Toyota Forum - Discutii despre Toyota

Go Back   Toyota Forum - Discutii despre Toyota > Toyota Sport > Toyota Celica

Attention Visitor:
Bine ai venit pe forumul posesorilor deTOYOTA. Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie regulamentul.

Un sfat va rog

Toyota Celica

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-18-2015, 22:47 PM   #1
rolilas
Junior Member

Default Un sfat va rog

Salut, sper ca am postat unde trebuie.
De ceva vreme ma uit pe mai multe site-uri atat din tara cat si din strainatate dupa o toyota celica.
Astazi am gasit ceva destul de interesant, dar primul lucru ce mi`a picat in minte a fost "e prea bun sa fie adevarat".
Va las aici linkul (daca este interzis acest lucru atunci scuze, puteti sterge postarea) http://olx.ro/oferta/toyota-celica-I...tml#833caa58e2

Individul mi`a spus ca nu are acte la masina, ceea ce din start m`a pus serios pe ganduri. Am citit pe mai multe site-uri despre inmatricularea autovehiculelor fara a avea in posesie vre-un act, iar riscul este destul de mare.
Pe principiul "if its to good to be true, than it is" am spus ca nu are rost sa ma complic, desi masina arata binisor, dar am spus ca va intreb si pe voi ce parere aveti. Orice parere este apreciata, si imi cer scuze daca am incalcat vre-o regula in aceasta postare. Stiu ca nu va ocupati neaparat de asta pe acest forum, dar o parere in plus nu strica.

Seara placuta !
rolilas is offline   Reply With Quote
Old 03-19-2015, 04:42 AM   #2
dan.gutu
Super Moderators

dan.gutu's Avatar

Pai din start,daca nu are acte are valoare zero.Nici pentru piese nu o poti cumpara,risti sa vina mascatii peste tine.Pai si cum a ajuns masina in Romania fara acte ?
dan.gutu is offline   Reply With Quote
Old 03-19-2015, 05:37 AM   #3
rolilas
Junior Member

Habar nu am, "toate actele sunt expirate" .. in fine, mersi oricum !
Old 03-19-2015, 18:18 PM   #4
stefangik
Senior Member

Nu vad ce ar putea expira in afara de asigurare, care nu pune problema. Vanzatorul trebuie sa aiba contract de vanzare cumparare, cartea masinii/talon (in fc de cum procedeaza tara respectiva). Vad ca nu are numere provizorii internationale, deci trebuie sa dea factura de trailer. Si sa poata sa dea fiscal.

O cunostinta a inmatriculat o masina cu actele pierdute de el, dupa ancheta Interpol, care a durat vreo 2 luni.

Eu nu m-as incurca la afacerea asta, din moment ce inaintea anchetei, daca e cazul, trebuie sa dai banii. Treci peste!
stefangik is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2015, 13:10 PM   #5
Vali 40
Senior Member

Vali 40's Avatar

Send a message via Yahoo to Vali 40

Este f simplu a intrat in tara pe platforma cu acte false .cele intrate in tara pe platforma nu prea sunt verificate ...,pai daca nu are nici-un act ce cauta actualele numere (Elvetia ) ptr ea ..
Vali 40 is offline   Reply With Quote
Old 03-27-2015, 20:55 PM   #6
rolilas
Junior Member

Daca tot am deschis un topic voi posta aici o alta intrebare, poate va ajuta si pe altcineva pe viitor.
De cateva luni ma uit la anunturi din mai multe locuri, vad multe dintre masini cu peste 200000 km la bord, ale voastre cum stau la capitolul asta ? Stiu ca, conteaza ft mult cum au fost rulate cele 200000 de km, dar ca o parere la modul general ? Vi se pare mult, sau sa raman la ideea mea initiala de a cauta si cumpara doar o Celica sub 130000 km ? Una dintre motivele pentru care as alege Celica (pe langa aspect) ar fi fiabilitatea, e masina japoneza si am incredere ca functioneaza mult si bine daca este ingrijita.
Pareri va rog ? Mersi in avans.
Old 03-28-2015, 04:26 AM   #7
dan.gutu
Super Moderators

dan.gutu's Avatar

Si cine iti garanteaza ca are 130000 ? Nu cred ca gasesti Celica, cu carte service in regula si sa fi rulat in jur de 130000 km.
dan.gutu is offline   Reply With Quote
Old 03-28-2015, 08:38 AM   #8
rolilas
Junior Member

Dupa un search pe un site din Germania am gasit vreo 20 de modele pe la valoarea respectiva, nu cred ca toate sunt date in spate, sau ma insel eu ?
Old 03-28-2015, 17:33 PM   #9
lorentzo72
Senior Member

ca sa fii sigur trebuie sa ceri verificare dupa VIN la o reprezentanta toyota sa vezi istoricul masinii; nu te poti baza numai pe caietul de service pt. ca exista si contrafacute
succes
Old 03-30-2015, 19:15 PM   #10
rolilas
Junior Member

Am inteles, va multumesc pentru toate informatiile oferite !

Reply

Tags
rog, sfat

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules