exista un furtun care pleaca din filtru de aer spre motor ( sper ca nu vorbes aiurea) prin care trec vaporii de ulei , sau aer cald ceva de genul care la capete este usor umezit.
        Unii spun ca nu este motiv de ingrijorare, tu te-ai confruntat cu aceasta problema ?
        Ce imi poti recomanda ?

        Cu respect,
        Stai linistit , e vorba de vapori de ulei care scapa pe la imbinarea furtunului . Nu ai nici un motiv de ingrijorare ... mai ai un furtun negru , subtire si matisat care iese din turbina la partea superioara a acesteia . Daca este scapat vei avea o pierdere de putere semnificativa , deci , cand ridici capota este bine sa-l verifici vizual ! In rest , gaz si talpa ...

        Comment


        • #19
          Originally posted by avensis75 View Post
          Multumesc Legionaru,

          Ma mai adresez catre tine cu o intrebare: la Toyota Avensis , motor D4D exista un furtun care pleaca din filtru de aer spre motor ( sper ca nu vorbes aiurea) prin care trec vaporii de ulei , sau aer cald ceva de genul care la capete este usor umezit.
          Unii spun ca nu este motiv de ingrijorare, tu te-ai confruntat cu aceasta problema ?
          Ce imi poti recomanda ?

          Cu respect,
          Ti-a raspuns Vali.
          Oricum nu eram in tema pentru ca eu am 1.8 VVT-i.
          http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

          Comment


          • #20
            Bravo Vali,daca nu ai un Vali sa-l cumperi,cand il ai sa-l ....folosesti
            Si unde duce furtunasul ala? cum se numeste piesa?(hai da examen,daca iei ,prima zi de intalnire nu fumez nici macar un chistoc)
            Realizezi ca ma bagi in sevraj!!!!!!

            Comment


            • #21
              Originally posted by TIBINEL View Post
              Bravo Vali,daca nu ai un Vali sa-l cumperi,cand il ai sa-l ....folosesti
              Si unde duce furtunasul ala? cum se numeste piesa?(hai da examen,daca iei ,prima zi de intalnire nu fumez nici macar un chistoc)
              Realizezi ca ma bagi in sevraj!!!!!!
              Nu am primit Manualul de reparatii in ciuda eforturilor depuse de mine in acest sens ... ...
              Totusi , din cate stiu eu despre motoare , acel furtunas face legatura intre turbina si calculator dand informatii despre presiunea de dupa turbina , fapt ce determina cresterea cantitatii de combustibil injectat in camera de ardere deoarece presiunea in aceasta crescut ... daca gresec imi cer scuze dar tot am sa te rog sa nu fumezi ... ... imi plac prietenii vii !!!

              Comment


              • #22
                Multumesc Vali 44 si Legionaru pentru raspuns.
                Avand in vedere experienta voastra va voi adresa intrebari ( sper sa nu devin sacaitor) legate de Avensis D4D ( este prima masina capabila pe care o am si vreau sa stiu cat mai multe)
                Vreau sa fac o diagnosticare la un amic care detine un tester universal, dar am auzit de un tester ptr Toyota ,, Toyota InteligentII ".
                Intrebarea este daca are vreo importanta sa merg pe testerul universal sau pe celalalt ?
                O alta intrebare se refera la verificarea si eventual completarea cu freon ( sunt ceva semne la care trebuie sa fiu atent ? ) daca trebuie facuta la o anumita perioada ( masina este din 2005, sunt al doilea proprietar) si daca este cel mai potrivit sa fac acest lucru la reprezentanta Toyota ( inteleg ca este vorba de amestecul de ulei folosit in instalatia de clima ) sau in orice service care asigura acest serviciu ?

                Cu respect,

                Comment


                • #23
                  Originally posted by avensis75 View Post
                  Multumesc Vali 44 si Legionaru pentru raspuns.
                  Avand in vedere experienta voastra va voi adresa intrebari ( sper sa nu devin sacaitor) legate de Avensis D4D ( este prima masina capabila pe care o am si vreau sa stiu cat mai multe)
                  Vreau sa fac o diagnosticare la un amic care detine un tester universal, dar am auzit de un tester ptr Toyota ,, Toyota InteligentII ".
                  Intrebarea este daca are vreo importanta sa merg pe testerul universal sau pe celalalt ?
                  O alta intrebare se refera la verificarea si eventual completarea cu freon ( sunt ceva semne la care trebuie sa fiu atent ? ) daca trebuie facuta la o anumita perioada ( masina este din 2005, sunt al doilea proprietar) si daca este cel mai potrivit sa fac acest lucru la reprezentanta Toyota ( inteleg ca este vorba de amestecul de ulei folosit in instalatia de clima ) sau in orice service care asigura acest serviciu ?

                  Cu respect,
                  Daca masina merge nu-ti fa probleme ... vad ca esti din Bucuresti ... te sfatuiesc sa astepti pana cand vei avea un drum pe la Focsani si atunci te voi pune in legatura cu un inginer foarte inimos si serios de la Toyota Focsani iar acesta se va ocupa de masina ta la modul cel mai serios ... are recomandarea mea , si nu numai !
                  Pana atunci ar trebui sa te gandesti la ce vrei sa-ti aduca MOSUL ...

                  Comment


                  • #24
                    Multumesc Vali 44,

                    Esti foarte de treaba si sper sa beneficiez de sfaturile persoanei recomandate de tine cand voi avea drum spre Focsani.
                    Daca nu mai apar alte nelamuriri iti urez Sarbatori Fericite.

                    Cu respect,

                    Comment


                    • #25
                      Salut Vali 44,

                      Te mai deranjez cu urmatoarele intrebari:
                      1) Din experienta ta crezi ca este recomandat sa folosesc si consumabile ( filtre aer, ulei, motorina, polen ) altele decat cele de la Toyota ? Cele de la Toyota costa destul de mult.
                      2) La un nr. de 94.000 km arcurile si amortizoarele le pot considera uzate ?
                      Ma gandesc sa strang bani si sa schimb arcurile si amortizoarele fata/spate.In acest caz se schimba si flansele ? Este obligatoriu ? Care este opinia ta ?
                      3) Ce ulei de motor recomanzi :Mobil sau Castrol ?

                      Cu respect,

                      Comment


                      • #26
                        cu amortizoarele te poti duce la un itp si iti spun ei cit la % is uzate 60% is bune daca is sub 40% trebuie schimbate. un test costa in jur de 30 de lei.Eu am crezut ca ele is de bai ca auzeam un sunet cind dadeam in gropi...( defapt erau capetele la bara stabilizatoare sau bieleta antiruliu cost 65 de lei bucata - leam schimbat pe amin2 parti spate ) . Filtre ieftine si diferite marci poti cumpara la un pret poate cel mai mic din romania de pe INGARAJ.RO. acuma o saptamina le-am schimbat ulei polen si aer... total vreo 130 de lei recomndate exact pe modelu de masina in cazu meu Avnsis 1.8 2004 . Ulei am cautat castrol edge 0w30 recomdat de castrol pt Avensis sau magnatech 5w30 dar deorece nu am gasit decit 2 l din fiecare am bagat Mobil 1 ESP 5w30 45 lei litru.LA reprezentanta stiu cati baga ulei toyota care ii Mobil 1 5w30

                        Comment


                        • #27
                          baga vali ...


                          iti zic io dupa 6 ani juma un avensis are amortizoarele oki 85% flansele se shimba doar daca au joc daca nu nu ... se pot schimba si fara amortizoare. si ulri 0w-30 nu este recomandat de service dintr un motiv fff intemeiat :d

                          Comment


                          • #28
                            si ulri 0w-30 nu este recomandat de service dintr un motiv fff intemeiat :d?????
                            dc? nu mai cistiga atita la litru?:P

                            Comment


                            • #29
                              no , este o chestie pur tehnica ...

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by avensis75 View Post
                                Salut Vali 44,

                                Te mai deranjez cu urmatoarele intrebari:
                                1) Din experienta ta crezi ca este recomandat sa folosesc si consumabile ( filtre aer, ulei, motorina, polen ) altele decat cele de la Toyota ? Cele de la Toyota costa destul de mult.
                                2) La un nr. de 94.000 km arcurile si amortizoarele le pot considera uzate ?
                                Ma gandesc sa strang bani si sa schimb arcurile si amortizoarele fata/spate.In acest caz se schimba si flansele ? Este obligatoriu ? Care este opinia ta ?
                                3) Ce ulei de motor recomanzi :Mobil sau Castrol ?

                                Cu respect,
                                Filtrele pe care le-am folosit eu sunt marca MANN , despre arcuri si telescoape ti-a raspuns Vio (masina mea are abia 32000 km) iar ca ulei am folosit Mobil 1 5-W-30 , asa cum spune si cartea . In Moldova reprezentantele folosesc ulei Castrol 5-W-30.
                                Si sa nu crezi ca ma deranjezi ... ce stiu iti spun , ce nu ... iti vor spune colegii de forum !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google