Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Go Back   Toyota Forum - Discutii despre Toyota > O Toyota ramane intotdeauna o Toyota > Toyota Yaris si Yaris Verso

Attention Visitor:
Bine ai venit pe forumul posesorilor deTOYOTA. Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie regulamentul.

Intrebari Yaris 1.33 Dual VVT-i

Toyota Yaris si Yaris Verso

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 07-11-2011, 22:59 PM   #1
ionutz2oo0
Junior Member

Default Intrebari Yaris 1.33 Dual VVT-i

Salutari,

Ce jante merg puse pe Yaris(ma refer la marime) cele pe care le am acum sunt de 15" dar as vrea sa pun unele de 16" si nu sunt sigur daca incap sau nu.
Din computerul de bord al masinii(daca e pusa pe tester), se mai pot activa ceva functii gen coming home/leaving home?
Am observat ca masina mea nu are cric(sau eu sunt atat de idiot incat nu reusesc sa il gasesc) cu toate ca am toate sculele necesare in masina. Yaris-urile voastre au cric?
Ce parere aveti despre gumele Continental ContiPremiumContact 2?Mie mi se par aderente, dar se incalzesc foarte foarte repede la modul ca incepe sa miroasa a cauciuc si asta fara sa fortez masina...
ionutz2oo0 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2011, 14:22 PM   #2
agryn
Junior Member

legat de cric - sub scaunul soferului te-ai uitat? (de preferat sa te uiti din spate)
agryn is offline   Reply With Quote
Old 07-13-2011, 04:45 AM   #3
ionutz2oo0
Junior Member

Multumesc pentru ajutor. Acolo este. Nu m-am gandit ca ar putea fi acolo.
Old 07-13-2011, 06:45 AM   #4
Methane
Senior Member

Methane's Avatar

Send a message via Yahoo to Methane

Cauciucurile mentionate de tine mi se par decente ca performante. Eu le folosesc de 3 ani si nu am ce sa le obiectez. Aderenta foarte buna pe asfalt uscat, pe ploaie isi fac treaba cu brio, zgomotul de rulare este relativ scazut, franarea este extrem de buna (foarte rar imi intra vara ABS-ul) iar uzura este oarecum normala. Sa fii atent sa rotesti rotile conform manualului la 10.000 km pentru o uzura uniforma a cauciucurilor.

Singurul repros pe care il pot face este faptul ca a trebuit sa schimb un set de anvelope datorita faptului ca se deformase (se simteau mici vibratii in habitaclu la peste 100 km/h).

Nu am incercat si alte cauciucuri pentru ca pe dimensiunea asta nu ai o oferta variata.

Legat de jante, nu stiu daca poti monta jante de 16" fara sa pui arcuri speciale. Cel putin, din cate am vazut pe newata, la Yaris jantele de 16" se monteaza impreuna cu lowering springs. Dar aici cred ca alti useri vor avea o parere mai bine documentata, asa ca ii las pe ei.
Methane is offline   Reply With Quote
Old 07-13-2011, 22:40 PM   #5
ionutz2oo0
Junior Member

Multumesc pentru info legate de cauciucuri. Am fost azi la Toyota Bucuresti Sud pentru controlul acela de 1000km. Am intrebat de jante pe 16" si mi s-a spus ca imi trebuie si arcuri. Singurul repros pe care il am in legatura cu cei de la toyota(ai mei au un Rav4 si se duc doar la ei la revizii, sunt clienti fideli) este ca nu sunt in stare sa faca si ei presiunea in roti bine....iar au facut 3 in loc de 2.2 si se simte, masina e mult mai instabila dupa. Oricum, nimic ce nu poate fi rezolvat in cateva minute la o benzinarie sau vulcanizare.
Old 07-14-2011, 07:07 AM   #6
Methane
Senior Member

Methane's Avatar

Nu diferă presiunea pe faţă de cea de pe spate? La mine e 2,3 faţă - 2,2 spate, iar la D4D este 2,4 - 2,2. Şi presiunea se verifică dacă ai mers maxim 1,6 km după ce maşina a stat pe loc undeva la 5-6 ore (manualul maşinii)
Old 07-14-2011, 09:21 AM   #7
ionutz2oo0
Junior Member

Ba da, difera. Acum nu stiu daca pot sa fac exact asa cum zice manualul tot timpul...ca inseamna sa ma opresc de 2-3 ori pe zi la vulcanizare sa ii fac presiunea.
Old 07-14-2011, 10:11 AM   #8
Methane
Senior Member

Methane's Avatar

De ce de 2 - 3 ori pe zi? O data la doua saptamani este suficient.
Old 07-14-2011, 23:32 PM   #9
ionutz2oo0
Junior Member

la 2 saptamani, cam asa da fac presiunea oricum...
Old 03-13-2012, 18:55 PM   #10
florian70
Junior Member

am un zgomot intre 90 -120 de nu te auzi in masina ,a dat vina pe cauciucuri l-am schimbat dar tot se aude
florian70 is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
133, dual, intrebari, vvti, yaris

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules