Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

As vrea un Avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ave clasic este aproape la fel la greutate cu cel nou dar cel nou are la 1.6 132 cp adica mai mult decat cel clasic la 1.8
    Ave 1.8 Luna '08

    Comment


    • #32
      buna! sunt un utilizator nou si, sper, si un posesor al unui avensis. as vrea sa va cer cateva informatii, sfaturi sau pareri in ce priveste achizitionarea si pretul unei toyota.
      am gasit de curand un avensis din 2007 avand in componenta sa urmatoarele:
      -motor 1,8 vvti, 129cp
      -instalatie omologata GPL
      -dublu climatronic
      -asr, esp (habar n-am ce-s..), abs
      -servo asistat electric (nici asta nu stiu ce-i)
      -controlul tractiunii
      -oglinzi electrice, heliomatice
      -comp bord
      -senzori de ploaie
      -jante aliaj +cauciucuri vara noi + jante metal +cauciucuri iarna aproape noi
      -distributie lant
      -88.000 km
      cam atat stiu eu ca are. pretul este de 9.000 eur. masina este ingrijita, in leasing inca pana in martie, nu s-a tras pe ea...isi merita banii? precizez ca ratele la banca nu le platesc eu. va multumesc!

      Comment


      • #33
        Daca stii ca masina a fost intretinuta si nu a fost lovita eu cred ca merita.
        Masini similare se dau la vanzare cu preturi peste 9000 euro.
        GPL-ul si setul de roti de iarna sunt un avantaj.
        Eu am masina de 4.5 ani si sunt super multumit de ea.
        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

        Comment


        • #34
          Originally posted by zorro View Post
          Daca stii ca masina a fost intretinuta si nu a fost lovita eu cred ca merita.
          Masini similare se dau la vanzare cu preturi peste 9000 euro.
          GPL-ul si setul de roti de iarna sunt un avantaj.
          Eu am masina de 4.5 ani si sunt super multumit de ea.
          masina a fost intretinuta, e a unui coleg de breasla, medic stomatolog. mi-a spus ca a schimbat la ea doar filtre, ulei si placute de frana..duminica merg sa o vad. is nerabdator..pe unde am citit numai de bine scrie si aud despre aceasta masina..vroiam octavia 2 dar cred ca toyota e mai buna si mai durabila.

          Comment


          • #35
            Nu poti compara octavia cu avensis ci cu corolla.
            Sunt in alta clasa.
            Avensisul il compari cu superb-ul, passatul, vectra..
            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

            Comment


            • #36
              Originally posted by ionutzstan View Post
              masina a fost intretinuta, e a unui coleg de breasla, medic stomatolog. mi-a spus ca a schimbat la ea doar filtre, ulei si placute de frana..duminica merg sa o vad. is nerabdator..pe unde am citit numai de bine scrie si aud despre aceasta masina..vroiam octavia 2 dar cred ca toyota e mai buna si mai durabila.
              go 4 it...isi merita toti banii masina...nu stiu ce sa zic despre gpl, cat de avantajos e, inca sunt reticent in ceea ce priveste gpl pe un Avensis, insa faptul ca ai si gumele de iarna incluse e un avantaj...nu are multi km si mai ales daca actualul proprietar a avut grija de masina pana acum si i-a facut reviziile periodic nu ar trebui sa ai nici cea mai mica problema cu ea.
              Acelasi model il am si eu si sunt extrem de multumit...face toti banii..e o alegere excelenta din punctul meu de vedere.
              "we ride together...we die together,bad boys for life!"
              Avensis 1,8 vvt-i

              Comment


              • #37
                buna, tuturor! de astazi sunt de-al vostru, sunt proprietarul unui avensis facelift 2007 1.8 VVTi. e prima mea masina si sunt incantat de ea. cand am mers la lucru azi cu ea toti colegii au iesit din cabinete sa vada masina, parca mult mai asteptata de ei decat de mine ..au facut fiecare cate-o tura cu ea si s-au declarat mai mult decat multumiti. un coleg, fan inrait skoda, care imi recomandase octavia sau superb, mi-a spus dupa drive testul cu masina mea ca urmatoarea lui masina va fi o toyota . mentionez faptul ca are instalatie GPL si eu merg pe gaz deoarece imi iese mult mai ieftin..o sa postez si cateva poze pe topicul cu pricina insa nu cred ca mai repede de sambata..ma bucur mult pt masinuta si vreau sa o pastrez asa cum am primit-o.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by ionutzstan View Post
                  buna, tuturor! de astazi sunt de-al vostru, sunt proprietarul unui avensis facelift 2007 1.8 VVTi. e prima mea masina si sunt incantat de ea. cand am mers la lucru azi cu ea toti colegii au iesit din cabinete sa vada masina, parca mult mai asteptata de ei decat de mine ..au facut fiecare cate-o tura cu ea si s-au declarat mai mult decat multumiti. un coleg, fan inrait skoda, care imi recomandase octavia sau superb, mi-a spus dupa drive testul cu masina mea ca urmatoarea lui masina va fi o toyota . mentionez faptul ca are instalatie GPL si eu merg pe gaz deoarece imi iese mult mai ieftin..o sa postez si cateva poze pe topicul cu pricina insa nu cred ca mai repede de sambata..ma bucur mult pt masinuta si vreau sa o pastrez asa cum am primit-o.

                  Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente nedorite!
                  Ave 1.8 Luna '08

                  Comment


                  • #39
                    felicitari pentru achizitie si bun venit pe aci! s-o stapanesti sanatos!
                    Ai facut o alegere buna ,Ave-ul este un model care iti rasplateste asteptarile.
                    177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                    Comment


                    • #40
                      Felicitarile mele pt achizitie. Esti un norocos. Poate intr-o zi voi avea si eu una. Offf!

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Eu4yas View Post
                        Felicitarile mele pt achizitie. Esti un norocos. Poate intr-o zi voi avea si eu una. Offf!
                        multumesc mult

                        Comment


                        • #42
                          Va salut! Sunt nou pe forum si intenționez sa cumpăr un avensis 2.0 D4D din 2008 cu doar 35000 km de la un bun prieten pe care o folosea ca si a doua masina de familie. Prețul e undeva la 8500 de euro. Ideea e ca sunt in dubii deoarece am de ales între noua skoda rapid noua si acest avensis.

                          Comment


                          • #43
                            are drepate tudor catalin.eu am un avensis 2.0 d4d 2005 si nu mai scartie nimic la ea are 189.000 km si sincer sa fiu pana acu un an aveam niste drumuri de cosmar in jud.vaslui.eu cu toate masinile mele le-am tinut din scurt(adica la cea mai mica bataie sau troncaneala,service si schimbam,chiar daca mai mergeau sau nu piesele).la avensisul meu,ce-i drept cumparat de nou si doar un sofer pe masina,adica eu,nu am schimbat nici macar vreo bieleta antirului.singurele chestii schimbate la masina in afara de filtre si uleiuri au fost bucsele fata-spate de la bara stabilizatoare si asta deoarece le-am luat la un pret super bun(originale).in rest nimic si am tot testat-o.acum poate mai tine si de bafta fiecaruia sau modul de exploatare.numai bine

                            Comment


                            • #44
                              Nu ezita. Diferenta este mare.

                              Comment


                              • #45
                                Masina noua vs. Masina ceva mai veche dar cu km putini si cu siguranță ca o iau de la un cunoscut. Avensis = alta clasa, skoda rapid=o marca raspandita pe piața noastră!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google