Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Go Back   Toyota Forum - Discutii despre Toyota > O Toyota ramane intotdeauna o Toyota > Tuning

Attention Visitor:
Bine ai venit pe forumul posesorilor deTOYOTA. Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie regulamentul.

Tuning faruri Avensis T25

Tuning

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-16-2017, 17:29 PM   #1
mytel
Member

Default Tuning faruri Avensis T25

Buna seara. De cateva zile tot ma bate gandul sa montez pe Avensis T25 acest sistem DRL si semnalizare precum in acest filmulet
https://www.youtube.com/watch?v=N3-WdeicCAI

As avea cateva nelamuriri totusi....
1. Oare se merita munca , deoarece este destul de greu de demontat farurile pe avensis + scos sticla de la faruri +relipirea lor la loc.
2. Daca scot (anulez )becurile de semnalizare si raman doar cu aceste tuburi led pot avea probleme cu politia in trafic?(la ITP nu e problema ).
2.1 Apar erori in bord daca semnalizarea se face cu led si nu bec incandescent.
Am gasit ceva pe youtube in care se aprinde si becul de semnalizare si tubul led, dar arata urat si nu mai merita sa ma apuc.
De exemplu acesta arata ca un pom de craciun.
https://www.youtube.com/watch?v=ZJDTrkm2m-4

Astept cu nerabdare parerile voastre
mytel is offline   Reply With Quote
Old 02-17-2017, 04:47 AM   #2
dan.gutu
Super Moderators

dan.gutu's Avatar

Daca era facut filmuletul in bataia soarelui,nu cred ca mai era asa spectaculos.Daca te uiti in regulament,la modificari ale sistemului de iluminare-semnalizare,da cu virgula.Amenzile sunt destul de mari,risti retinerea CI si o vizita la RAR,binenteles cu farurile nemodificate.Daca vrei sa risti,farurile nu se desfac greu,dar trebuie atentie si migala.Ai gasit undeva acea banda cu leduri ?
dan.gutu is offline   Reply With Quote
Old 02-17-2017, 13:32 PM   #3
mytel
Member

In primul rand multumesc de opinie.
Chiar daca le folosesc doar ca DLR -uri, tot se considera modificare?
Ma gandeam ca toate masinile fabricate in ultimii ani sunt dotate cu diferite tipuri de iliminare pe timp de zi.
Am gasit pe olx ceva la 170 lei si altul la 300 , masticul acela de reetansat farul pe la 60 lei.
Ma gandeam sa pun intrerupatoare si sa le fac sa functioneze ca DLR + :
1. Semnalizare normala pe becul incandescent. (legal)
2. Doar semnalizare pe tubul led (fara bec) care se aprinde in culoarea galben (aici nu stiu daca nu cumva face figuri masina in sensul ca nu va detecta rezistenta becului si de aici mai departe probleme)
3 Becul + tubul led pe semnalizare. Nu vad de ce ar fi ilegal. Dar nu arata cine stie ce.
Daca nu se considera reclama pun anunturile aici cu materialele pe care treb. sa le cumpar pt. a ma apuca de treaba.

Last edited by mytel; 02-17-2017 at 13:34 PM.
mytel is offline   Reply With Quote
Old 02-18-2017, 04:34 AM   #4
dan.gutu
Super Moderators

dan.gutu's Avatar

Daca,gasesti omul nepotrivit,care se gandeste doar la ce scrie in legislatie,nu la caracterul functional al modificarii,este posibil sa ai probleme.Pentru treaba cu sesizarea rezistentei mici pe becul inlocuit cu led,exista solutii.Pentru desfacerea farului sunt multe tutoriale pe youtube.
dan.gutu is offline   Reply With Quote
Old 04-29-2017, 14:04 PM   #5
ghmihai
Junior Member

Default Done!

cam asa a iesit:

https://www.4shared.com/video/t6Oq8L...9_155037.html#
ghmihai is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
avensis, faruri, t25, tuning

Thread Tools