Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Go Back   Toyota Forum - Discutii despre Toyota > O Toyota ramane intotdeauna o Toyota > Alte modele Prius, Camry

Attention Visitor:
Bine ai venit pe forumul posesorilor deTOYOTA. Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie regulamentul.

Prius - impresii, probleme, sugestii, detalii tehnice

Alte modele Prius, Camry

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-24-2008, 15:14 PM   #1
Alex
Member

Send a message via Skype™ to Alex
Arrow Prius - impresii, probleme, sugestii, detalii tehnice

Am deschis un nou thread despre Prius, la care sper sa adere si putinii posesori de astfel de modele, thread in care sa discutam diferite subiecte, sa schimbam informatii tehnice si sa ne oferim ajutorul intre noi privind reviziile, service-ul si altele...
Si as vrea sa sparg gheata eu cu urmatoarea intrebare:
Va apropiati cat de putin de consumurile declarate de producator? Daca da, dati cateva detalii despre benzina pe care o folositi, stilul de conducere, trucuri. Mie imi consuma in regim de oras (mai bine zis blocaj) 7-7,5 %, la drumuri scurte (6 km), temperaturi scazute (-10 : +3 grade), stil de conducere destul de sportiv....iar in afara orasului, la viteze de pana la 120 km/h - 5,3%.
Se poate mai bine?
Alex is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2008, 16:15 PM   #2
costin
Member

In primul rand felicitari pentru masina. E ceva deosebit!
Nu sunt posesor de Prius dar la masina mea pot sa-ti spun ca acum in ianuarie am cam tot la fel consumul in oras. Ceea ce mi se pare un consum bun pentru Prius.
In afara, in schimb, am consumul un ceva mai mic, cam 4,5 - ca o medie generala.
As avea o intrebare pentru tine, legata de sistemul hibrid de pe Prius.
Cam cati km poti merge prin oras numai pe bateria electrica (presupunand ca pleci la drum cu ea incarcata la maxim)?
costin is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2008, 16:44 PM   #3
Alex
Member

Multumesc pentru felicitare. Un motor pe benzina nu poate concura la consum cu un diesel (poate in viitor). Numai electric, bateria full, fara a abuza in demaraje, pot merge aproximativ 5 km.
Old 01-24-2008, 17:29 PM   #4
Mushu
Senior Member

Mushu's Avatar

Felicitari pentru achizitie....superba masina....m-am urcat in Prius la salonul auto Bucuresti...si am ramas placut surprins...as vrea sa-mi iau pe viitor ceva hibrid....ramane de vazut cat se poate avansa....oricum consumul imi pare mic .....inca odata felicitari si dorim poze scump forumist
Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".
Mushu is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2008, 20:46 PM   #5
OvidiuH
Senior Member

OvidiuH's Avatar

Send a message via Yahoo to OvidiuH

Maşina e deosebit de interesantă ca motor şi concept, Ónsă ar trebui să lucreze mult la design. Mie unul nu-mi place deloc.

OvidiuH is offline   Reply With Quote
Old 01-24-2008, 20:51 PM   #6
Alex
Member

Culmea...nici mie nu-mi place deloc aspectul exterior - arata ca un supozitor (exagerez totusi). Dar ca sofer, de cate ori stai in exteriorul masinii cand o conduci? Interiorul este deosebit de confortabil, foarte mult spatiu (atat pentru sofer si pasager, cat si pentru ocupantii locurilor din spate) iar ergonomia comenzilor iti ofera o experienta deosebita. Cand am adus-o din Germania, am condus 35 de ore continuu - cred ca asta spune mult despre confortul la volan!
Old 01-24-2008, 20:55 PM   #7
OvidiuH
Senior Member

OvidiuH's Avatar

Send a message via Yahoo to OvidiuH

Nu pot să-ţi urez decât să te bucuri de ea şi să ai parte de cât mai mulţi km fără probleme.
Aşteptăm cât mai multe detalii despre ţinuta de drum, viaţa la volan etc.

OvidiuH is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2008, 07:21 AM   #8
Jijiman
Member

Jijiman's Avatar

Send a message via Yahoo to Jijiman

Felicitari pentru achizitie! Sper sa te bucuri de ea cat mai multi kilometri. Personal vroiam sa iau un Avensis. Dar, dupa ce am studiat ofertele Toyota si am aflat impresiile unui posesor de Prius (un prieten din Germania) mi-am cam schimbat preferintele. Sincer sper ca urmatoarea masina sa fie Prius. Asa ca astept cu interes posturi cu impresii ca sa imi fac mai multe idei despre masina asta.

Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC
Jijiman is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2008, 13:11 PM   #9
Alex
Member

Quote:
Originally Posted by OvidiuH View Post
...detalii despre ţinuta de drum, viaţa la volan etc.
Tinuta de drum este foarte buna, avand in vedere forma si talia acestui model. Poate nu pare, dar este o masina de dimensiuni generoase. Este , dupa parerea mea, un pic sensibila la vant lateral, dar pot pune faptul asta pe seama aerodinamicii. Este foarte aerodinamica, la viteza maxima pe care am atins-o cu ea (198 km/h) - bineinteles ca nu in Romania - aveam aceleasi senzatii pe care le aveam in batranica mea dacie din '79 la 80 km/h. De aceeea cred ca poate exagerez cu faza asta cu vantul lateral...cand toate merg bine, un singur element perturbator este perceput exagerat.
Despre viata la volan - nu prea stiu ce sa spun - la ce sa ma refer: ca posibilitatea de a accesa diferite functii ale masinii fara a lua mainile de pe volan (comenzile pe volan si vocale) si fara a-ti muta privirea in alta parte decat drumul nu poate decat sa creasca securitatea calatoriei; ca scaunele sunt destul de confortabile, sistemul de navigatie este net superior tuturor ceelor pe care le-am testat -Igo, mio.....acolo unde exista harti...
Ca o chestie cu minus - vizibilitatea in spate este redusa, iar alegerea Toyota de a nu monta camera video pentru mersul cu spatele pentru variantele europene este nefericita. Dar camera poate fi atasata fara prea multa bataie de cap, deci o s-o rezolv

Last edited by Alex; 01-25-2008 at 13:17 PM.
Old 01-27-2008, 07:42 AM   #10
costin
Member

Alex, as mai avea cateva intrebari legate de sistemul de propulsie:
- cam cat dureaza (in km) pana se incarca bateria? Stiu de prin brosurile toyota, ca bateria sistemului electric se incarca in general la franari sau la decelerari. Dar nu prea spune cam in cat timp/km se incarca aceasta baterie si cam ce autonomie ai cu motorul electric.
- Cam cum ti se pare zgomotul de la motor care intra in habitaclu,fata de alte modele pe care le-ai mai condus? Cand masina functioneaza 100% pe electric, nu e nevoie sa imi spui de nivelul de zgomot
costin is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
detalii, impresii, prius, probleme, sugestii, tehnice

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules