Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum ne intretinem masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by OvidiuH View Post
    Ar fi bine daca ai putea sa pui o poza.


    Am incercat sa postez o poza la zgarietura,daca nu merge o sa mai incerc.

    Comment


    • #17
      Pare sa fie luat doar lacul. In mod normal ar trebui sa iasa la polish, sau cel putin sa o mascheze.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #18
        Poti incerca la un service Toyota si nu numai pentru o parere si daca sint amabili pot rezolva problema pe loc. Asta daca e cazul de polish.

        Comment


        • #19
          Se poate rezolva şi cu o sticlă de polish şi o cârpă de bumbac, însă doar când maşina e curată, iar afară sunt măcar 5-6 grade.
          Mă îndoiesc că cei din service ar fi aşa săritori. Cel puţin nu gratuit.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #20
            Originally posted by OvidiuH View Post
            Se poate rezolva şi cu o sticlă de polish şi o cârpă de bumbac, însă doar când maşina e curată, iar afară sunt măcar 5-6 grade.
            Mă îndoiesc că cei din service ar fi aşa săritori. Cel puţin nu gratuit.
            Poti sa imi recomanzi un tip de polish? Daca dau unde este zgariata, trebuie sa dau pe toata masina? Cate sticlute mi-ar ajunge pentru Avensis (sa dau pe toata masina).
            Iti multumesc mult pentru ajutor

            Comment


            • #21
              Nu are rost sa dai pe toata masina. E asa complicat sa mergi la un atelier de vopsitorie sa ceri o parere avizata?

              Comment


              • #22
                Originally posted by ThunderS View Post
                Poti sa imi recomanzi un tip de polish? Daca dau unde este zgariata, trebuie sa dau pe toata masina? Cate sticlute mi-ar ajunge pentru Avensis (sa dau pe toata masina).
                Iti multumesc mult pentru ajutor
                Nu văd care ar fi rostul să dai pe toată maşina.
                Dacă nu ai experienţă, decât să faci vreo boacănă, mai bine apelezi la un service specializat pe detailing.

                ex: http://www.expertdetailing.ro/
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #23
                  Mi-am cumparat un aparat de spalat cu apa sub presiune Bosh din Metro, in ideea de a spala masina ca la spalatorie. Am gasit si spuma activa tip Flowell (parca de asta folosesc si cei de la spalatorii), dar surpriza: aparatul nu-mi arunca spuma, ci doar lichid. La apa nu e problema: are presiune f mare. Dar cand ii bag lichidul in bidonas, o arunca tot lichid. Aveti idee din ce cauza nu o arunca ca o spuma? O fi presiunea insuficienta? Am incercat sa astup din orificiul de azvarlire al pistonului, dar degeaba.

                  Comment


                  • #24
                    ai nevoie de un recipient special, care se introduce ca si lancea in pistol..
                    ai aici echivalentul de la karcher (cum am eu)... si face spuma suficienta, insa depinde si de tipul spumei active/detergentului

                    ToolBarn.com offers a large selection of online power tools, hand tools, nail guns, fasteners & pressure washer parts from top brands like Milwaukee, DEWALT, Karcher, Senco, Makita & more!


                    P.S. In Practiker am vazut echivalentul de la bosch pentru rezervor spuma

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by bog_dee View Post
                      ai nevoie de un recipient special, care se introduce ca si lancea in pistol..
                      ai aici echivalentul de la karcher (cum am eu)... si face spuma suficienta, insa depinde si de tipul spumei active/detergentului

                      ToolBarn.com offers a large selection of online power tools, hand tools, nail guns, fasteners & pressure washer parts from top brands like Milwaukee, DEWALT, Karcher, Senco, Makita & more!


                      P.S. In Practiker am vazut echivalentul de la bosch pentru rezervor spuma
                      Dar am asa ceva. La piston se pot cupla 3 "chestii": o lance, o alta lance pt spalat pe dedesubt si la aripa masinii si separat bidonasul. Bidonasul se monteaza la piston prin intermediul unei alte "parti" care se cupleaza la piston ca si lancea (care e ca forma ca cea pe care o folosesti tu). Nu cred ca am fost prea explicit. S-ar putea sa fie si din cauza marimii sitei de la bidonas? Sau poate n-o fi spuma activa ce am cumparat? Ca denumire "bate" cu ce am vazut la spalatorii, mi-au confirmat si baietii de acolo.
                      Nu siu ce sa zic.
                      Mersi pt raspuns.

                      Comment


                      • #26
                        si eu am acelasi tip de aparat si ma confrunt cu aceeasi problema. sigur este din cauza sitei cu care este prevazut pulverizatorul , nu am apucat sa o demontez deoarece acum nu il folosesc...e iarna , nu ? din discutia cu cei de la spalatoria la care merg am inteles ca trebuie o sita mai deasa, ei im recomandau una de la bateria chiuvetelor . se gasesc in comert la aprox. 3 lei bucata . daca am sa rezolv , am sa postez si cum am reusit .

                        Comment


                        • #27
                          Cand rezolvi cu aparatul sa ne zici , sa facem programare la spalat !

                          P.S. Buna licoare mi-ai adus,nota 10, sa-ti dea dumnezeu sanatate si putere !!
                          Si oricand se mai poate ,sunt amator !
                          Last edited by zorro; 01-24-2009, 12:15 PM.
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #28
                            Hei , am demontat pulverizatorul...am ajustat cu foarfeca sita de baterie dar am pus doar doua site ... rezultatul egal zero ...acelasi rahat.... imi ramane de incercat doar sa pun cele patru site de la bateria chiuvetei .. e lucru dracu... daca va fi ca Zorro sa astepte sa-i fac programare sa-i spal masina , il rog sa vina cu spuma pe ea...ii fac doar exteriorul...interiorul sa si-l faca singur...va tin la curent cu ce-mi va reusi...

                            Comment


                            • #29
                              spalarea si enigmele ei

                              Aceeasi problema o am si eu. Dar am observat ca daca in momentul aruncarii samponului si agit putin bidonasul arunca ceva ce se poate spuma. La site m-am gandit si eu ca ar fi problema dar am tot lasat-o. Initial am dat si vina pe sampon. Unde pot gasi ceva decent, gen spuma activa? Pana una alta o spal la burete
                              Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

                              Comment


                              • #30
                                @moritz: Unde ai gasit spuma activa tip Flowell? Sa incerc si cu asta sa vad ce obtin. Si daca merge ne intalnim eventual pentru un schimb de experienta...
                                Auris, 1,4 VVTi, Luna+, 1G3

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google