Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Go Back   Toyota Forum - Discutii despre Toyota > O Toyota ramane intotdeauna o Toyota > Toyota RAV4

Attention Visitor:
Bine ai venit pe forumul posesorilor deTOYOTA. Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie regulamentul.

Achizitionare Rav4

Toyota RAV4

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-03-2011, 06:38 AM   #1
arttopo
Junior Member

Default Achizitionare Rav4

Buna ziua
As dori sa achizitionez o toyota Rav4, din 2007, motor 2.2, 100kw, in jur de 100000 Km. Rugamintea este daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii legate de ce ar trebui sa verific, se pot verifica kilometrii, etc. Sunt indecis RAV4 vs Hyundai SANTA FE.
Multumesc
arttopo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2011, 05:37 AM   #2
vvti
Member

vvti's Avatar

Calitativ, RAV-ul este net superior fata de SantaFe... Cat despre diesel, eu recomand benzina pentru Romania, datorita calitatii indoielnice a combustibilului diesel...
vvti is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2011, 06:30 AM   #3
arttopo
Junior Member

Quote:
Originally Posted by vvti View Post
Calitativ, RAV-ul este net superior fata de SantaFe... Cat despre diesel, eu recomand benzina pentru Romania, datorita calitatii indoielnice a combustibilului diesel...
Multumesc de raspuns, dar prefer diesel datorita consumului. Banuiesc ca motoarele toyota nu pica precum cele de Renault. Si intrebarea ar fi, ce pica cel mai des la ele?
Old 02-04-2011, 07:44 AM   #4
arttopo
Junior Member

Si inca o intrebare, motorul de 100KW nu e cam slabut pentru un 4X4.
Old 02-04-2011, 13:57 PM   #5
comentator
Senior Member

Quote:
Originally Posted by arttopo View Post
Si inca o intrebare, motorul de 100KW nu e cam slabut pentru un 4X4.
motorul nu este slabut pentru un suv... adica asta nu este o masina speciala pentru off road. Masina se comporta bine pe sosea dar si pe teren mai putin accidentat.
In functie de utilizator poate pica volanta, pompa de injectie, injectoarele sau rampa... dar poate pica si garnitura de chiulasa, chiulasa sau blocul motor! Nu se intampla des dar se poate intampla.
Santa fe este o masina destul de fiabila dar mai proasta decat rav-ul pe off road. La fel ca si la rav poate pica partea de injectie si volanta. Avand mai multa electronica decat ravul are si mai multe probleme pe aceasta parte!
Confortul din santa fe este un pic superior celui din rav.
Depinde pentru ce iei aceasta masina, depinde de pretul fiecareia...
Cat despre benzina si diesel... benzina este net superioara dieselului. Gandeste-te in cat timp recuperezi, din combustibil, pretul unei chiulase, al unei pompe de injectie sau al unei volante. Gandeste-te in cat timp recuperezi, din combustibil, diferenta initiala de pret intre motorizari!
Exista avantaje si dezavantaje!

Last edited by comentator; 02-04-2011 at 14:00 PM.
comentator is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2011, 15:11 PM   #6
gcrazvan
Member

eu am varianta diesel de aproape 5 ani de zile si nu am avut prob majore. a trb sa schimb doar bateria care m-a lasat acum 2 luni. in rest numai de bine.
dieselul trage mai bine decat benzina avand cuplul mai mare, fiind mai potrivit ptr un SUV. de asemenea valoarea de revanzare a unui diesel este mai mare decat al unui benzinar, lucru care trb luat de altfel in considerare.
gcrazvan is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2011, 17:42 PM   #7
razvan.albu
Junior Member

razvan.albu's Avatar

daca vrei sa faci si putin offroad, benzina este superioara din BIOS, ca sa zic asa. Datorita cuplului mai mic la turatii joase, nu are acea tendinta de a rupe aderenta instantaneu cum are dieselul. Cuplul mare la turatie joasa este un dezavantaj in offroad, RAV-ul neavand reductor ca si offroaderele adevarate cu motorizari diesel. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca benzinarul pe zapada si pe gheata este de poveste, nu am avut nici o problema de rupere a aderentei. Cat despre consum, este ceva mai mare, dar vorba unui baiat de pe aici de pe forum, care mi-a zis si mie la fel, "ce coaie, n-ai bani de benzina?". Nu mai vorbesc despre sunetul motorului pe benzina. Ar trebui sa incerci si una si alta, macar sa vezi care ti se potriveste.
razvan.albu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2011, 06:15 AM   #8
arttopo
Junior Member

Quote:
Originally Posted by razvan.albu View Post
daca vrei sa faci si putin offroad, benzina este superioara din BIOS, ca sa zic asa. Datorita cuplului mai mic la turatii joase, nu are acea tendinta de a rupe aderenta instantaneu cum are dieselul. Cuplul mare la turatie joasa este un dezavantaj in offroad, RAV-ul neavand reductor ca si offroaderele adevarate cu motorizari diesel. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca benzinarul pe zapada si pe gheata este de poveste, nu am avut nici o problema de rupere a aderentei. Cat despre consum, este ceva mai mare, dar vorba unui baiat de pe aici de pe forum, care mi-a zis si mie la fel, "ce coaie, n-ai bani de benzina?". Nu mai vorbesc despre sunetul motorului pe benzina. Ar trebui sa incerci si una si alta, macar sa vezi care ti se potriveste.
O sa raman tot la diesel, in conditiile in care vreau masina pentru o siguranta mai mare decat asigura o berlina si o folosesc mixt oras si afara. Diferenta de consum diesel-benzina la un 4X4 fiind cam mare. Banuiesc ca motoarele toyota sunt destul de fiabile. Distributia este pe curea sau pe lant?
Old 02-07-2011, 06:46 AM   #9
vali44
Senior Member

vali44's Avatar

Quote:
Originally Posted by arttopo View Post
O sa raman tot la diesel, in conditiile in care vreau masina pentru o siguranta mai mare decat asigura o berlina si o folosesc mixt oras si afara. Diferenta de consum diesel-benzina la un 4X4 fiind cam mare. Banuiesc ca motoarele toyota sunt destul de fiabile. Distributia este pe curea sau pe lant?
Distributia este pe lant , toate motorele Toyota dupa 2006 sunt pe lant . Cat priveste hotararea de a cumpara diesel nu te contrazic dar te sfatuiesc sa ai mare grija de la ce statii pui motorina . In rest , probleme de rupere a aderentei nu vad cum sa ai deoarece sistemul TRC functioneaza ireprosabil ... Ca un ultim sfat , inainte de a da banii e bine sa mergi la o reprezentanta Toyota si sa faci o verificare a masinii , inclusiv tester . Iti recomand reprezentanta de la Pitesti , motivezi in fata vanzatorului ca vrei sa vezi cum se comporta masina la drum intins ... bafta la cumparare si sa ne spui despre masina ta !
vali44 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2011, 06:59 AM   #10
OvidiuH
Senior Member

OvidiuH's Avatar

Send a message via Yahoo to OvidiuH

De ce nu te uiti si la Subaru Forester ? Mie unul mi se pare peste Rav4 sau SantaFe atat la posibilitati off road, cat si la performante on road.
Ai uitat sa ne spui ce te intereseaza la masina.

Last edited by OvidiuH; 02-07-2011 at 07:02 AM.
OvidiuH is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
achizitionare, cumparare, rav4, toyota

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules