Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Go Back   Toyota Forum - Discutii despre Toyota > O Toyota ramane intotdeauna o Toyota > Toyota Yaris si Yaris Verso

Attention Visitor:
Bine ai venit pe forumul posesorilor deTOYOTA. Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie regulamentul.

probleme inchidere centralizata

Toyota Yaris si Yaris Verso

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-13-2012, 06:26 AM   #1
danrachita
Junior Member

Default probleme inchidere centralizata

Buna ziua.
Va rog daca ma puteti ajuta cu o schema sau manual de reparatie pentru inchiderea centralizata pentru o Toyota Yaris de 1.3 din 2012.
La apasarea butonului de inchidere de pe telecomnda cat si la inchiderea cu cheia nu se intampla nimic iar la apasarea butonului de deschidere de aprind doar cele patru becuri de la semnalizare de doua ori.
Mentionez ca usa de la hatcback e blocata pe inchis nemaiavand acces in spate.
Va multumesc.
Stima.
danrachita is offline   Reply With Quote
Old 11-13-2012, 06:50 AM   #2
popel
Junior Member

Am si eu o problema asemanatoare. Cand apas pe lock se aprinde becul de pe telecomanda insa usile nu se inchid. Unlock in schimb functioneaza corect. Mai interesant este faptul ca atunci cand m-am prezentat in service a functionat corect Din explicatiile mele cei de la service mi-au spus ca s-ar putea ca un senzor de la usi sa semnaleze eronat o usa deschisa si atunci sa nu se inchida sau mai grav centrala de control ( aflata undeva intr-un montant ) sa fie defecta. In cazul tau fiind o problema la hayon s-ar putea senzorul de acolo sa nu mai informeze corect. Cu cheia poti sa inchizi masina?
popel is offline   Reply With Quote
Old 11-13-2012, 07:07 AM   #3
danrachita
Junior Member

Multumesc pentru raspuns.
Problema la mine este ca nu merge deloc.
Cu cheia inchide doar usa soferului celelalte fiind nevoie a fi inchise manual.
Ma gandesc ca este vorba de vreo siguranta sau de modulul de inchidere centralizata de aceea as avea nevoie de o schema sau o indrumare.
Cu stima.
danrachita is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2013, 20:33 PM   #4
vamistal
Junior Member

Default inchidere usa spate

vezi post-ul meu despre inchidere usa spate
vamistal is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2013, 20:42 PM   #5
vamistal
Junior Member

Angry probleme inchidere usa spate

am gasit o "broasca" de usa spate SH la 35 Euro la Dezmebrari, iar sambata 13.04 sunt programat la un electrician de la Toyota cere are un garaj la el acasa, sa o inlocuiesc. O sa postez ce sa rezolvat! Poate si la voi este aceiasi problema! sau poate la modulul de inchidere centralizata, daca are asa ceva Toyota. Din cate am patit din 2006 cu Toyota Avensis 2,2 D4D, 177CP, tot ce stiu este ca aceaste autoturisme au numai plastic pe ele si nu mai cred ca au asa ceva "Modul de inchidere centralizata!" Aceste module le gasesti la autovehicule mai evoluate cum sunt marcile germane consacrate! Nu vreau sa fiu decat caustic, dar chiar totul este foarte fragil la Toyota! parca sunt din ciocolata!
Old 10-01-2013, 14:32 PM   #6
Vali 40
Senior Member

Vali 40's Avatar

Send a message via Yahoo to Vali 40

Am un coleg care are un Yaris 1.4d .are o problema cu inchiderea din cheie ;
cand doreste sa deschida (unlock ) nu actioneaza deschiderea cu toate ca led-ul de la cheie palpaie .uneori dupa cateva butonari se deschide .trebuie sa se roage la al de sus sa se deschida din prima .cu inchiderea nu are probleme actioneaza promt .Acest fenomen a aparut de cum a dat frigul .
Ce am incercat ; am inlocuit bateria .inlocuit micro switch .curatat partea electronica din cheie si cam atat .
Stie cineva unde se afla modulul inchidere in bord .cum se sincronizeaza partea electronica din cheie cu modulul de inchidere ..?
Vali 40 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2013, 07:37 AM   #7
Vali 40
Senior Member

Vali 40's Avatar

Send a message via Yahoo to Vali 40

Nimeni nu sa intalnit cu o asemenea defectiune ..???
Vali 40 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2013, 20:54 PM   #8
vamistal
Junior Member

REVIN CU REZOLVAREA BROASCA SPATE Toyota Avensis 2,2 D Cat D4D
Da sa rezolvat, se desface fata de usa, se desface broasca din usa, (are 4 suruburi pe exterior cum deschizi usa ) si apoi se scoate foarte usor broasca cu tot cu cablul de actionare de la deschiderea manuala, atentie cand se scoate broasca atunci trebuie scoasa mufa de la actionarea electrica a inchideriii centralizate. Apoi se desface broasca foarte usor are niste cleme tip clip la mijloc si apoi se desface broasca in doua jumatati! Atentie sa nu sara totul din interior, surubele, etc! Eu am avut rupt axul de plastic de la rotita dintata care era actionta de motoras si de aceia se auzea un "carait" deoarece motorasul actiona in gol, dar sa lipit axul cu un adeziv special pt plastic de la UHU de la Kaufland la pretul de 12 lei, (tub asemanator cu un tub de superglu ca dimensiune si cantitate 5-10 gr., tub cu albastru si galben ca si culori reprezentative), Si sa asamblat broasca, repeteand operatiile in sens invers demontarii, SUCCES! Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie! PS. Totusi am postat pe forum: eu am gasit in apropiere la dezmebrari piese de Toyota Avensis deoarce tipul cu parcul auto are un Avensis la dezmembrare, iar o broasca costa 150 lei (circa 40 euro) O sera buna!
Old 10-08-2013, 20:57 PM   #9
vamistal
Junior Member

Default REZOLVAREA BROASCA SPATE Toyota Avensis 2,2 D Cat D4D

URA sa rezolvat, se desface fata de usa, se desface broasca din usa, (are 4 suruburi pe exterior cum deschizi usa ) si apoi se scoate foarte usor broasca cu tot cu cablul de actionare de la deschiderea manuala, atentie cand se scoate broasca atunci trebuie scoasa mufa de la actionarea electrica a inchideriii centralizate. Apoi se desface broasca foarte usor are niste cleme tip clip la mijloc si apoi se desface broasca in doua jumatati! Atentie sa nu sara totul din interior, surubele, etc! Eu am avut rupt axul de plastic de la rotita dintata care era actionta de motoras si de aceia se auzea un "carait" deoarece motorasul actiona in gol, dar sa lipit axul cu un adeziv special pt plastic de la UHU de la Kaufland la pretul de 12 lei, (tub asemanator cu un tub de superglu ca dimensiune si cantitate 5-10 gr., tub cu albastru si galben ca si culori reprezentative), Si sa asamblat broasca, repeteand operatiile in sens invers demontarii, SUCCES! Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie! PS. Totusi am postat pe forum: eu am gasit in apropiere la dezmebrari piese de Toyota Avensis deoarce tipul cu parcul auto are un Avensis la dezmembrare, iar o broasca costa 150 lei (circa 40 euro) O sera buna![/QUOTE]
Old 08-31-2015, 19:42 PM   #10
iuliz
Junior Member

Cum se desface fata de usa spate ?
iuliz is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
centralizata, inchidere, probleme

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules